In memoriam

foto: goranka matić

Trivo Inđić (1938–2020)

"Dragom čika Radetu, liberteru tj. slobodaru, od njegovog đaka, Trivo Inđić", posveta je mome dedi zapisana u jednoj od Trivinih knjiga, Uspon masa. Moja prva sećanja na Trivu su iz perioda mog najranijeg detinjstva, upravo kao na neku vrstu dedinog đaka koji je osamdesetih godina prošlog veka nedeljom dolazio kod njega. Sedeli su satima razmatrajući pitanja savremenog anarhizma i radničkog pokreta, sa večitim osvrtom na aktuelna dešavanja u Španiji.

Rodom iz Bosanske Krajine, kao siroče Drugog svetskog rata, Trivo je sa osam godina došao u Beograd kod strica krojača, spremnog da odškoluje bratanca. Vrlo brzo je pokazao ljubav prema knjizi i pisanju. Esej za koji je nagrađen pedesetih godina odveo ga je kao tinejdžera na putovanje u Ameriku i pružio mu priliku da nauči jezik i večera sa ondašnjim senatorom države Masačusets Džonom Kenedijem.

Davne 1959. godine imao je priliku da upozna Če Gevaru i da sa njim iz Beograda avionom putuje za Kairo. Na tom putovanju Trivo mu je detaljno predstavio način funkcionisanja samoupravnog sistema socijalističke Jugoslavije, za koji je argentinski revolucionar pokazivao veliko interesovanje.

Akademska karijera odvela ga je na Filozofski fakultet, gde je radio kao asistent profesora Ljubomira Tadića. Godine 1975. našao se u grupi "praksisovaca", koji su zbog disidentskog delovanja proterani sa Beogradskog univerziteta.

Nakon pada Miloševića i promena koje su usledile, Trivo je imenovan za ambasadora SR Jugoslavije u Madridu. Otišao je tamo tiho i bez pompe, obilazeći u slobodno vreme madridske knjižare i arhive. Turbulentne društvene okolnosti na ovim prostorima omele su ga i ovoga puta, pa je tako raspadom SR Jugoslavije i stvaranjem Državne zajednice SCG sa mesta ambasadora vraćen pre isteka mandata. Pobedom Borisa Tadića na izborima 2004. godine Trivo postaje njegov savetnik, a sa tog mesta će otići u penziju 2012. Deo zasluga za ulazak Demokratske stranke u Socijalističku internacionalu 2008. godine može se pripisati Trivi Inđiću, koji je u Izraelu 2006. godine razgovarao sa bivšim visokim funkcionerom Socijalističke internacionale Felipeom Gonzalesom.

Nemerljiv je na ovim prostorima Trivin značaj na polju proučavanja međunarodnog anarhističkog pokreta, Španije i Latinske Amerike u 20. veku. Gotovo da nije bilo ozbiljnije studije u Jugoslaviji na temu društvenih zbivanja u Španiji prilikom čije izrade se ne bi pitalo Trivu za mišljenje.

Negde sredinom februara razgovarali smo u zgradi beogradske Sinagoge, u čijem je prizemlju živeo kao podstanar. Primio me je uz veliki napor, vidno iscrpljen od bolesti koja ga je munjevitom brzinom savladavala. Nisam se dugo zadržao. Rekao mi je da oseća veliki dug prema "čika Radetu" i da će čim bude povratio snagu, napisati nešto o njemu.

Iz istog broja

Lični stav

Solidarnost nije ista za sve

Danilo Ćurčić

Mediji u doba kampanje

Laž, udvorištvo i linč

Tamara Skrozza

Izbori 2020

Vučićev Cirkus korona

Zora Drčelić

Intervju – Maja Vukadinović, analitičar medija

Imaginarijum je državni projekat

Sonja Ćirić

»Mera optimizma« po građaninu

Helikopter u brišućem letu

Vukašin Obradović

Reagovanje

Demanti Agencije za privredne registre

Agencija za privredne registre

Intervju – Danica Popović, profesorka Ekonomskog fakulteta u Beogradu

Ne postoji država, već samo njen predsednik

Radmilo Marković

Sindikalne aktivnosti i posledice

Požar u Surčinu

Davor Lukač

Fenomeni – Dveri i Boško Obradović

Tvrd igrač na naprednjačkom terenu

Nedim Sejdinović

Politika apsurda

Igre gladi na srpski način

Andrej Ivanji

Srbija posle korone

Država i mafija

Slobodan Georgijev

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu