Nedelja

Novogovor

Dron

Danas označava svaku bespilotnu letelicu ili plovilo koje se samostalno kreće bez ljudske kontrole ili van vidika onoga ko njima upravlja, a u "lakšem" značenju dron je svaka letelica na daljinsko upravljanje.

Nikola Tesla je 1915. u jednom članku opisao borbu bespilotnih letelica, a prvi praktični pokušaji počinju naredne godine. Već u Drugom svetskom ratu daljinski upravljani bespilotni avioni koriste se kao mete za trening artiljeraca i srazmerno retke napadačke akcije. Amerikanci bespilotne letelice intenzivno razvijaju posle obaranja špijunskog aviona U-2 Gerija Pauersa iznad SSSR-a 1960.

Mada su prve zaplenjene fotografije iz američkih dronova objavljene u Kini još 1964, posle Tonkinškog incidenta koji su SAD izazvale i iskoristile kao povod za širenje rata na severni Vijetnam, njihova upotreba službeno je potvrđena tek 26. februara 1973, pre četrdeset godina.

S razvojem tehnologije i minijaturizacijom osamdesetih i devedesetih vojni interes za dronove raste. Pre neki dan objavljeno je da se koriste i razvijaju u 50 zemalja; ipak, SAD vode. Američko vazduhoplovstvo je prošle godine po prvi put u istoriji obučilo više pilota za dronove nego za borbene avione s ljudima.

Amerikanci "uživo" testiraju svoje dronove u Pakistanu, Avganistanu, Jemenu i Somaliji, Izrael u pojasu Gaze. Uprkos tvrdnjama da se radi o oružju u borbi protiv terorizma, podaci govore da u tim akcijama stradaju civili. Američki uspeh od devet likvidiranih terorista u Pakistanu platilo je životom oko hiljadu civila.

Inače, dron je trut, naziv za mužjaka bilo koje vrste pčela. Nema žaoku i ne pravi med, služi razmnožavanju. Živeti kao trut: na tuđ račun, od tuđeg rada, kao besposličar. Pravi trutovi s dronovima nemaju nikakve veze.

Iz istog broja

Pravosuđe

Aflatoksin iz Ustavnog suda

T. Tagirov

Popularna astronomija

Čekajući kometu

Marija Nikolić

Broj nedelje

9

 

Pančevo

Otrovna briga

Slobodan Bubnjević

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu