Kolumna

Navigator

Trgovanja slobodom

Kompanija RIM (Resaerch in Motion), inače najpoznatija po tome što proizvodi blekberi telefone, objavila je da će se ubuduće koncentrisati isključivo na proizvode namenjene poslovnim korisnicima. Delimično, ne i sasvim, odustaju od takozvanog konzumentskog to jest široko potrošačkog tržišta.

Razlog su dramatično loši poslovni rezultati. Prošle godine u ovo vreme ova kanadska kompanija je beležila profit od gotovo 950 miliona dolara samo za prvi kvartal. Ove godine u istom periodu napravljen je gubitak od 125 miliona, što će reći da im je neko na tržištu oteo više od milijarde u roku od godinu dana.

Veliki tehnički problemi koje su imali u januaru, kada njihov čuveni sistem za praćenje imejlova nije radio tri dana, nisu bili najbolja reklama, svakako, ali krivac za gubitak tržišta je na drugoj strani. Epl i Gugl, odnosno ajfon i android telefoni, otimaju im tržište. A odluka da se koncentrišu na poslovne ljude lako može biti poslednja u nizu pogrešnih odluka koje je kompanija donela.

Kada je veliki proizvođač popularnih telefona u problemu, a još njegove proizvode koristi mnogo ljudi i u Srbiji, to je tema sama po sebi. Ovde se, međutim, između redova čita nešto mnogo važnije za sve nas.

Blekberi je bio sinonim za poslovni svet. Mogli ste da imate i privatni telefon, lep i skup ili samo hipsterski, ali blekberi je bio obavezan. Tastatura zgodna za kucanje i pomenuti sistem za razmenu poruka bili su nedostižni za konkurenciju. A onda se poslovni svet okrenuo drugim spravama i drugim servisima. Ono što je bio blekberijev mesendžer, sada rade ajfon i android aplikacije. I još svašta drugo što blekberi ne može, mada se i dalje mnogi spore oko toga da li je ekran osetljiv na dodir najpametniji izbor za smart telefon. Ko je u brzini napisao nešto vrlo glupo jer su mu prsti bili vlažni i skliski, zna o čemu pričam.

Suština je u tome da se granica između poslovnog i privatnog briše i to se dramatično vidi u poslednjih godinu dana. Mobilni telefon, tablet računar pogotovo, sve je moćnija sprava koja u sebi sabira sve naše aktivnosti. Kad se pojavi nešto novo, eto odmah i aplikacije koja tu novost prati. Lako se instalira, još lakše koristi. Ta činjenica ograničila je slobodu koju smo imali u onome što se zove slobodno vreme, ali nam je istovremeno omogućila da to slobodno vreme uopšte imamo. Ako koristite klaud server (oblak, mada se taj izraz nikako nije odomaćio), ne morate se vraćati u kancelariju da biste poslali fajl koji vam je ostao u poslovnom računaru, možete mu pristupiti i iz kafića ili sa ski staze, ako je stvar toliko hitna. I u sledećem trenutku sa tim istim aparatom snimate prve korake (tako li se kaže?) vašeg deteta na skijama.

Krupne promene u našem životu obično primetimo tek po nekim sekundarnim pokazateljima, ako umemo da ih prepoznamo. Preplitanje posla i privatnog života tako vidimo u svom telefonu, on mora podjednako dobro da odgovara na oba zadatka ili ćemo uzeti neki drugi. Ono što je juče bilo vrh, danas je nedovoljno i tu lekciju je RIM platio milijardu dolara, a da ne zna da li je ceh konačan.

Ceh koji mi plaćamo mešanjem posla i privatnog života ne računa se kvartalno, nažalost.

Iz istog broja

Moj muški život

Ćelav, pa šta?

Miloš Vasić

REČNIK demagoških postupaka i procedura ili, popul(ar)istički rečeno, načina da se biračima "zamažu oči"

popul(ar)istički rečnik demagogije

Trupni portret

Najlepše srpske reklame

Dragan Todorović

Nuspojave

Šajkača pod uglom

Teofil Pančić

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu