Nedelja

Društvena odgovornost

Kad bogati daju

Za razliku od srpskih milijardera, svetski bogataši počeli su hrabro da dreše kese u humanitarne svrhe. Doduše, čvorove su im početkom avgusta olabavili najbogatiji – osnivač korporacije "Majkrosoft" Bil Gejts i investitor Voren Bafet. Njihov apel – da polovinu svog bogatstva poklone u humanitarne svrhe – do sada je podržalo tek 40 bogatih porodica i pojedinaca, što je, uzimajući u obzir činjenicu da samo u SAD žive 403 milijardera – sramotno malo. Bil i njegova supruga Melinda Gejts do sada su poklonili više od 28 milijardi dolara svojoj fondaciji. Nekada, međutim, količinu novca može da zaseni gest.

Vlasnik nemačkog lanca drogerija DM, Genc Verner, osim 2200 filijala širom Evrope, ima i dva gesla, koja bi se mogla okarakterisati kao otrcana da im čovek stvarno nije dosledan. Prvo je: "Nije sramota postati bogat, ali je sramota umreti bogat", a drugo: "Deca imaju pravo na dobar start u životu, ali ne i na to da roditelji obezbede doživotno blagostanje njima i njihovim potomcima".

Vođen prvim geslom, Verner je celokupan udeo u vlasništvu svoje kompanije prebacio jednoj dobrotvornoj fondaciji. Ovim altruističkim potezom lišio je svoje sedmoro dece prava da naslede više od milijardu evra, ali njega ne grize savest jer im je (vođen geslom broj dva) na vreme obezbedio kvalitetno obrazovanje.

Vlasnik DM drogerija Verner već decenijama važi za "neobičnog" poslodavca. Zaposleni u filijalama imaju pravo da ako žele sami odrede asortiman, umesto o "personalnim troškovima" u firmi govori o "kreativnim troškovima", a đake koji u DM-u izučavaju zanat šalje na pozorišne radionice da bi podstakao razvoj ličnosti.

Verner koji je i profesor preduzetništva na Institutu za tehnologiju u Karlsrueu, upravo je kao koautor objavio knjigu 1000 evra za svakoga, u kojoj se zalaže za to da svaki građanin dobija osnovni prihod od 1000 evra jer to doprinosi oslobađanju čoveka.

Sistem socijalne pomoći u Nemačkoj, koji je na snagu stupio pre pet godina štampanjem pomoći za dugoročno nezaposlene i pomoći za siromašne, Verner naziva "zatvorom sa spavanjem kod kuće". Taj sistem, smatra vlasnik DM drogerija, znači kršenje ljudskih prava i nepoštovanje više članova nemačkog ustava.

Genc Verner je uveren da će i ove njegove ideje jednog dana biti isto tako uspešne kao i kompanija DM jer "ništa nije tako moćno kao ideja za koju je došao pravi trenutak".

Iz istog broja

Koridor 11

Gusta šuma

Dragan Todorović

Broj nedelje

3200

 

Vuvuzele u Guči

Foto nedelje

 

Novogovor

Inovacija

Aleksandar Ćirić

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu