Meridijani

Seul

KORPUS DELIKTI: Torpedo Severne Koreje koji je potopio brod Južne Koreje

Severna Koreja »plaća cenu«

Sjedinjene Američke Države i Seul izvešće antipodmorničke i druge mornaričke vežbe u "bliskoj budućnosti", saopšteno je u ponedeljak, pošto je Južna Koreja zaustavila trgovinu sa Severnom u znak odmazde zbog potapanja jednog od njenih ratnih brodova. Ova najava je usledila nakon prošlonedeljne međunarodne istrage kojom je utvrđena odgovornost za torpediranje južnokorejskog broda "Čeonan" i pogibije 46 članova posade. Južnokorejski predsednik Li Mjung Bak zabranio je prolazak severnokorejskih trgovačkih brodova i izjavio da će Seul zatražiti izjašnjavanje Saveta bezbednosti UN-a o tom događaju i izricanje odgovarajuće kazne.

U televizijskom obraćanju predsednik Mjung Bak rekao je da će na svaku buduću agresiju severnog suseda uslediti momentalni vojni odgovor, dodavši da je Južna Koreja u prošlosti nekoliko puta tolerisala severnjačku "brutalnost". "Ali, sada je drugačija situacija. Severna Koreja će platiti cenu ukoliko bude provokatorskih aktova", rekao je on, zahtevajući izvinjenje za potapanje plovila teškog 1,2 tone. Portparol Pentagona i ministar odbrane Južne Koreje potvrdili su informaciju o vojnim vežbama, ali nisu saopštili nikakve detalje osim da će biti izvedene u "bliskoj budućnosti". Američki predsednik Barak Obama naložio je administraciji da obrati pažnju na politiku Severne Koreje i naredio vojsci da blisko sarađuje sa Južnom Korejom da bi "omogućili spremnost za reagovanje na moguću agresiju u budućnosti".

Analitičari predviđaju da će se narednih meseci povećati tenzija između dve Koreje, ali da nije verovatno da će se desiti neki veliki konflikt. Međunarodni istražni tim saopštio je da su našli "nesumnjiv dokaz" da je Severna Koreja ispalila torpedo na brod "Čeonan" nedaleko od granice. Dok su SAD i mnoge druge zemlje glasno osudile napad, ocenjen u Seulu kao najgora provokacija od korejskog rata 1950–1953, Kina je uzdržana u osudi i poziva obe strane da se urazume. Američka državna sekretarka otputovala je u Peking kako bi izvršila pritisak na Kinu da bude malo "čvršća" prema savezničkoj Severnoj Koreji, a posle Kine putuje u Seul. U Kini je Klintonova imala "veoma intenzivne konsultacije", kako navodi, a uložen je i "veliki napor da se izbegne eskalacija sukoba". S druge strane, kineski pregovarači se drže svoje stare priče i pozivaju obe sukobljene strane da "ostanu mirne" i da se fokusiraju na rešavanje relevantnih problema. Japanci podržavaju Seul u traženju odgovarajuće kazne od SBUN-a za Severnu Koreju, Francuska takođe zahteva da ne prođu nekažnjeno, dok se Severna Koreja drži priče o zaveri Južne Koreje da inicira sukob tako što je falsifikovala dokaze o umešanosti Severa u potapanje broda.

Lim Čang Von

Iz istog broja

Moskva

Kako je preuzet Jukos

The Moscow Times

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu