Meridijani

Kabul

OFANZIVA: Američki vojnici u Avganistanu

Operacija »Muštarak«

Dugoročan uspeh operacije "Muštarak", ofanzive koju sprovode snage NATO-a i Avganistana protiv talibana u južnoj provinciji Helmand, zavisiće najpre od pomoći i podrške lokalne populacije koja bi u sukobima između vojske i talibana mogla da izvuče deblji kraj. To se već i desilo drugog dana ofanzive – u tri odvojena incidenta poginulo je 15 civila, NATO je izrazio najiskrenije saučešće povodom tih kolateralnih žrtava. Dvanaest Avganistanaca – šest žena i šestoro dece – poginulo je kada je raketa direktno pogodila njihovu kuću zato što se sumnjalo da skrivaju talibane. Troje civila je u drugom incidentu poginulo jer su ignorisali upozorenja NATO vojnika da stanu. Trećeg dana izbili su sporadični sukobi. Vojnici napreduju sporo i oprezno, jer znaju da je put kojim se kreću posut improvizovanim eksplozivnim napravama. U nekim delovima Merdžaha nije uopšte bilo suprotstavljanja, ali su zato naišli na žestok otpor kada su pokušali da se probiju do trgovačkog centra grada. Iako je otpor oslabljen, napadi govore da u tom delu ima još aktivnih talibanskih boraca u Merdžahu, i da oni ne nameravaju da se povuku. Taktika talibana su napadi iz zasede i bombaški napadi na putu. Ipak, avganistanski vojni izvori kažu da se talibani povlače otkad je 15.000 američkih, britanskih i avganistanskih vojnika krenulo u akciju preuzimanja kontrole u Merdžahu i Nad Aliju.

Viši komandant operacije "Muštarak", general avganistanske vojske Aminulah Patijani, tvrdi da su kombinovane snage preuzele kontrolu u svim delovima Merdžaha i Nad Alija. Avganistanski ministar odbrane Rahim Vardak pozvao je preostale talibanske vojnike da polože oružje i prihvate vladinu ponudu o reintegraciji, odnosno da se uključe u "program pomirenja i uzmu učešće u ponovnoj izgradnji zemlje".

Pređašnje pretnje ratom u Avganistanu, od poziva talibanima američkog generalnog sekretara Roberta Gejtsa da predaju oružje i započnu proces reintegracije do zaveta američke administracije da će povećati svoje političko, diplomatsko i ekonomsko angažovanje, pa sve do nedavne međunarodne konferencije u Londonu, sve to je poslužilo kao pogodno tle za bujanje nasilja i siromaštva u ovoj zemlji. Ipak, ima naznaka da su SAD i njeni saveznici shvatili da njihov pristup iz prošlosti nije doprineo stabilizaciji Avganistana. Ono što bi stalno trebalo da bude u prvom planu je konstanto ispitivanje onoga što Avganistanci žele, a što do sada nije bio slučaj. Misija osvajanja simpatija avganistanskog naroda neuspešna je upravo zato što SAD ne postiže dobre rezultate u domenu bezbednosti ni kod kuće, a ni u inostranstvu. Mane izražene na frontovima upravljanja i razvoja više su nego očigledne.

Operacija "Muštarak" je prvi veliki test strategije američkog predsednika Baraka Obame u pobeđivanju talibana i okončanju osmogodišnjeg konflikta. Cilj operacije je da "očisti" područje Merdžaha od talibanskih boraca i obezbedi uslove civilnoj administraciji da uspostavi vlast u južnoj provinciji. Specijalni izaslanik za ovaj region Ričard Holbruk rekao je za "Al Džazeiru" da je upravo to svrha ove operacije dodajući da će se akcije sprovoditi čak i u "najtežim" područjima. Avganistanski zvaničnici su saopštili da imaju vladu spremnu da preuzme sve funkcije i uspostavi međunarodne odnose i bezbednosne uslove kojima bi se onemogućili talibani da se ponovo vrate u ova područja.

Hekmat Karzai

Iz istog broja

Teheran

Diplomatija uvreda i pretnji

The New York Times

Budimpešta

Malev na pregovaračkom stolu

The Budapest Times

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu