Kolumna

Navigator

Ko nam lomi knjige

Zagrebački "Večernji list", podstaknut krizom i besparicom, pokrenuo je pre nekoliko dana zanimljivu inicijativu. Kolege su predložile da se školski udžbenici objave besplatno na internetu. Time bi se, smatraju, prevazišao problem kupovine udžbenika kod porodica koje nemaju dovoljno novca. I država bi uštedela jer ne bi morala da otkupljuje udžbenike za one koji ne mogu sami da ih nabave.

Istu ideju predlagali smo u ovoj rubrici pre nekoliko godina, ali iz sasvim drugih razloga. Objavljivanjem udžbenika na internetu ne pravi se, zapravo, nikakva ušteda. Da bi đak mogao da "spusti" knjige na svoj računar neophodno je da taj računar ima, a to već ukida pretpostavku da mu je porodica siromašna. Odštampana knjiga je plaćena u trenutku kada smo je kupili, knjiga koju čitamo sa kompjutera skuplja je sa svakim čitanjem jer morate platiti potrošenu struju i amortizaciju računara. Štampanje udžbenika na kućnom štampaču znatno je skuplje nego kupovina u knjižari, osim ako se u ovom drugom slučaju neki nisu previše ugradili.

Stavljanje udžbenika na internet je potrebno, ali iz drugačijih razloga od postizanja socijalne ravnopravnosti. To nam je potrebno radi dostupnosti znanja, što se postiže objavljivanjem na internetu. Naravno, udžbenici bi morali da budu interaktivni, što uglavnom znači da bi morali iznova da se prave. Da ne govorimo o konkurenciji koja postoji u Srbiji kada je ovaj posao u pitanju. Teško da bi neki izdavač pristao da ono što je lepo platio besplatno stavi na internet, a teško i da bi država "otkupila" sve udžbenike za objavljivanje na mreži. Dakle, nemojte se nadati da će se udžbenici na internetu naći naredne školske godine, ni u Hrvatskoj ni u Srbiji, barem dok se neke od pomenutih nedoumica ne razreše.

Ako vas sve to frustrira, evo idealnog načina da iskoristite mrežu kako biste to prevazišli. Opevajte svoj problem i stavite ga na Jutjub. Pomaže ako vam je to posao, a primer je jedan kanadski folk pevač. Čovek je doživeo neprijatno iskustvo putujući Junajted erlajnsom. Naime, radnici koji utovaraju prtljag slomili su mu gitaru bacajući kofere s piste u avion. Gitara je bila specijalno pravljena za njega i naravno da mu nije bilo pravo, ali kada je krenuo da se žali menadžerima avio-kompanije, naišao je na zid nezainteresovanosti. Ne znajući šta će sa svojim besom, seo je i napisao pesmu u kojoj je plastično opisao svoje iskustvo, a onda je snimio mali spot koji je postavio na Jutjub. Pesma se zove United break guitars (Junajted lomi gitare). Treba li reći da je namah postala hit na netu i da se sada mnogi u toj firmi pitaju da li je bilo bolje da su mu izašli u susret i ostali neopevani.

Prevedeno na srpsko-hrvatski, možda bi bilo efektnije i korisnije da se na Jutjubu pojavi neka pesma o tome zbog čega su školske knjige skupe.

Iz istog broja

Lisica i ždral

Deset zapovesti

Ljubomir Živkov

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu