Formula 1
Smrkavanje i svanjavanje
Sjajan ambijent, živopisna staza i sveprisutna atmosfera da šampionat ulazi u fazu raspleta učinili su da prva noćna trka u istoriji Formule 1 bude izuzetno zanimljiva
Nema šta, spektakularno je izgledala staza u Singapuru skockana kao za turistički prospekt, posebno na snimcima iz helikoptera! Ma, nešto fantastično! Ko nije gledao mnogo je propustio. Kažem vam, snimak trke ću pohraniti u kolekciju ne samo zbog toga što je reč o premijeri trke F1 pod reflektorima već i zbog visoke vizuelne vrednosti. He, pazi mene, a već slutim da se drugari ovome smeju i pominju "danca od tegle" koje ja zovem svojim naočarima. Ali nema veze, stvarno je bilo za uživanje. A trka? E to je posebna priča. Da je neko u subotu, posle kvara motora (pad pritiska za gorivo zbog čega se jedva dokopao i petnaestog mesta na startu) rekao Fernandu Alonsu (Reno) da će pobediti na Velikoj nagradi Singapura, mislim da bi ga Katalonac sočno opsovao. Ali, život je nekom majka, a nekom maćeha ili dok nekom ne smrkne drugom ne svane… Ništa od ove dve mudrosti ne opisuje bolje epilog događaja – bivši dvostruki šampion ponovo na pobedničkom postolju! Paradoksalno, ali potpuno u skladu sa pomenutim poslovicama, najviše zasluga za ovakav ishod ima njegov timski kolega Nelsinjo Pike koji je proklizao u jednoj krivini i zakucao se u ogradu što je bila inicijalna kapisla za mnoštvo događaja koji su potpuno promenili očekivani rasplet trke.
Do tada je sve bila čista rutina u skladu sa najavama vozača da je reč o klasičnoj uličnoj stazi na kojoj je teško obilaziti, da su zbog toga subotnje kvalifikacije izuzetno važne i sve u tom stilu. Start bez problema, Felipe Masa (Ferari), koji je startovao s prvog mesta, odmah je počeo da pravi razliku u odnosu na Luisa Hamiltona (Meklaren), a ostali, uglavnom po grupama od četiri, pet bolida, baš onako kako su i startovali. Oprezno, bez mnogo rizika, čekali su eventualnu grešku rivala bez mnogo agresivnosti. E onda, baš kada su pojedini timovi čiji vozači do tada nisu po drugi put bili u boksu planirali da taj posao obave, Nelsinjo se zakucao u betonsku ogradu i na stazu je odmah izašao sigurnosni automobil. U tom trenutku činilo se da su najgore prošli oni vozači koji nisu imali izbora već su morali ili da naprave prekršaj ili da – ispadnu iz trke! Ali, krenimo redom…
Seriju gluposti započeli su Ferarijevi mehaničari. Kada je upaljeno zeleno svetlo i boksovi otvoreni za vozače, najpre je na dolivanje goriva i promenu guma otišao Felipe Masa, a na metar od njega na čekanju je bio Kimi Raikonen. "Veliki šmekeri" u Ferarijevom timu su još pre nekoliko trka izbacili klasičnu signalizaciju "lilihipom", motkom koju jedan od mehaničara podiže i tako daje znak vozaču da može da krene, i uveli semafor!? Elegantno, ali ipak i dugme na semaforu pritiska – čovek. E taj momak je, izgleda, bio preterano revnosan, pa je znak dao ranije i siroti Felipe je krenuo kao iz topa, ali sa sve crevom zaglavljenim u otvoru rezervoara svog bolida. Usput je oborio jednog mehaničara, na sreću bez težih posledica, a i "isekao" je Adrijana Zutila (Force India), čime je automatski dobio kaznu prolaska kroz bokseve, koju će kasnije "odslužiti" i samo potvrditi maler koji ga je strefio. Elem, zaustavio se tek na izlasku iz boksova i dok su mehaničari dotrčali da iščupaju crevo, trka je za Masu bila izgubljena. Finito! Kimi je u tom trenutku ostao jedina uzdanica tima, imao je lepu šansu da se dokopa mesta na pobedničkom postolju, ali je proklizao u jednoj krivini i zakucao se u zid. Kajne bodovi i za njega, a tim je izgubio od Meklarena i prvo mesto u generalnom plasmanu.
E sad o pobedniku. Epilog trke sugeriše da je šef tima Reno – vidovit! Naime, Brijatore je zbog lošeg startnog mesta rešio da Katalonac krene sa malo goriva, na mekim gumama i pokuša da u sprintu posle starta popravi poziciju. Rečeno, sprovedeno! Alonso odmah obilazi čak četvoricu vozača, rano svraća u boks i sipa mnoooogo goriva i kad je krenuo "ringišpil" posle Pikeovog karambola on ostaje na stazi, preuzima vođstvo, povećava razliku do mere koja mu je bila sasvim dovoljna da još jednom kratko svrati u boks i potom prvi prođe kroz cilj. "Ovo je fantastičan rezultat, moj prvi podijum u ovoj sezoni i – pobeda! Trebaće mi bar nekoliko dana da shvatim šta smo sve ovim postigli", bio je oduševljen Fernando kome je ovo dvadeseta pobeda u karijeri. "Izabrali smo agresivnu strategiju, imali smo i sreće, ali i bolid je bio sjajan čitavog vikenda."
Drugoplasirani Rozberg je morao da svraća u boks kad to nije dozvoljeno jer je vozio na rezervi, ali su dobar rad njegovih mehaničara, a potom dešavanja na stazi i u boksovima, doprineli da se na kraju domogne sjajnog plasmana. "Za mene je to bila trka sa mnogo uspona i padova", rekao je novinarima vidno uzbuđeni Niko. "Loše sam startovao, zaglavio se iza Trulija (Tojota) koga sam morao da obiđem ako sam želeo da strategija koju smo odabrali da rezultat. Dok sam ga preticao digla mi se kosa na glavi jer je krivina na kojoj sam to učinio puna rupa. Potom sam morao da uđem u boks iako sam znao da ću biti kažnjen i jedino što mi je posle preostalo bilo je da vozim ko lud kako bih posle drugog pit-stopa ipak ostao na drugom mestu." Dobrom danu za tim doprineo je i Kazuki Nakađima, koji je bio osmi i tako doneo jedan bodić.
Gubitnik zbog obrta u trci bio je Kubica (BMW Zauber) koji je dobar deo trke vozio kao četvrti i bio debelo u crvenom kad se mali Pike zakucao u ogradu, cedio je poslednje kapi goriva iz rezervoara i nije mu bilo druge do da uđe u boks, natanka gorivo i potom odradi deset sekundi kazne "stani-kreni". Poljak se od toga nije oporavio i stigavši na cilj kao jedanaesti protraćio dobar plasman. "To je upropastilo Robertove šanse da osvoji odlučujuće bodove u šampionatu", rezignirano je posle trke rekao šef tima Mario Tajsen. "Sada ne znam da li smo time izgubili samo drugo mesto jer je u tom trenutku on bio ispred Alonsa, ali sam veoma razočaran zbog toga što nas je pravilo sigurnosnog automobila ponovo potkačilo", zaključio je Tajsen.
Meklaren se bolje ud’o nego što se nad’o. Naime, Hamiltonov bolid je, kako je kasnije rekao novinarima, "odmah posle starta počeo da gubi pritisak u zadnjim gumama, pa iako sam imao dobro vreme i ritam ipak nisam bio u poziciji da napadnem Masu". Tokom haosa prilikom drugog svraćanja u boks zaglavio se u gužvi, izgubio dve pozicije, a potom je više od deset krugova imao "nemoguću misiju" pokušavajući da obiđe Kultarda (Red Bul). Kada mu je pred kraj trke to konačno uspelo, ipak je digao ruke od jurnjave za Nikom Rozbergom jer, kako reče, "nisam hteo ništa da reskiram, pogotovo kad sam znao da su oba ferarija ispala iz trke". Šef tima Ron Denis rekao je potom kako je "najvažnije da Luis poslednje trke završi među prvom trojicom", a da će "ukoliko situacija postane kritična, razmišljati o riskantnijim ili agresivnijim potezima".
Timo Glok je podosta polzovao od gužve u završnici jer je iz sredine napredovao sve do četvrtog mesta i doneo važne bodove timu pred trku na domaćem terenu. Sebastijan Fetel (Toro Roso) vozio je još jednu dobru trku, sve vreme je bio u bodovima, čak neko vreme i na četvrtom mestu, ali je zbog male greške kada je zbog kasnog kočenja "promašio" krivinu i dozvolio da ga obiđe Glok kroz cilj prošao kao peti. "Ovo bi za nas bila dobra trka i da nam sigurnosni automobil nije pomogao", rekao je posle Fetel i dodao da je "tokom trke vrućina bila nesnosna, a koncentracija je morala biti veoma visoka da se ne načini ni najmanja greška i ne završi u ogradi". Šesto mesto za Nika Hajdfelda (BMW Zauber) nije loš plasman s obzirom na to da je startovao sa devetog mesta, ali ipak je rekao kako je "šteta što nisam mogao da pokažem sve što mogu jer sam imao odličan bolid, ali sam sve vreme trke bio zaglavljen u gužvi na stazi gde je gotovo nemoguće obilaziti". Zadovoljan je i veteran Dejvid Kultard koji je trku završio kao sedmi.
Naredna trka je 12. oktobra na stazi Fudži za Veliku nagradu Japana.
DHL Najbrži krug
Posle trke i debakla tima na stazi u Singapuru Kimi Raikonen je i sam rekao da od odbrane titule šampiona nema ništa! Ako mu je za utehu, osigurao je prvo mesto u takmičenju za pehar DHL Najbrži krug. Pet kilometara i pedeset šest metara ulične staze provezao je u prvom delu trke kada je četrnaesti krug provezao za minut i četrdeset pet i po sekundi.
Poredak vozača
1. Hamilton (Meklaren) 84
2. Masa (Ferari) 77
3. Kubica (BMW Zauber) 64
4. Raikonen (Ferari) 57
5. Hajdfeld (BMW Zauber) 56
6. Kovalainen (Meklaren) 51
Poredak timova
1. Meklaren 135
2. Ferari 134
3. BMW Zauber 120
4. Reno 51
5. Tojota 46
6. Toro Roso 31