Vreme životne sredine - povodom Šeste ministarske konferencije "Životna sredina za Evropu"
Mostovi za budućnost
Beograd je od 10. do 12. oktobra bio domaćin Šeste ministarske konferencije "Životna sredina za Evropu". Ovaj prestižni i za ekološku problematiku Evrope najvažniji događaj počeo je simbolično – vožnjom bicikala na platou ispred Centra "Sava". Bicikle su vozili ministri iz 51 evropske zemlje predvođeni srpskim ministrom za zaštitu životne sredine Sašom Draginom, potpredsednikom Vlade Božidarom Đelićem i ministrom poljoprivrede Slobodanom Milosavljevićem.
Najavljena kao najbitniji i najveći međunarodni događaj u Srbiji u poslednjih 20 godina, konferencija je okupila oko 2500 učesnika – predstavnike iz 56 država, više stotina nevladinih domaćih i stranih ekoloških organizacija, ali i najznačajnijih finansijskih institucija, Svetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj, a brojna glavna i sporedna dešavanja pratilo je ukupno 225 domaćih i stranih novinara, fotoreportera i drugih predstavnika medija.
Konkretni predlozi su izneti na samom početku.
Predsednik Srbije Boris Tadić, kome je povereno zvanično otvaranje konferencije, u svom pozdravnom govoru, u ime Srbije izneo je predlog da se ukine plaćanje poreza za sve čiste vidove prevoza sa nultom emisijom zagađujućih materija. Ovim potezom zagađenje iz vozila bi se do 2020. godine smanjilo za 20 odsto.
Pošto su prisutne pozdravili i domaćin skupa, ministar za zaštitu životne sredine Saša Dragin, izvršni sekretar Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu Marek Belka i izvršni direktor Programa za zaštitu životne sredine Ujedinjenih nacija Akim Štajner, reč su dobili delegati.
Na Šestoj ministarskoj konferenciji razmatrane su tri vrste dokumenata. Od posebnog značaja su dve ministarske izjave – izjava o obrazovanju za održivi razvoj i beogradska izjava o biodiverzitetu. Najvažniji događaj je usvajanje ministarske deklaracije kojom su definisani konkretni potezi na polju zaštite životne sredine u narednih pet godina (do sledeće konferencije koja bi trebalo da se održi 2011. godine u Kazahstanu). Prvi put u istoriji ovog procesa učestvovali su i ministri prosvete iz država članica UNECE-a (regiona koji obuhvata zemlje Evrope, kavkaske zemlje, Sjedinjene Američke Države i Kanadu). Beograd i Srbija su proglašeni za sedište Regionalnog centra za praćenje klimatskih promena.
Ministri su razmatrali rezultate prethodnih pet konferencija. Strani delegati su upoznali srpsku prestonicu. U Centru "Sava" štandove je imalo 35 izlagača. Konferencijski prostor je krasilo sto kvadratnih metara travnog busena i 400 cvetnih aranžmana. Učesnike konferencije su prevozili "ekološki autobusi" koji koriste biodizel. Tri dana Beograd je bio svetski ekološki centar.
Najznačajnije teme na konferenciji
– Jačanje kapaciteta i regionalna saradnja u oblasti održivog razvoja;
– Infrastrukturne investicije u oblasti zaštite životne sredine;
– Jačanje i usaglašavanje zakonodavstva u oblasti zaštite životne sredine;
– Trendovi finansiranja u životnoj sredini;
– Regionalna saradnja u oblasti klimatskih promena;
– Biodiverzitet;
– Planinska inicijativa;
– Održiva proizvodnja i potrošnja.