Meridijani
Havana: Fidelov rođendan
Kako i dolikuje ostarelom vođi Fidelu Kastru, deca su spontano zapevala rođendansku pesmicu u njegovu čast u Lenjinovom parku u Havani. Oboleli Fidel Kastro napunio je u ponedeljak 81 godinu, a već više od godinu dana zemljom upravlja njegov brat Raul. Rođendansko slavlje nije bilo zvanično organizovano, budući da je slavljenik bio u nemogućnosti da se pridruži narodnom veselju. Iste večeri kada je Kuba obeležavala Kastrov rođendan, održavalo se i finalno karnevalsko veče u Havani, sa vatrometom. Na državnoj televiziji emitovani su hvalospevi o Kastru, "poslednjem živom Mohikancu" iz doba hladnog rata, uz komentare da Kubanci i dalje veruju i podržavaju socijalističko društveno uređenje uspostavljeno revolucijom 1959. godine, na čijem je čelu bio Fidel Kastro. Glasilo Komunističke partije, "Granma", objavilo je na naslovnoj strani čestitke petorice kubanskih agenata zatvorenih u SAD, gde su bili poslati da špijuniraju grupe koje deluju protiv Kastra. Srećan rođendan iz američkog zatvora poželeo je svom voljenom predsedniku Antonio Gerero rečima: "Ti su mi u srcu svaki dan". Ovaj operativac služi doživotnu robiju u Koloradu, zbog krivičnog dela špijunaže vojnog vazduhoplovnog kompleksa u Floridi gde je bio zaposlen. Iako su državni mediji bili na "visini zadatka", još uvek ima mnogo nejasnoća oko Fidelovog zdravstvenog stanja – to je najbolje čuvana državna tajna. Kubanska Komunistička partija tvrdi da se Kastro oporavlja, ali njeni zvaničnici nijednom nisu spomenuli mogućnost da će on aktivno preuzeti vođstvo zemljom. Bez obzira na to što je Kastro van funkcije, državni kolumnisti i dalje šire njegove ideje u medijima, tvrdeći da je Kastro i dalje u srcima svih Kubanaca, dok je arhineprijatelj još uvek američka vlada: "Naša najveća želja je da si ti i dalje sa nama", piše levičar Evo Morales iz Bolivije. "Ti si simbol revolucije u Latinskoj Americi. Tvoja borba nije bila uzalud." Ali, Kastrovi poštovaoci ne veruju u Kastrov povratak. Deka Hose Manuel nadgleda unuče koje peva rođendansku pesmicu i kaže: "Komadant se neće pojaviti, zdravlje mu to ne dozvoljava. Mislim da se on neće vratiti", dok šestogodišnja devojčica uzvikuje: "Ozdravi, komandante, i nastavi da nam pomažeš!"
Novgorod, Peking: Napad na voz
Napad terorista je uzrok železničke nesreće na liniji Moskva–Sankt Peterburg u kojoj je povređeno 60 putnika, od kojih je 25 smešteno u bolnicu, izvestile su ruske novinske agencije. Voz je iskočio iz šina u regionu Novgorod od ekplozije ručno napravljene bombe, piše novinska agencija Itar Tas pozivajući se na izjave zvaničnika koji su odmah došli na mesto nesreće. Sergej Bedničenko, šef oblasnog tužilaštva, kaže da je pokrenuta istraga povodom sumnje da je izvršen teroristički napad na ekspresni voz u kasnim večernjim časovima na 179. kilometru železničke pruge Oktjabrskaja u blizini mesta Malaja Bišera. Od eksplozije su iskočila četiri od 12 vagona, ali se nisu prevrnuli. Mašinovođa je izjavio da je neposredno pre nesreće čuo prasak. Šestoro putnika je zatražilo medicinsku pomoć na licu mesta, a ostali povređeni prebačeni su u bolnicu. Doktorka iz obližnje bolnice kaže da nijedan pacijent nije u kritičnom stanju. Predsednik Ruske železnice Vladimir Jakunin prekinuo je kratak put u Sibiru i doleteo u Novgorod, gde je već bio prisustan potpredsednik Ruske železničke komisije Viktor Popov, a pridružio im se i Vadim Morozov, prvi šef Kriznog štaba nedavno osnovane železnice.
Peking: Urušen most
Pre nego što je zvanično pušten u promet, most preko reke Tuo u centralnoj kineskoj provinciji Hunan srušio se i usmrtio 22 radnika, dok se za telima još 46 i dalje traga. Most dugačak 268 metara urušio se u ponedeljak dok su radnici uklanjali čelične skele koje su im bile potrebne dok se most gradio. Osim velikog broja poginulih i onih koje je reka odnela pa se ne zna da li su živi, povređeno je još 22 radnika, zvanično je objavljeno. Lokalni očevidac govori o tragediji: "Ljudi su jaukali na sve strane, a stotine drugih pokušavalo je da se izbori za život." Zvaničnici iz sektora za zaštitu na radu nisu za sada objavili uzrok rušenja mosta, a ni agencija Hsinhua ne navodi mogući razlog kolapsa mosta.
Tokio: Smrt najstarije
Sve svetske agencije prenele su vest da je najstarija osoba na svetu, Japanka Jone Managava, koja je tvrdila da je recept za dugovečnost dobar apetit i mnogo sna, preminula u 114 godini. Jone je živela u staračkom domu, gde je 4. januara ove godine proslavila svoj poslednji rođendan. Rođena u južnoj prefekturi Fukuora u planinskom gradiću Fukuki, Jone je sama (rano je ostala udovica) odgajila petoro dece, prodajući cveće i povrće u malom rudarskom gradu. U starosti je takođe bila izuzetno borbena, kako kaže njena bolničarka, i bistre pameti. Ona navodi da je Minagava jela tri obroka dnevno, najviše je volela japanski konzervirani crveni pasulj "mandžu", a spavanje joj je bilo hobi. Osim toga, svirala je japanski trožičani instrument sličan gitari. Titulu najdugovečnije osobe na svetu nosila je šest meseci, kada je ušla u Ginisiovu knjigu rekorda posle smrti Eme Faust Tilman, kćerke američkih robova. Nakon što je Jone umrla, titula će se najverovatnije vratiti u Ameriku, u državu Indijana, u ruke 114-godišnje Edne Parker. Japanke su najdugovečnije na svetu, žive u proseku 86 godina, dok su Japanci sa prosečnih 79 godina drugi po dugovečnosti, posle Islanđana. Za dug vek mogu da zahvale tradicionalnoj dijetalnoj ishrani i visokim standardima u zdravstvu.