Kolumna

Navigator

Zbogom, žohari

Nisam od onih koji koriste PC, a maštaju da rade na meku. Stoga sam sa radoznalošću, ali ne i oduševljenjem, dočekao vest da je Epl napravio beta verziju Safarija (programa za pregledanje interneta) koji radi na vindouz operativnom sistemu. Ovaj potez otvorio je mnoga pitanja, ali da se najpre pozabavimo samim programom.

Safari 3.0 beta može se skinuti sa www.apple.com/safari. Instalacioni fajl ima 28 megabajta, znači da se na prosečnom kablovskom linku skida 15 do 20 minuta. Da biste ga instalirali neophodno je da koristite najmanje Windows XP (starije verzije ne rade), da imate barem 256 Mb RAM memorije i procesor od 500 MHz ili brži. Dakle, kompjuter ne mnogo stariji od tri godine, da budem precizniji. Instalacija je brza i u mom slučaju nije pravila probleme, ali su se javili kasnije tokom testiranja. Na mom kompjuteru, na primer, Safari se ruši svaki put kada pokušam da mu "uvezem" favorite/bukmarke iz nekog od brauzera koje već koristim (koristim sve najpoznatije). Ne dozvoljava mi ni da napravim posebne u samom Safariju. Krajnje neobičan problem, ali ostavljam mogućnost da se radi o mom neposlušnom računaru (svenulom od raznih eksperimenata uključujući i svakodnevno resetovanje). I drugi korisnici se na internetu žale na razne probleme sa Safarijem za vindouz.

Safari će učiniti da vaš PC zaista dobije izgled meka. Dizajn je sveden, okviri su sivi, slično kao i u slučaju iTunesa. Ono što je definitivno bolje (moj je utisak) jeste grafika, počev od fontova koje Safari koristi. Iste stranice sa istim fontom meni izgledaju bolje u Safariju nego u drugim popularnim brauzerima koje koristim.

Brauzer sam koristio samo nedelju dana te nisam utvrdio koliko je prilagođen svim pojavama na internetu. Definitivno ima problem sa sajtovima pravljenim specijalno za Majkrosoftov eksplorer, ali taj problem imaju i drugi. Fajerfoks, na primer.

Program je vrlo pregledan, nije pretrpan, lako se i logično podešava. Sve što se i očekuje od nečega napravljenog u Eplu. Na sajtu se reklamira kao znatno brži od konkurentnih programa, ali ja bih tu bio oprezan. Mislim da brzina ipak zavisi od vašeg linka i načina na koji ste podesili softver. Lično, nisam primetio da radi naročito brže od drugih. Ali, jeste brz.

Epl je ovu verziju Safarija izbacio neposredno pre američke i svetske premijere ajfouna (iPhone, zakazano za 29. jun). Ajfoun kao brauzer koristi upravo Safari, te bi se ovaj potez mogao smatrati indirektnom promocijom novog telefona. Odnosno, korisnicima PC-ja Eplov telefon biće prihvatljiviji ako već koriste i Eplov brauzer na svojim računarima. Druga aktivna teorija kaže da se Epl ovim potezom uključuje u rat brauzerea (Eksplorer protiv Fajerfoksa) sa dugoročnim ciljem da broj korisnika njihovih proizvoda podigne sa pet odsto, koliko je u svetu onih koji rade na meku.

Iz istog broja

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu