Dodatno

Novosadski susret internacionalnog karaktera

Obaveze države i obaveze društva

Suočavanje sa prošlošću je bolno, ali neminovno

NOVI SAD: Srebreničanke govore o genocidu

"Suočiti se sa određenim događajima iz prošlosti jeste bolno, ali taj je proces neminovan i neminovno je govoriti o zločinima, svim zločinima, ko god da ih je počinio", rekao je Donald Meklenan, ambasador Kanade u Srbiji i Crnoj Gori, na konferenciji za novinare koja je u Novom Sadu održana u sklopu programa "Haški tribunal – put suočavanja s prošlošću" 27. oktobra 2004.

Meklenan je rekao da kanadska vlada podržava vladavinu prava, uspostavljanje pravde i zakona u postkonfliktnim društvima i da će, u tom smislu, podsticati i Srbiju i Crnu Goru da se osloni na dostignuća međunarodnog zakonodavstva u proteklih 50 godina.

Osvrnuvši se na procese koji su vođeni u Nemačkoj posle Drugog svetskog rata, Joakim Blajker, otpravnik poslova Ambasade Nemačke u Srbiji i Crnoj Gori, izneo je mišljenje da je osnivanjem Haškog tribunala onemogućeno da zločini ostanu nekažnjeni.

"Odgovornost za zločine je individualna, a ne nacionalna", dodao je Blajker, naglašavajući, takođe, i važnost suđenja za ratne zločine pred nacionalnim sudovima. Osim državnih obaveza prema Haškom tribunalu, prema rečima Joakima Blajkera, postoje i moralne obaveze društva prema žrtvama ratnih zločina.

"Od najveće je važnosti da svi slučajevi ratnih zločina dobiju epilog pred sudom", izjavio je Bruno Vekarić, portparol Tužilaštva za ratne zločine, podsećajući na "ljude za koje postoji osnovana sumnja da su počinili ratne zločine, a slobodno se kreću među nama, zaklanjajući se iza lažnog patriotizma."

Istog dana u Novom Sadu održana je javna debata na kojoj su, između ostalih, govorile i predstavnice Udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa" Zumra Šehomerović i Sabra Kolenović. Pre početka debate, prikazani su televizijski spotovi, koje je producirala Inicijativa mladih za ljudska prava, sa sloganom – "Da li ovi zločini smeju ostati nekažnjeni?". Tokom prikazivanja spotova, čula su se negodovanja iz publike. Međutim, nakon što su Zumra Šehomerović i Sabra Kolenović završile svoja izlaganja o iskustvima Srebrenice, za reč se javio građanin koji se izvinio zbog svojih upadica, rekavši da su mu ispovesti Srebreničanki ostavile "muk u grudima".

Aktivnosti u Novom Sadu organizovala je Inicijativa mladih za ljudska prava u saradnji sa Regionalnom ženskom inicijativom "Vojvođanka".

Iz istog broja

Priboj, 12 godina posle otmice u Sjeverinu

Krivci se i dalje šetaju Sbijom

Haške teme i u Kragujevcu

Svet je postigao konsenzus

Dugi razgovori u Kraljevu

Ne sudi se samo Srbima

Aktivnosti - Ne optužujemo, samo govorimo istinu

Majke Srebrenice u Leskovcu

O projektu "Haški tribunal – put suočavanja s prošlošću"

Istina i pravda za žrtve

Andrej Nosov, izvršni direktor Inicijative mladih za ljudska prava

Inicijativa mladih za ljudska prava (Youth Initiative dor Human Rights)

Haški tribunal – put suočavanja s prošlošću

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu