Afere
Mali špijunski rečnik
Ukoliko ni posle sednice Odbora za bezbednost Skupštine Srbije, koja će 26. novembra razmatrati izveštaj o radu BIA, ne budu preduzete konkretne mere da se utvrdi odgovornost za uništavanje dokumentacije, potvrdiće se najcrnje slutnje: da je BIA izvan zakona i iznad države
U prošlom broju, objavili smo Informaciju koja dokazuje da je tadašnje rukovodstvo Resora državne bezbednosti (današnje BIA) pre i posle 5. oktobra 2000. organizovalo masovnu akciju uništavanja dokumentacije radi prikrivanja brojnih zloupotreba, pa i kriminalnih radnji u koje je RDB bio umešan tokom poslednje dve godine Miloševićeve vladavine. Iz Informacije, koja predstavlja rezultat interne istrage koja je u RDB-u sprovedena početkom 2001, vidi se da je uništavanje dokumentacije naredio tadašnji načelnik Rade Marković, a da su je sproveli visoki funkcioneri Nikola Ćurčić, Miloš Teodorović, Milan Đurović i Branko Crni, te da je u akciji zatiranja tragova učestvovala većina nečelnika centara RDB-a u važnijim gradovima u Srbiji. Nažalost, iako su ljudi koji su nasledili Markovića na čelu DB-a, od Gorana Petrovića i Zorana Mijatovića, preko Andrije Savića i Milorada Bracanovića, te Miše Milićevića i Gorana Živaljevića, pa do sadašnjeg direktora BIA Radeta Bulatovića, imali sve elemente da protiv odgovornih lica pokrenu krivični postupak, to do danas nije urađeno; naprotiv, ispostavilo se da su neki od najzaslužnijih za uništavanje dokumentacije, kao Teodorović i Đurović, sukcesivno nagrađivani i unapređivani, te da i dan-danas obavljaju važne funkcije u BIA. Nažalost, i nakon što su dokazi o ovoj aferi predstavljeni u emisiji "Insajder" TV B92 i u celosti objavljeni u "Vremenu", ni direktor BIA ni Tužilaštvo nisu se oglasili.
U ovom broju, nastavljamo objavljivanje izveštaja o tome šta je sve uništeno po centrima u unutrašnjosti, kao i informaciju koja se posebno bavi V Upravom RDB-a (analitika), kojom je rukovodio Teodorović. Analitika je važna zato što svaki papirić koji prođe kroz DB na kraju dospeva u tu upravu; bez Teodorovića, vrsnog arhiviste, posao uništavanja dokumentacije ne bi se mogao izvesti onako temeljno. U tome se verovatno krije i objašnjenje njegovog opstanka u službi.
Iz dokumenata sa vidi i to da je u RDB-u, odnosno BIA, i tada bilo časnih ljudi, kao što ih verovatno ima i danas. Vidi se, na primer, da je načelnik CRDB-a Zrenjanin, oglušivši se o Markovićeva i Teodorovićeva naređenja, sačuvao kompletnu dokumentaciju. Ima i suprotnih primera: u Leskovcu je načelnik centra DB-a Leskovac Obrad Jovanović uništio čak 32. 377 dokumenata na preko 72.000 strana i pre nego što je dobio naredbu da to učini.
Kako bi čitaocima bilo lakše da se snađu u terminologiji dokumenata koje objavljujemo, sledi objašnjenje osnovnih pojmova i skraćenica.
CRDB – Centar Resora državne bezbednosti (npr. Beograd, Zrenjanin, Novi Sad…)
NRDB, ZNRDB – Načelnik resora državne bezbednosti (danas direktor BIA), zamenik načelnika.
Omot – Svaki dosije ima svoj omot, na kome je ubeležen naziv dosijea i registarski broj. U omot se fizički odlažu dokumenti prema hronologiji njihovog nastanka.
OAK – Osnovna azbučna kartoteka. Ovo je centralizovana evidencija u kojoj su po abecednom redu složeni kartoni sa najosnovnijim podacima o nekoj osobi (ime prezime, nadimak…) i podaci o tome gde se nalaze ostali dokumenti koji govore o tom licu.
PK – Privremena kartoteka koja sadrži kartone o aktivnim obradama do uništavanja ili prenošenja u OAK
Registri – Evidencije svih dokumentacionih fondova u Službi, koje se vode posebno za određene kategorije lica (saradnici, lica na prethodnoj ili operativnoj obradi). Registri su osnovno sredstvo za pronalaženje potrebnih podataka, i bez njih je teško utvrditi da li neki deo dokumentacije postoji i gde se nalazi.
Saradnici – Građanska lica koja ostvaruju saradnju sa Službom, u narodu poznati kao doušnici.
SEK, SET – Srpski ekstremizam i terorizam. Pod ovom šifrom su najčešće obrađivani članovi opozicije, novinari, članovi Otpora i ostali politički protivnici režima. Ponekad se koristi i termin "treća linija", zbog III Uprave BIA, koja je zadužena za suzbijanje SET-a.
PO – Prethodna obrada. Reč je o obliku operativnog rada u svim slučajevima kada postoje početni podaci da neko lice ugrožava bezbednost zemlje putem obaveštajne, terorističke ili protivustavne delatnosti. Ukoliko se početni podaci potvrde, prelazi se na operativnu obradu. Dosijei nastali na osnovu PO-a mogu da se odnose na pojedince ili na grupe.
OO – Operativna obrada. Najvažniji i najčešći oblik operativnog rada, tokom koga se sistematski i sinhronizovano obrađuje neko lice. Obrada podrazumeva primenu mera iz nadležnosti DB-a (BIA) radi rasvetljavanja, dokumentovanja i sprečavanja "neprijateljske delatnosti".
OT – Operativno-tehničke mere. Praćenje i prisluškivanje bezbednosno interesantnih lica.
CRDB VRANjE
Načelnik CRDB Vranje Zoran Stošić dostavio je fotokopije materijala koji se odnose na uništavanje dokumentacije i to:
– Popisnik materijala RDB koji se predlaže za uništavanje, broj 6, od 08. 12. 2000. godine;
– Odluku NRDB broj 84317, od 15. 12. 2000. godine, o uništavanju dokumentacije CRDB Vranje po Popisniku broj 6;
– Službenu belešku broj 2699, od 22.12.2000. godine, o izvršenom uništavanju dokumentacije CRDB Vranje po popisniku br. 6.
Uvidom u Popisnik br. 6, uočeno je da je CRDB Vranje uništio ukupno 4.249 materijala, na 7.973 strane, a između ostalog, i sledeće:
– 3 dosijea saradnika po SET-u, deregistrovana 2000. godine;
– 6 dosijea operativnih veza po SET-u, deregistrovanih 2000. godine;
– 3 dosijea PO (poznata imena) sa ukupno 71 materijalom, na 137 strana;
– 2 dosijea OO (poznata imena) sa ukupno 197 materijala, na 463 strane;
– 1344 depeše, kako se u popisniku navodi, RJB.
Načelnik CRDB Vranje, po dogovoru sa Teodorovićem i Đurovićem, nije prisustvovao sastanku održanom 7. oktobra 2000. godine, na Institutu bezbednosti, već je, po izjavi Teodorovića, narednog dana (8.10.2000.), putem telefona obavešten o vrsti i strukturi materijala za uništavanje.
Očito je iz navedenog, uz analogiju sa dešavanjima u drugim Centrima, da je CRDB Vranje, odnosono načelnik Zoran Stošić, u potpunosti realizovao naloge o uništenju dokumentacije, dobijene od Teodorovića i Đurovića, kao i da je pokušao da prikrije svoju ulogu u ovoj aktivnosti.
Radi utvrđivanja tačnih činjenica o uništavanju dokumentacije CRDB Vranje, predlažemo obavljanje razgovora sa: rukovodiocem grupe za analitičko-dokumentalističke poslove CRDB Vranje Nebojšom Nedeljkovićem, evidentičarem Branislavom Bogdanović, kao i sa operativnim tehničarom Draganom Stevanovićem, operativnim radnikom Jovanom Stankovićem i vozačem Dušanom Stojmenovićem.
CRDB NIS
Načelnik CRDB Niš Ljubomir Ristić dostavio je:
1) Informaciju koja se odnosi na uništavanje dokumentacije CRDB Niš;
2) Fotokopije materijala koji se odnose na uništavanje dokumentacije i to:
– Depeša NRDB br. 3210 od 06.10.2000. godine;
– Popisnik broj 2 materijala RDB koji se predlažu za uništavanje, od 01.12.2000. godine;
– Odluka o uništavanju dokumentacije u CRDB Niš prema Popisniku broj 2, od 15.12.2000. godine;
– Službena beleška o izvršenom uništavanju dokumentacije CRDB Niš, od 19.12.2000. godine.
U Informaciji koja se odnosi na uništavanje dokumentacije CRDB Niš, Ristić je opisao sastanak održan 07. oktobra 2000. godine, na Institutu bezbednosti u Beogradu, pri čemu je čak i površnim uvidom u istu, uočljiva gotovo potpuna podudarnost njegove i Izjave Miloša Teodorovića.
Interesantna je činjenica da Ristić ne navodi da je na Institutu bezbednosti došlo do uništavanja dokumentacije, premda većina drugih izjava ukazuje da je on bio jedan od najžešćih zagovoranika te ideje. Naime, u Informaciji koju je dostavio, Ristić je izjavio da je, po povratku u Niš sa navedenog sastanka, a u skladu sa preporukama koje su na njemu dobijene, sproveo redovan postupak za obustavljanje obrada, a potom i uništavanje dokumentacije, pri čemu insistira na tome da je ova procedura obavljena po propisima RDB.
Takođe, karakteristična su tumačenja Ristića izneta u Popisniku br. 2 CRDB Niš, u kojima se uništavanje dokumentacije pravda "poštovanjem pozitivnih propisa i uvažavanja razloga objektivne prirode", a obrazloženja koja se navode identična su onima koja je, u svojoj Izjavi, izneo Teodorović.
CRDB ZRENjANIN
Načelnik CRDB Zrenjanin Milutin Milaković dostavio je Informaciju koja se odnosi na sastanak održan 7. oktobra 2000. godine, na Institutu bezbednosti u Beogradu, u kojoj je detaljno opisao navedeni događaj. Pri tom je naveo da se lično suprotstavio ideji o uništavanju dokumentacije, kao i tri puta ponovljenoj sugestiji Ljubomira Ristića, načelnika CRDB Niš, o tome da dokumentaciju donetu u Beograd treba odmah uništiti.
Sledeći svoju procenu da uništavanje ne treba izvršiti, a što je podržao i Milutin Morača, šef Odseka za ekstremizam CRDB Zrenjanin (koji je, zajedno sa Milakovićem, boravio u Beogradu), načelnik CRDB Zrenjanin je sačuvao svu dokumentaciju, tako što je ona izmeštena na sigurno mesto, u prostorije operativne tehnike, što je poznato i jednom broju radnika CRDB Zrenjanin, koji su bili angažovani na ovim poslovima.
Milaković je pojasnio da je 14. 12. 2000. godine, CRDB Zrenjanin sačinio redovni Popisnik broj 5, što je inače i planirano početkom 2000. godine, ali njime nije obuhvaćena dokumentacija za koju je na sastanku u Beogradu, od 07. 10. 2000. godine, naloženo da se uništi, što se po njegovim navodima, može i videti iz samog popisnika, kao i uvidom u OE CRDB Zrenjanin. Takođe, ovim Popisnikom nisu obuhvaćene ni dolazne depeše za 1999. i 2000. godinu, kao i drugi materijali koje je CRDB Zrenjanin dobijao od nadležnih Uprava.
Imajući u vidu sadržinu ove informacije, mišljenja smo da bi Milaković predstavljao jednu od ključnih ličnosti za dokazivanje zloupotreba i nezakonitog ponašanja pojedinih bivših rukovodilaca RDB.
CRDB SREMSKA MITROVICA
Načelnik CRDB Sremska Mitrovica Milovan Trbojević dostavio je:
1) Službenu belešku vezano za uništavanje dokumentacije u CRDB Sremska Mitrovica;
2) Fotokopije materijala koji se odnose na uništavanje dokumentacije i to:
– Odluke NRDB o uništavanju dokumentacije u CRDB Sremska Mitrovica prema Popisnicima broj 4 i broj 5;
– Službene beleške o izvršenom uništavanju dokumentacije u CRDB Sremska Mitrovica, prema Popisnicima broj 4 i broj 5.
Značajno je napomenuti da Trbojević nije dostavio Popisnike broj 4 i broj 5, tako da se ne može precizno utvrditi koja je dokumentacija uništena u CRDB Sremska Mitrovica.
Inače, u Službenoj belešci o uništavanju dokumentacije u CRDB Sremska Mitrovica, Trbojević je naveo da je ona uništena "na osnovu Depeše NRDB, broj 3210, od 06.10.2000. godine, i usmenog naloga Nikole Ćurčića, tada zamenika načelnika RDB, izdatog dana 07.10.2000. godine, na sastanku sa načelnicima Centara, kome su prisustvovali i Branko Crni, Milan Đurović i Miloš Teodorović. Naime, Ćurčić je naložio da se uništi sva dokumentacija koja se odnosi na srpski ekstremizam od 1998. godine, dosijei i registri pozicija, delovodnici, godišnji izveštaji, kao i druga dokumentacija koja opterećuje Centar."
U svojoj Službenoj belešci, Trbojević nije naveo da li je uništavao dokumentaciju CRDB Sremska Mitrovica u prostorijama Instituta bezbednosti, već je istakao da je, "shodno pozitivnim propisima", taj Centar obustavio vođenje svih obrada po srpskom ekstremizmu, deregistrovao pozicije po ovoj problematici, a potom sačinio dva Popisnika, koje je uputio Komisiji za uništavanje dokumentacije u RDB (Popisnik br. 4, od 31.10.2000. godine i Popisnik br. 5, od 06.12.2000. godine), te je uništavanje dokumentacije, po njegovim rečima, izvršeno nakon dobijanja odgovarajućih Odluka NRDB o uništavanju dokumentacije CRDB Sremska Mitrovica po navedenim Popisnicima.
CRDB NOVI SAD
Načelnik CRDB Novi Sad Aleksandar Gak dostavio je:
1) Službenu belešku koja se odnosi na sastanak od 7. oktobra 2000. godine;
2) Fotokopiju Depeše NRDB broj 3210, od 06.10.2000. godine.
Prema navodima Gaka, iznetim u Službenoj belešci, CRDB Novi Sad nije poštovao nalog rukovodstva RDB, odnosno nije uništio svoju dokumentaciju onako kako je sugerisano na sastanku održanom 07. oktobra 2000. godine, kome je i on prisustvovao. Ovu njegovu tvrdnju potvrđuju i izjave pojedinih učesnika sastanka.
Kao i u slučaju CRDB Zrenjanin, odnosno njegovog načelnika Milakovića, imaju u vidu sadržinu Službene beleške, mišljenja smo da bi i Aleksandar Gak predstavljao jednu od ključnih ličnosti za dokazivanje zloupotreba i nezakonitog ponašanja pojedinih bivših rukovodilaca RDB.
CRDB LESKOVAC
Bivši načelnik CRDB Leskovac Obrad Jovanović dostavio je fotokopije sledećih dokumenata:
– Depeša NRDB br. 3210 od 06.10.2000. godine;
– Popisnik materijala RDB koji se predlažu za uništavanje br. 4;
– Odluka NRDB br. 85585, od 21.12.2000. godine o uništavanju dokumentacije u CRDB Leskovac, prema Popisniku br.4;
– Službena beleška CRDB Leskovac br. 227, od 26.12.2000. godine, o izvršenom uništavanju dokumentacije u CRDB Leskovac, prema Popisniku br. 4;
– Službena beleška CRDB Leskovac br. 91, od 10. 11. 2000. godine, vezano za oštećenje objekta CRDB Leskovac.
Jovanović je, na propratnom aktu uz priložena dokumenta, naznačio da nije prisustvovao sastanku održanom 07. oktobra 2000. godine na Institutu bezbednosti u Beogradu. Međutim, prema sopstvenom iskazu, Teodorović je telefonom obavestio zamenika načelnika CRDB Leskovac Srbislava Jovanovića o potrebi uništavanja dokumentacije, pri čemu je dobio odgovor da je taj Centar već uništio određene vrste dokumenata i bez ovog naloga.
Uvidom u Popisnik broj 4 CRDB Leskovac, uočeno je da je navedeni Centar uništio ukupno 32.377 materijala, na 72.804 strane, a između ostalog, i sledeća dokumenta:
– depeše (polazne i dolazne) iz 1999. godine;
– depeše (polazne i dolazne) iz 2000. godine;
– propratna akta iz 1998, 1999. i 2000. godine;
– 22 dosijea lica nad kojima su vođeni složeni oblici operativnog rada – PO i OO – (poznata imena), sa ukupno 447 materijala, na 1113 strana;
– 572 dosijea lica (poznata imena), sa ukupno 10044 materijala, na 23390 strana;
– dosijea deregistrovanih i aktivnih saradnika;
– dosijea deregistrovanih i aktivnih operativnih veza;
– 45 operativno-instruktorskih dosijea (poznata imena), sa ukupno 550 materijala, na 1224 strane;
– 7887 kartona iz PK;
– 105 obrazaca za upis u OAK ili PK;
– registri saradnika i operativnih veza;
– registri dosijea lica iz operativnog i arhivskog fonda;
– delovodnici za 1998, 1999. i 2000. godinu;
– ekspediciona knjiga CRDB Leskovac za 1997, 1998, 1999. i 2000. godinu;
– interne dostavne knjige CRDB Leskovac;
– materijali u vezi sa kasom posebnih namena (priznanice, nalozi sa isplatu i slično) i drugo.
Detaljan uvid u Popisnik broj 4 CRDB Leskovac pokazuje da je u ovom Centru izvršeno masovno uništavanje dokumentacije i to bez makar i usmenog naloga rukovodstva RDB, što je naknadno uvršteno u Popisnik, u pokušaju davanja legitimiteta nanetoj krupnoj bezbednosnoj šteti za RDB u celini.
CRDB UŽICE
Zamenik načelnika CRDB Užice Miodrag Kovačević dostavio je:
– fotokopiju Popisnika materijala RDB koji se predlažu za uništenje broj 8, upućenog načelniku V Uprave RDB 13.12.2000. godine, pod brojem SP2260, kao i
– fotokopiju Odluke o uništavanju dokumentacije u CRDB Užice, prema Popisniku broj 8, broj 85588, od 21.12.2000. godine.
Pri tom je napomenuo da je dokumentacija iz navedenog Popisnika broj 8 uništena po nalogu tadašnjeg načelnika CRDB Užice Jakova Sokića (koji je u penziji od 29.12.2000. godine).
Uvidom u Popisnik broj 8, zaključeno je da je CRDB Užice uništio ukupno 35.389 dokumenata na 53.490 strana, a između ostalog i sledeće:
– 1 izvod iz registra OO CRDB Užice iz 2000. godine;
– 1 izvod iz registra operativnih veza CRDB Užice iz 2000. godine;
– 1 izvod iz registra PO CRDB Užice iz 2000. godine;
– 1 izvod iz registra saradnika CRDB Užice iz 2000. godine;
– zbirni registar DL u OF i AF, Po, OO i EPL CRDB Užice iz 2000. godine, na 500 strana;
– zahtevi za delimične i potpune provere u periodu od 1998. do 2000. godine, sa ukupno 700 materijala, na 2000 strana;
– godišnji izveštaji o radu CRDB Užice u periodu od 1978. do 2000. godine, sa ukupno 22 materijala, na 880 strana;
– mesečni izveštaji o radu CRDB Užice u periodu od 1993. do 2000. godine, sa ukupno 93 materijala, na 1701 strani;
– dosijei 29 saradnika po KOB i UET u periodu od 1982. do 1999. godine, sa ukupno 290 materijala, na 580 strana;
– omoti 34 operativne veze CRDB Užice po KOB i UET iz 1999. i 2000. godine, sa ukupno 340 materijala, na 680 strana;
– registar operativnih veza CRDB Užice u periodu 1997. do 2000. godine, sa ukupno 1 materijalom, na 50 strana;
– registar saradnika CRDB Užice u periodu 1997. do 2000. godine, sa ukupno 1 materijalom, na 50 strana;
– Dosijei za 18 lica u statusu OF CRDB Užice po liniji UET, u periodu od 1990. do 1999. godine sa ukupno 270 materijala na 540 strana;
– dosijei 10 lica u statusu PO i OO u CRDB Užice po liniji UET, sa ukupno 186 materijala, na 410 strana;
– kartoni iz OAK za 28 DL u statusu OF i PO i OO, sa ukupno 28 materijala, na 28 strana;
– kartoni indeksne kartoteke;
– kartoni priručne kartoteke;
– omoti za 80 lica – izdvojene slučajeve po UET iz 2000. godine, sa ukupno 320 materijala, na 340 strana;
– kopije potpunih provera po zahtevu drugih korisnika u periodu od 1972. do 2000. godine;
– kartoni evidencije proveravanih lica u periodu od 1972. do 2000. godine;
– delovodnici za 1999. i 2000. godinu;
– popisnik materijala CRDB Užice koji se predlaže za uništenje broj 7, iz 2000. godine;
– kopije propratnih akata iz perioda od 1998. do 2000. godine;
– dopisi iz perioda od 1998. do 2000. godine;
– kopije delimičnih provera iz perioda od 1998. do 2000. godine;
– kopije dostavno-otpremnih lista iz perioda od 1998. do 2000. godine;
– 350 polaznih depeša iz perioda od 1998. do 2000. godine.
CRDB KRAGUJEVAC
Načelnik CRDB Kragujevac Radivoje Marković dostavio je:
1) Službenu belešku koja se odnosi na sastanak od 7. oktobra 2000. godine na Institutu bezbednosti u Beogradu;
2) Fotokopije materijala koji se odnose na uništavanje dokumentacije i to:
– Popisnik materijala RDB koji se predlažu za uništavanje, broj 4 i broj 5;
– Odluka načelnika RDB o uništavanju dokumentacije CRDB Kragujevac po Popisniku broj 4 i broj 5.
U svojoj Službenoj belešci o sastanku održanom 7. oktobra 2000. godine, kome je, pored Markovića, prisustvovao i njegov pomoćnik Branislav Ilić, Marković je relativno verodostojno preneo dešavanja sa navedenog skupa u vezi sa nalozima Ćurčića, Teodorovića i Đurovića, uz vezivanje Branka Crnog, tadašnjeg pomoćnika načelnika RDB, za izdavanje istovetnog naloga i o uništavanju dokumentacije po kontraobaveštajnim poslovima. Prema sopstvenom iskazu, Marković je, sledeći ove naloge, ostavio dokumentaciju CRDB Kragujevac na Institutu bezbednosti.
Uvidom u Popisnik broj 4 CRDB Kragujevac, zaključeno je da je navedeni Centar uništio ukupno 11.256 materijala, na 19.412 strana, a između ostalog, i sledeća dokumenta:
– statističke izveštaje o radu CRDB Kragujevac, iz 1999. godine;
– zahteve za delimične i potpune provere čiji je stvaralac X Uprava RDB, iz 1999. godine;
– 74 izveštaja o proveri, iz 2000. godine, sa ukupno 74 materijala, na 218 strana;
– mesečne statističke i tekstualne izveštaje o radu CRDB Kragujevac za 1999. i prvih devet meseci 2000. godine;
– 70 obrazaca za evidentiranje lica u OAK ili PK, za 1999. godinu;
– 175 obrazaca za evidentiranje lica u OAK ili PK, za 2000. godinu;
– 52 kartona OAK i PK (nepoznata lica);
– propratne akte za 2000. godinu, sa ukupno 1933 materijala;
– delovodnike CRDB Kragujevac od 1995. do 1999. godine;
– interne dostavne knjige za period od 1995. do 1999. godine;
– knjige polaznih i dolaznih depeša za period od 1995. do 1999. godine;
– 1342 depeše (polazne i dolazne) iz 1999. godine;
– 1374 depeše (polazne i dolazne) iz 2000. godine;
– 18 dosijea saradnika, sa ukupno 337 materijala, na 742 strane;
– 30 dosijea operativnih veza, sa ukupno 338 materijala, na 585 strana;
– 21 dosije lica (poznata imena);
– 6 operativno-instruktorskih dosijea (poznata imena);
– 78 omota za NN lica, sa ukupno 146 materijala, na 458 strana;
– 14 materijala za NN lica iz PK, sa ukupno 14 materijala, na 98 strana.
CRDB KRAljEVO
Načelnik CRDB Kraljevo Miroljub Vukadinović dostavio je:
1. Informaciju o uništavanju dokumentacije CRDB Kraljevo;
2. Fotokopije materijala koji se odnose na uništavanje dokumentacije i to:
– Depeša NRDB Radomira Markovića broj 3210, od 06.10.2000. godine;
– Popisnik materijala RDB koji se predlažu za uništavanje, broj 5;
– Odluka NRDB, od 21.12.2000. godine, o uništavanju dokumentacije u CRDB Kraljevo prema Popisniku broj 5;
– Službena beleška od 10.01.2001. godine, o izvršenom uništavanju dokumentacije CRDB Kraljevo prema Popisniku broj 5.
Prema sopstvenim navodima, Vukadinović je, nakon sastanka održanog na Institutu bezbednosti u Beogradu, 7. oktobra 2000. godine, ostavio na Institutu dokumentaciju CRDB Kraljevo koju je, po nalogu Đurovića, doneo u Beograd. Pri tom je naveo sledeće: "Dok smo čekali dolazak Branka Crnog, Nikola Ćurčić je napustio sastanak. Iskoristio sam pauzu dok se čekao Branko Crni i otišao kod Miroljuba Nikolića, da završim neke poslove. Kada sam se vratio, sastanak je već bio završen. Rečeno je da materijal ostavimo u određenu prostoriju na Institutu što sam i učinio, a zatim smo se razišli."
Nakon toga, u skladu sa sugestijom da za obrade na kojima nisu potvrđeni i dokazani podaci o protivustavnoj delatnosti, ili kojima je istekao zakonski rok za vođenje, treba napisati predlog za ukidanje, posebno po SET-u, CRDB Kraljevo je, po navodima Vukadinovića, sukcesivno slao predloge za ukidanje takvih obrada. Paralelno sa tim, ovaj Centar je slao i predloge za prestanak saradnje sa određenim brojem saradnika i za deregistraciju operativnih veza.
Nakon dobijanja Odluka o ukidanju obrade ili prestanku saradnje, po navodima Vukadinovića, sačinjen je Popisnik broj 5, koji je, pored ovih dokumenata, sadržao i materijale ranije predviđene za uništavanje. Ovaj Popisnik je dostavljen V Upravi RDB, aktom broj 2538, od 13. 12. 2000. godine, na verifikaciju i donošenje odluke o uništavanju dokumentacije u CRDB Kraljevo.
Odlukom načelnika RDB broj 85586, od 21.12.2000. godine, odobreno je uništavanje dokumentacije CRDB Kraljevo, predložene Popisnikom broj 5, te je njeno uništavanje izvršeno 27.12.2000. godine, o čemu je sačinjena službena beleška, koja je aktom br.21, od 10. 01. 2001. godine dostavljena V Upravi RDB.
Uvidom u Popisnik broj 5, uočeno je da je CRDB Kraljevo uništio ukupno 13.596 materijala, na ukupno 25.103 strane, a između ostalog, i sledeća dokumenta:
– 31 dosije PO ili OO (poznata imena), sa ukupno 3.388 materijala, na 6.265 strana;
– 19 operativno-instruktorskih dosijea (poznata imena), sa ukupno 1.186 materijala, na 2289 strana;
– 52 dosijea saradnika, sa ukupno 1266 materijala, na 2314 strana;
– 75 dosijea operativnih veza, sa ukupno 686 materijala, na 1424 strane;
– statistički i tekstualni mesečni izveštaji o radu CRDB Kraljevo za 1999. godinu;
– statistički i tekstualni mesečni izveštaji o radu CRDB Kraljevo za period januar – septembar 2000. godine;
– godišnji tekstilni i statistički izveštaji o radu CRDB Kraljevo za period od 1996. do 1999. godine;
– registri potpunih i delimičnih provera za 1999. i 2000. godinu;
– registri (PO, OO, saradnici, operativne veze CRDB Kraljevo i CRDB Novi Pazar) iz 2000. godine;
– delovodnici CRDB Kraljevo za 1996. godinu;
– interne knjige za period od 1995. do 1999. godine;
– propratna akta za 1999. i 2000. godinu;
– dostavno-otpremne liste za 1999. i 2000. godinu;
– 786 depeša (polaznih i dolaznih) za 1999. godinu;
– 1021 depeša (polazna i dolazna) za 2000. godinu;
– 156 obrazaca za OAK i PK za 1999. godinu;
– 197 obrazaca za OAK i PK za 2000. godinu;
– dopisi za 1999. i 2000. godinu;
– zbirni materijal za neidentifikovani broj lica sa 673 materijala, na 1972 strane.
PETA UPRAVA RDB
U Izveštaju o radu Komisije za uništavanje dokumentacije u Resoru državne bezbednosti za 2000. godinu, koji su potpisali Miloš Teodorović, kao predsednik, i Ranđel Stamenović i Dragan Buturović, kao članovi ove Komisije, vezano za temu uništavanja dokumentacije RDB, navedeno je da je, "tokom 2000. godine, izvršeno je komisijsko uništavanje 363.638 dokumenata na 741.033 strane u Centrima RDB u Valjevu, Zrenjaninu, Užicu, Kraljevu, Leskovcu, Vranju, Kragujevcu, Sremskoj Mitrovici, Smederevu, Zaječaru, Nišu, Požarevcu i KC RDB za KiM – Niš, kao i u Kabinetu načelnika RDB i u V Upravi RDB, a na osnovu 36 odluka načelnika RDB".
Pored toga, priloženi su i sledeći Izveštaji o uništavanju dokumentacije, koje je izvršeno tokom 2000. godine.
– Izveštaj broj 73496, od 05. 10. 2000. godine, o uništavanju dokumentacije u Kabinetu načelnika RDB prema popisniku broj 3, koji su potpisali Miloš Teodorović i Ranđel Stamenović. U ovom izveštaju se navodi da je, na osnovu Odluke načelnika RDB, broj 72746 od 02.10.2000. godine, o uništavanju dokumentacije u Kabinetu načelnika RDB prema popisniku broj 3, izvršeno fizičko uništavanje 242 materijala, na 1.461 strani, dana 04.10.2000. godine, u vremenu od 14:00 do 17:00 časova, seckanjem u aparatu "Intimus", u zgradi sedišta RDB.
Izveštaj broj 3046, od 17.01. 2001. godine, o uništavanju dokumentacije u CRDB Kraljevo prema popisniku broj 5, koji su potpisali Miloš Teodorović i Ranđel Stamenović. U izveštaju se navodi da je, na osnovu Odluke načelnika RDB, broj 85586 od 21.12.2000. godine, o uništavanju dokumentacije u CRDB Kraljevo prema popisniku broj 5, izvršeno fizičko uništavanje 13.596 materijala, na 25.103 strane, dana 27.12.2000. godine, u vremenu od 10:00 do 12:30 časova, u fabrici kartona i papira "Cepak" u Kruševcu.
Izveštaj broj 1300 od 09. 01. 2001. godine, o uništavanju dokumentacije u CRDB Zaječar prema popisniku broj 6, koji su potpisali Miloš Teodorović i Ranđel Stamenović. U izveštaju se navodi da je, na osnovu Odluke načelnika RDB, broj 52557 od 14. 07. 2000. godine, o uništavanju dokumentacije u CRDB Zaječar prema popisniku broj 6, izvršeno fizičko uništavanje 8.611 materijala, na 12.362 strane, dana 31.10. 2000. godine, u vremenu od 09:30 do 11:20 časova, spaljivanjem u kotlarnici SUP-a Zaječar.