Dokapitalizacija Centroproizvoda
Za šolju kafice
Saradnju sa Centro hranom u procesu unapređenja preduzeća menadžment Centroproizvoda ocenjuje kao primer uspešne privatizacije u Srbiji 2004. Grupa malih akcionara i konkurenti na tržištu iz kompanije Grand prom osporavaju taj stav
U četvrtak 18. novembra u Višem trgovinskom sudu u Beogradu trebalo bi da se odlučuje po tužbi dela malih akcionara Centroproizvoda, koji zahtevaju da se poništi odluka o dokapitalizaciji ovog surčinskog prehrambenog preduzeća od strane Centro hrane, zajedničke firme kompanija Donkafe iz Beograda i Ekspo komerc iz Kotora. U tom udruženju, koje okuplja oko 20 odsto malih akcionara (ukupno ih je 4500), tvrde da je čitav proces namešten u dogovoru između uprave Centroproizvoda i predstavnika Donkafe, odnosno da je proces dokapitalizacije fingiran i nelegalan. Zastupnik malih akcionara, beogradski advokat Vladan Simeunović, u izjavi za "Vreme" kaže da je već iz javnog poziva bilo očevidno da je proces bio tako sproveden da je uslove mogla ispunitti samo jedna firma – Centro hrana iz Podgorice. U javnom pozivu od 15. avgusta ove godine navodi se da bi budući partner trebalo da bude kompanija koja godišnje proizvodi najmanje 20.000 tona kafe i ima jaku distributivnu mrežu – 7000 trgovaca u 9000 maloprodajnih objekata.
Borbi malih akcionara pridružila se u isto vreme i kompanija Grand prom iz Beograda, koja je za kratko vreme postala apsolutni lider u prometu kafe u Srbiji. Direktor ovog preduzeća Mitar Jović u izjavi za "Vreme" kaže da Grand ne pokriva polovinu ukupne potrošnje u Srbiji, već oko 45 odsto. Kompanija je pokrenula postupak pred Vrhovnim sudom Srbije da bi se utvrdile nepravilnosti koje je u postupku dokapitalizacije Centroproizvoda počinila Komisija za hartije od vrednosti, koja se, po Joviću, u najmanju ruku ponašala čudno kada je odobrila uslove iz prospekta za javni poziv. Jović kaže da nema nikakve veze s postupkom koji deo malih akcionara vodi pred Višim trgovinskim sudom, ali da jeste za poštenu tržišnu utakmicu. On kaže da nikada nije pregovarao o dokapitalizaciji Centroproizvoda, mada je ta kompanija, odnosno njena skupština, još u decembru prošle godine utvrdila dokapitalizaciju kao način u postupku dalje privatizacije.
Preduzeće Grand prom nije se ni spominjalo ovog leta kada se zahuktavala priča oko dokapitalizacije Centroproizvoda, tu su bile kompanije Nestle, Podravka i Dr Etker, pa sada čudno zvuči njihov zahtev obrazložen željom da svi takmaci imaju iste uslove na finansijskom tržištu. Pritom, opet se stavlja upitnik pred jedan proces privatizacije koji su menadžment firme, novi partner i većina akcionara ocenili kao dobar po kompaniju Centroproizvod. Borba za srpsko i okolna tržišta nastavlja se svim sredstvima.
S druge strane, predstavnici Donkafe i Ekspo komerca, Dragan Bajčetić i Ljubomir Šćepanović, tvrde da je sve učinjeno po zakonu i da su oni predstavljali jedino preduzeće koje je bilo zainteresovano da unapredi Centroproizvod u celini. Iako je surčinska kompnija poznata po brendu "C kafa", ona je pokrivala jedva nekoliko procenata srpskog tržišta, ali je, istovremeno, dugo vremena bila lider u proizvodnji začina, supa, praškastih proizvoda, senfova i čajeva. Investicija Centro hrane od 16 miliona evra trebalo bi da pokrene proizvodnju i da na tržištu Srbije i okolnih zemalja utvrdi "C" brend. Za tu sumu, Centro hrana je postala vlasnik gotovo 52 odsto akcija i ima obavezu da u naredne dve godine otkupi sve druge akcije zainteresovanih po minimalnoj ceni od 11 evra za prvu, odnosno 12 evra za drugu godinu. Tri četvrtine pomenute sume u naredne četiri godine biće uloženo u direktne investicije (novi proizvodi i nove proizvodne linije), dok će četiri miliona evra biti utrošeno za vraćanje kredita. Kako u razgovoru za "Vreme" kažu novi vlasnici, ugovorom je predviđeno da u narednih pet godina ne bude otpuštanja radnika. Donkafe je ovom investicijom ojačao svoju poziciju na tržištu u pokušaju da parira snažnom Grand promu. Trenutno oni "pokrivaju" oko 30 odsto domaćeg tržišta kafe.
Posmatrano iz ugla savremenog načina prizvodnje i plasmana robe, novi bi partnerti trebalo da donesu Centroproizvodu veću i dominantniju distribuciju i znatno pojačanu prisutnost "C" brenda. S obzirom na način na koji je Donkafe u poslednje tri godine nastupao na srpskom tržištu, na kome je 2001. godine "brendirana" kafa zauzimala manje od 50 odsto ukupnog tržišta (veći deo tržišta su pokrivale no name kafe), lako je pretpostaviti kako će ubuduće biti predstavljani "C" proizvodi. Prema podacima iz prvog meseca upravljanja novog menadžmenta, gotovinski tok je u kompaniji skočio sa dnevnog proseka od 700.000 na 70 miliona dinara. Novi menadžmet smatra da su mali akcionari prevareni u tom smislu što pokušavaju da obore postupak dokapitalizacije koji im je doneo garantovanu cenu akcija i siguran posao.
Predsednik jednog dela Udruženja malih akcionara, Jovan Petranović, izjavljivao je da je reč o najobičnijoj pljački i da su prava akcionara ugrožena jer im je dokapitalizacijom umanjeno učešće u upravi. Prema njegovom mišljenju, čitava stvar je zamešateljstvo uprave Centroproizvoda i pojedinaca iz državne uprave. Njegovi se stavovi po pitanju privatizacije poklapaju sa stavom uprave konkurentske kompanije Grand prom koja smatra da je proces trebalo završiti na berzi, prodajom akcija. Darko Bajčetić, direktor Donkafe, kaže da je sve rađeno po zakonu i da će se to, ako je potrebno, i na sudu pokazati.