POŠTA

Ljuba Sokobanjac

Skela i ćuprija

"Pokušaj bagatelizacije"; "Vreme" br. 722

Odstupam od osnovne teme članka jer mi je veoma zasmetala izreka "u ekonomiji važi pravilo da ono što ne platiš na mostu, platićeš na ćupriji", koja je u ovakvom obliku najobičnija besmislica. Jer ako pogledamo "starostavno" SVEZNANjE, na strani 1426. tumačenje reči MOST,videćemo da tamo piše "most, ćuprija (tur)", po čemu bi mogla citirana izreka da glasi i "što ne platiš na mostu, platićeš na MOSTU" što je, priznaćete, besmisleno, ali zasnovano na tačnim definicijama reči "most" i "ćuprija".

Za izreku na koju se mnogi pogrešno pozivaju znam 60-70 godina, nastala je u vreme kada su se ljudi koji žive uz reke prevozili skelom na drugu obalu i, naravno, morali da plate u "kešu". Prelaženje preko mostova bilo je prividno besplatno, ali pošto su bili na velikoj udaljenosti jedan od drugog, bili su potrebni i vreme i energija da se stigne do prividno besplatnog prelaza preko reke. Skele su se naročito koristile na Moravi i Drini, ali i drugde gde je bilo potrebe i mogućnosti.

Dakle: "Ako ne platiš na skeli, platićeš (koštaće te) na mostu."

Samo ovako formulisana izreka ima i svoju logiku i smisao. Čudi me da se takve narodne umotvorine ne uče u novinarskim školama.

Iz istog broja

Biljana Kajganić

Sve je izmišljeno

Advokat Biljana Kajganić

Vladimir Milovanović

Usnio sam strašan san

Vladimir Milovanović, elektronskom poštom

Dušan Spasojević

Svetice na kraju

Dušan Spasojević, elektronskom poštom

Dragi Ivić

Videla žaba španska sela

Dragi Ivić

Milivoj Cimeša

Pokušaj diskvalifikacije

Milivoj Cimeša, elektronskom poštom

Nenad Nikolić

Srbija i Evropa

Nenad Nikolić, Novi Sad

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu