Dodatno

Intervju - Dr Slavica Krunić-Kuculović

Po svetskim standardima

Ponekad zaboravljamo da nećemo zauvek biti mladi, zdravi i lepi, već da ćemo jednog dana neizbežno završiti kao – pacijenti. Ovim rečima je doktorka Slavica Krunić-Kuculović, direktorka Doma zdravlja Stari Grad, poentirala neophodnost ulaganja u zdravstvo. "Nehumani i nehigijenski uslovi rada zaposlenih i lečenja bolesnih za mene su oduvek bili neprihvatljivi, i stoga sam naše ambulante prvo fotografisala, a zatim krenula u opštinu Stari grad i Skupštinu grada da lobiram za pomoć", objašnjava direktorka kako su izgledali njeni prvi radni dani na čelu Doma zdravlja Stari grad.

"VREME": U čemu se sastoji plan reformi u radu Doma zdravlja Stari grad? DR KRUNIĆKUCULOVIĆ: Kroz ovu ustanovu godišnje prođe više od milion i pet stotina hiljada pacijenata. Naši građani su poslednjih godina živeli onako kako je moralo, a ne kako je trebalo, i svi smo pomalo zaboravili na brigu o zdravlju. Zbog toga smo otvorili savetovalište za trudnice, razvojno savetovalište za predškolsku decu i omladinu kao i svetovalište za prevenciju i faktore rizika kod odraslog stanovništva. Priključili smo se pilot projektu prevencije kardiovaskularnih oboljenja "Ti si moje srce" pri Evropskoj agenciji za rekonstrukciju, uz podršku Ministarstva zdravlja Srbije. Ovaj pilot projekat uključuje borbu protiv faktora rizika za nastajanje kardiovaskularnih oboljenja građana opštine Stari grad. Šta je u proteklih par godina urađeno na adaptaciji svih ambulanti, a šta je u planu za budućnost? Opština Stari grad je ulaganjem od oko 20 miliona dinara u objekte Doma zdravlja pokazala koliko vodi računa o svim građanima Beograda i ja sam im zbog toga veoma zahvalna. U jednom trenutku ove godine u Domu zdravlja Stari grad bilo je otvoreno čak deset gradilišta. Potpuno je renoviran ulaz u Dom zdravlja u Siminoj, postavljena je rampa za invalide, a preuređeni su dečiji dispanzer i vešeraj. Do danas su završeni radovi u ambulantama u Rige od Fere, Dubrovačkoj i Vlajkovićevoj. Zahvaljujući razumevanju čelnih ljudi opštine Stari grad, ambulanta u Vlajkovićevoj. Uskoro bi trebalo potpuno obnoviti ambulante u Pop Lukinoj, Koste Stojanovića i Đure Đakovića, a počećemo i renoviranje školskog dispanzera u Siminoj ulici, najvećeg dispanzera ovakve vrste u zemlji. Opština Stari grad odobrila je šest miliona dinara za kupovinu novih aparata za Stomatološku polikliniku ‘Mažestik’, jer kada je obnovljena cela zgrada bilo je logično zameniti sve zastarele aparate za ordinacije i zubnu tehniku.

Da li je u planu uvođenje novog informacionog sistema u ambulante?

Efikasnost rada Domo zdravlja svakako bi bila povećana uvođenjem informacionog sistema i elektronskom obradom zdravstvenih kartona i usluga koje pruža koje pruža ove zdravstvena ustanova. Mislim da smo se evropskim standardima približili pre svega stalnom edukacijom kadrova. Naši lekari pohađaju kurs stalne medicinske edukacije pri medicinskom fakultetu, a glavne seste su završile kurs dobre komunikacije kako bi se srušili stereotipi da je osoblje neljubazno.

Iz istog broja

Poslovni prostor opštine Stari grad

Od jorgandžija do Armanija

Poklon Starog grada

Obilasci Beogradske varoši

Rekonstrukcija institucija kulture

Muzej kakav zaslužujemo

Predškolska ustanova Dečji dani

Bezbednost na prvom mestu

Intervju - Nebojša Bakarec, predsednik IO SO Stari grad

Klackalice preče od politike

Intervju - Mirjana Božidarević, predsednica SO Stari grad

Vizija i rad

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu