Sjedinjene Države
Jenki se vraća kući
Objava predsednika Džordža Buša da će drastično smanjiti broj američkih vojnika u Evropi i Aziji za jedne je dokaz hrabrosti i vizionarstva, dok drugi u tome vide samo pokušaj sticanja jeftinih političkih poena. Šta će reorganizacija najmoćnije vojske na svetu značiti za Evropu i za Balkan
Da će govor predsednika Buša na kongresu američkih veterana u Sinsinatiju biti od istorijskog značaja, znalo se danima unapred: anonimni izvori iz Bele kuće blagovremeno su dojavili Si-En-Enu da će Buš u Sinsinatiju predočiti detalje o najdrastičnjoj reformi američkih oružanih snaga od Drugog svetskog rata naovamo. Rečeno-učinjeno: obraćajući se skupu od petnaest hiljada veterana, Buš je objavio da će povući oko 70.000 vojnika iz Evrope i Azije, odnosno trećinu vojske koja se nalazi van teritorije Sjedinjenih Država (ne računajući Irak i Avganistan). Uz njih, boravište će trajno promeniti još stotinak hiljada članova njihovih porodica i civila iz pratećih službi. "Trenutno su, na primer, naše snage raspoređene prema planu zaštite od sovjetske invazije. Ta pretnja više ne postoji", obrazložio je Buš. "Tokom ove decenije, rasporedićemo pokretljivije i elastičnije snage, što znači da će više trupa biti stacionirano ovde, kod kuće. Premestićemo trupe i kapacitete tako da brzo mogu da odgovore na iznenadne situacije. To će ojačati naša savezništva u svetu dok gradimo nova partnerstva zarad boljeg očuvanja mira", rekao je Buš. Iako će SAD, kako je rekao, i dalje zadržati znatne vojne kapacitete u inostranstvu, većina od pomenutih sedamdeset hiljada vojnika biće vraćena u Ameriku.
Premda je Buš u svom govoru pažljivo izbegao da iznese detalje svog plana, za koji je rekao da je rezultat trogodišnjeg rada ekipe stručnjaka iz Pentagona, odmah je postalo jasno koje će se baze i jedinice naći na udaru. Reč je pre svega o američkim trupama u Nemačkoj, u kojoj manje-više stalno boravi oko 70.000 vojnika. U Aziji, najjače američko vojno uporište je Južna Koreja, sa oko 37.000 vojnika duž demilitarizovanog graničnog pojasa sa Severnom Korejom. Iako je granica između dve Koreje tiha već decenijama, mir nikada nije potpisan, a Severna Koreja se nikada nije odrekla težnje da milom ili silom ujedini zemlju. S obzirom na to da je iz Pentagona najavljeno da će Koreju napustiti oko dvanaest hiljada vojnika, jasno je da će američko prisustvo u Nemačkoj, ukoliko se Bušov plan sprovede, biti svedeno na minimum.
UDVARANjE MAJKAMA: Bušov govor doneo mu je ovacije bivših vojnika, ali u stvari nije bio namenjen njima, već aktivnim vojnicima i, još više, njihovim porodicama. Buš je, naime, na prošlim predsedničkim izborima pobedio za svega šaku glasova, a ove godine će mu verovatno biti još teže. Svaki glas bi mogao biti odlučujući, pa treba računati i na glasove roditelja koji godinama nisu videli sinove i kćeri koji brane Ameriku na Pacifiku i na Rajni. Plus, Buš ovim planom osigurava glasove izolacionističkog krila republikanske stranke, onog koji sledi Džefersonovo upozorenje da Amerika treba da pazi da se ne upetlja previše u svetske poslove i da "ne ide sama u mrak tražeći monstrume". Ta struja, iako nikada nije bila dominantna, nije ni zanemarljiva i mogla bi predstavljati onaj jezičak na vagi koji bi mogao da odluči izbore.
Zbog toga nije čudno što je Bušov plan odmah dočekan na nož od strane njegovih protivnika. Već dva dana kasnije, na istom skupu veterana u Sinsinatiju, Keri je sasekao Bušov plan kao vojno i politički neodgovoran. "Niko više od nas, koji smo se borili u inostranstvu, ne želi da vrati naše vojnike kući", rekao je Keri, koji je i sam veteran vijetnamskog rata, učesnicima kongresa. "Međutim, to se mora učiniti u pravo vreme i na pravi način, a ovo nije ni jedno ni drugo." Keri je izrazio bojazan da bi ovoliko smanjenje prekomorskih snaga u trenutku kada se Amerika vija sa Al Kaidom u preko šezdeset zemalja sveta, predstavljalo bezbednosni rizik. "Zašto da unilateralno povučemo trećinu vojnika sa Korejskog poluostrva u vreme pregovora sa Severnom Korejom – zemljom koja stvarno poseduje nuklearno oružje?, pitao je Keri. Sem toga, osporio je Bušovu tezu da će smanjenje kapaciteta u Evropi osloboditi potencijale za snage u Iraku, gde se Amerikanci suočavaju sa sve većom nestašicom ljudstva (a bogami i sa gubicima). Ipak, najveći deo otrova Keri je zasnovao na finansijskom aspektu Bušovog plana (tema koju je Buš elegantno zaobišao).
Prema Kerijevoj računici, koja se zasniva na izveštajima senatskog budžetskog komiteta, povlačenje 70.000 ljudi iz Evrope i Azije koštalo bi u startu vrtoglavih sedam milijardi dolara, mada bi se na duži rok uštedelo oko milijardu dolara godišnje. Čak i za Ameriku, koja na vojsku troši više nego sledećih šesnaest zemalja na listi zajedno, sedam milijardi dolara su ogroman novac koji bi se možda korisnije mogao upotrebiti u Iraku. Iz Bušovog tabora stigao je kiseli odgovor da se "predsednikova računica zasniva na drugačijim procenama od onih iz Senata", te da je, uostalom, nemoguće tačno izračunati trošak dok se tačno ne utvrdi koje će jedinice dobiti prekomandu. Nešto više težine imalo je podsećanje Bušovog izbornog tima da je i sam Keri svega tri nedelje ranije u jednom govoru najavio da će, ako bude izabran "verovatno povući trupe iz Evrope i Azije". Inače, Kerijeva osobina da o svakoj konkretnoj temi ima bar tri međusobno suprotstavljena stava predstavlja nepresušni izbor inspiracije za Bušov propagandni tim.
DRUMOVI ĆE POŽELET: Ako je povratak američkih vojnika kućama tek jedna od tema u tamošnjoj predizbornoj trci, za mnoge Nemce to je pitanje života ili smrti. "Naša sudbina zavisi od vaših izbora", rekao je Jirgen Montag, gradski funkcioner nemačkog grada Švajnfurta, reporteru "Njujork tajmsa". Švajnfurt je odlična ilustracija načina na koji bi nemačka privreda bila pogođena u slučaju odlaska Amerikanaca: U Švajnfurtu već šezdeset godina živi oko 55.000 Nemaca i oko 12.000 Amerikanaca, računajući vojnike, članove porodica i civilne službe. Deset odsto brakova su mešoviti. Amerikanci godišnje potroše oko 25 miliona evra, što je oko pet odsto ukupnog gradskog dohotka. Međutim, od februara ove godine, većina vojnika iz obližnje baze premeštena je u Irak, pa su građani Švajnfurta na sopstvenoj koži osetili kako izgleda budućnost bez Amerikanaca: čitavi delovi grada, namenjeni prevashodno zadovoljavanju potreba američke vojske, preko noći su opusteli, a vlasnici lokala su na ivici bankrota. "Tri-četiri meseca bi se možda i moglo izdržati", rekao je jedan vlasnik prodavnice automobila, koji gotovo isključivo trguje sa Amerikancima. "Ako se uskoro ne vrate, propao sam." Gradski oci već čupaju kosu razmišljajući čime da popune bazu, napuštene delove grada i još veću rupu u budžetu ukoliko se Amerikanci uopšte ne vrate. Slična je situacija, a često i još drastičnija, u nemačkim gradovima koji su se nalazili uz granicu sa nekadašnjom Istočnom Nemačkom.
U gradiću Baumholder, gde je odnos Amerikanaca i Nemaca 1:1, šteta se procenjuje na 150 miliona dolara.
Još niko nije izračunao koliku bi ukupnu štetu pretrpela nemačka privreda u slučaju američkog povlačenja, ali niko ne sumnja da će se meriti desetinama milijardi, pogotovo ako se u obzir uzme povećanje nezaposlenosti usled otpuštanja lokalnih radnika. Osim preduzeća koja direktno posluju sa vojskom i vojnicima, propale bi i mnoge infrastrukturne investicije u puteve, vodu, struju i prateće objekte. Nemačka vlada već je poslala izaslanike u Vašington da lobiraju protiv Bušovog plana, mada ni sama nije ubeđena da će postići rezultate. Sem toga, partija Zelenih, koja u Nemačkoj igra važnu političku ulogu, otvoreno je pozdravila Bušovu nameru iz čisto ideoloških razloga.
U dubini duše, međutim, Nemci su svesni da je povlačenje Amerikanaca, gledano na duži rok, neminovno. Već posle propasti Sovjetskog Saveza bilo je jasno da je glomazna američka vojna mašina u Evropi postala suvišna. "Nažalost, povlačenje trupa nema alternativu", uzdahnuo je nemački ministar odbrane Peter Štruk. Sasvim je druga stvar u Aziji, gde američki saveznici žive u senci kineskih (a u novije vreme i severnokorejskih) nuklearnih projektila. Smanjenje američkih kapaciteta ne predstavlja samo udarac Južnoj Koreji već i Japanu i Tajvanu, čije su oružane snage u potpunosti zavisne od Amerikanaca. I premda se zvaničnici tih zemalja još nisu izjasnili o Bušovom planu, nema sumnje da je većina duboko zabrinuta.
TROMI I TRAPAVI: Ne potcenjujući materijalnu štetu, smanjenje američkih efektiva u Evropi i Aziji imaće ozbiljne političke posledice na duži rok. Koliko god političari voleli da hvale mirne načine rešavanja kriza, diplomatija bez manje ili veće pretnje silom ne znači mnogo. Vojno prisustvo neke sile u bilo kom regionu predstavlja monetu kojom se direktno mere njeni politički interesi (setimo se povlačenja ruskog kontingenta sa Kosova). Za vreme Bušovog mandata, jaz između Amerike i Evrope jako se povećao, jednim delom zbog Bušove arogancije, ali i zbog suštinskog razilaženja interesa, koji će ostati da važe i ukoliko pobedi Keri. Amerika, naime, svoje strateške interese vidi samo u dva regiona: na Bliskom istoku i u Centralnoj Aziji. U oba slučaja, ti interesi su usko vezani za naftu, od koje američka privreda nikada nije više zavisila. Evropa, međutim, u oba ta regiona igra sasvim marginalnu ulogu, kao i dalekoistočne zemlje. U svakom slučaju, ostvarenje Bušovog plana će u najmanju ruku produbiti postojeće razlike. S druge strane, zemlje "nove Evrope" – pre svega Rumunija i Bugarska – profitiraće od promena, s obzirom na to da se priča da će najveći deo preostalih efektiva u Evropi biti premešten tamo, kao i u Tursku koja je Americi trenutno strateški važnija od Nemačke.
Još problematičnije pitanje su posledice koje će američko izvlačenje imati po NATO, kao i po njegovu azijsku posestrimu SEATO. Nekadašnji komandant američkih snaga u Evropi, Srbima dobro poznati general Vesli Klark, već je izrazio bojazan da će Bušov plan obeshrabriti sva nastojanja da se NATO aktivnije uključi u rešavanje krize u Iraku. NATO se, međutim, ni dosad nije pretrgao da se angažuje, niti su Amerikanci takvo angažovanje ohrabrivali, osim iz čiste kurtoazije. U Pentagonu se, naime, još od rata na Kosovu pričaju vicevi u kojima se ova organizacija opisuje kao neefikasna, birokratizovana, pa čak i antiamerička. Jedan takav vic glasi da skraćenica NATO u stvari znači "Not After Ten O’Clock" ("Ništa posle deset uveče"), odnosno "Non-American Travel Organization" ("Neamerička putnička agencija"). U stvari, ovdašnji protivnici pristupanja Srbije i Crne Gore NATO-u, koji u njemu vide američku igračku, verovatno bi se iznenadili kada bi znali sa koliko podozrenja se na NATO gleda u Pentagonu. Uostalom, NATO se upravo odrekao svoje uloge u Bosni, gde će komandu uskoro preuzeti Evropska unija, a sličan aranžman verovatno se za koju godinu sprema i za Kosovo. U svakom slučaju, s obzirom na to da je područje Balkana već neko vreme na margini američkih interesa (koliko god Balkanci verovali u suprotno), eventualne promene strukture američke vojske takođe će imati marginalan efekat u regionu.
Ono oko čega se svi slažu je da američka vojska, ovakva kakva je, nije u stanju da adekvatno odgovori izazovima XXI veka, i da je treba menjati. Jasno je da je vreme velikih konvencionalnih bitaka prošlo i da dolazi era takozvanih sukoba niskog intenziteta u kojima neprijatelja čine male, pokretne gerilske ili terorističke grupe. Tenkovske divizije u takvim situacijama mogu više da štete nego da pomognu, kao što se odlično vidi u Iraku. Umesto njih, mnogo su korisnije lako opremljene specijalne snage, sa osloncem na lokalne oružane snage. U svakom slučaju, to je teza u koju čvrsto veruje američki sekretar odbrane Donald Ramsfeld, a najveći broj eksperata se s njim slaže. Ono oko čega ne mogu da se slože je kako izvršiti reorganizaciju mastodonta koji broji oko milion aktivnih vojnika, i čiji je najmanji pokretni deo jedna divizija (bar 10.000 vojnika). Stoga oni koji jedva čekaju da vide leđa američkim vojnicima ne treba da cupkaju od nestrpljenja: u najmanju ruku, proći će godine pre nego što reorganizacija ozbiljno počne da se sprovodi.
DOLE CIA: Tako izlazi da je Buš svojim govorom u Sinsinatiju u stvari načeo problem koji je toliko veliki da ni on ni njegov naslednik (Keri ili neko drugi) neće stići da ga reše. Međutim, buka oko Bušovog plana još se nije ni stišala kada je iz republikanskog tabora bačena nova bomba: plan za ukidanje Centralne obaveštajne agencija (CIA). Naime, senator Pat Roberts iz Kanzasa, blizak Bušov saveznik i predsednik moćnog Obaveštajnog odbora Senata, objavio je plan za temeljnu reorganizaciju američkog obaveštajnog sistema, u kome nema mesta za legendarnu Agenciju. Prema tom planu, CIA bi bila razbijena na tri odvojene agencije: Nacionalnu tajnu službu, koja bi se bavila klasičnom špijunažom, Nacionalni biro za procene (analitika) i Kancelariju za tehničku podršku (istraživanje i razvoj). Vojna obaveštajna i kontraobaveštajna služba (DIA) bila bi izmeštena iz vojske, a FBI bi takođe izgubio svoju kontraobaveštajnu i antiterorističku komponentu, koje bi takođe funkcionisale kao posebne agencije. Nad svim tim novouspostavljenim službama nalazio bi se jedan čovek – Nacionalni obaveštajni direktor – čija bi ovlašćenja bila veća nego što ih trenutno ima direktor CIA, a imenovao bi ga, naravno, američki predsednik.
Iako senator Roberts tvrdi da je obezbedio podršku većine republikanskih kolega za svoj plan, Bela kuća se o njemu zvanično nije izjasnila. Razlog je razumljiv – CIA i Pentagon su odmah (nezvanično) vrisnuli do neba, jer bi primenom plana izgubili svoju poziciju. Sem toga, Buš bi podrškom Robertsovom planu svakako naljutio svog bliskog saveznika Ramsfelda i dezavuisao novopostavljenog direktora CIA Portera Gosa. Uoči izbora, takav potez lako bi mogao da se pokaže kao čisto samoubistvo.
To, međutim, ne znači da plan neće biti sproveden u delo posle izbora, ukoliko ih Buš dobije. Analitičari jednodušno ocenjuju da bi Robertsova reorganizacija obaveštajnog aparata smanjila nezavisnost obaveštajnih agencija od političke kontrole i dala Bušu ovlašćenja o kojima su njegovi prethodnici mogli samo da sanjaju. S obzirom na to da plan dolazi iz Republikanske stranke, Kerijeva pobeda bi verovatno dovela do odlaganja njegove primene.
Tako izlazi da bi se u slučaju Bušove pobede povećale šanse da se dve institucije koje su decenijama važile za glavne poluge američke globalne dominacije – NATO i CIA – zauvek presele u istoriju. Oni koji su ga pre četiri godine izabrali za predsednika teško su tada mogli tome da se nadaju.