Svet

Me­ri­di­ja­ni

Pe­king: Ro­đen­dan Sja­o­pin­ga

Ki­na je obe­leži­la ve­li­kom pa­ra­dom sto­go­di­šnji­cu ro­đe­nja biv­šeg ki­ne­skog li­de­ra Deng Sja­o­pin­ga. Ki­ne­ski pred­sed­nik Hu Đin­tao po­zdra­vio je pro­šle ne­de­lje "glav­nog ar­hi­tek­tu" eko­nom­skih i tr­ži­šnih re­for­mi i "dr­žav­ni­ka ko­ga je po­kre­ta­la lju­bav pre­ma svom na­ro­du". Na sve­ča­no­sti u Na­rod­nom kon­gre­su na pe­kin­škom Tr­gu Tje­nan­men. Hu ni­je iz­be­gao da po­me­ne re­pre­siv­ni ka­rak­ter Den­go­ve vla­sti, pod­se­tiv­ši da je on do­zvo­lio kr­va­vo gu­še­nje pro­de­mo­krat­skih de­mon­stra­ci­ja na tom istom tr­gu 1989. go­di­ne. Hu je, ta­ko­đe, po­no­vo upu­tio upo­zo­re­nje taj­van­skim bor­ci­ma za ne­za­vi­snost. Sve­ča­no­sti su pri­su­stvo­va­li biv­ši pred­sed­nik Đi­ang Ce­min i biv­ši pre­mi­jer Žu Rong­đi. Hu je pod­se­tio da je Deng otvo­rio Ki­nu, a po­seb­no nje­ne pri­o­bal­ne obla­sti, za pri­vat­ni sek­to­r i stra­ne in­ve­sti­ci­je. Deng, ko­ji će osta­ti upam­ćen po prag­ma­ti­zmu što je usle­dio na­kon ma­o­i­zma, umro je fe­bru­a­ra 1997. u 92. go­di­ni. Bio je otac re­for­mi ka­pi­ta­li­stič­kog ti­pa, za­po­če­tih 1978, ko­je su u osno­vi raz­vo­ja Ki­ne po­sled­njih de­ce­ni­ja. Pred­sed­nik Hu je do­dao da će se Ko­mu­ni­stič­ka par­ti­ja po­sve­ti­ti bor­bi pro­tiv ko­rup­ci­je i ja­ča­nju pra­vo­su­đa, upo­zo­riv­ši da će, uko­li­ko se za­bo­ra­vi in­te­res obič­nih gra­đa­na, vla­da iz­gu­bi­ti kre­di­bi­li­tet.

Va­šing­ton: Al­ban­ska ma­fi­ja

Hi­lja­de Al­ba­na­ca i dru­gih oso­ba ko­je su po­sled­njih go­di­na na­pu­sti­le Bal­kan i iz­be­gle u SAD po­či­nju da pred­sta­vlja­ju ozbi­ljan pro­blem. Nji­ho­ve or­ga­ni­zo­va­ne kri­mi­nal­ne gru­pe, pre­ma ne­dav­nim pro­ce­na­ma vi­so­kih zva­nič­ni­ka FBI-ja, sa­da ugro­ža­va­ju i vo­de­ću po­zi­ci­ju po­ro­di­ca ko­je sa­či­nja­va­ju Ko­za no­stru, ja­vi­la je pro­šlog utor­ka ve­li­ka te­le­vi­zij­ska mre­ža CNN. Al­ban­ske kri­mi­nal­ne gru­pe ko­je de­lu­ju uglav­nom u Nju­jor­ku i dru­gim gra­do­vi­ma na Is­toč­noj oba­li za­da­ju ve­li­ke te­ško­ća fe­de­ral­nim agen­ti­ma zbog iz­u­zet­nog na­silja i okrut­no­sti ko­je is­po­lja­va­ju. "Oni su kraj­nje bez­ob­zir­ni i ni­ma­lo ne ha­ju za po­sle­di­ce onog što či­ne", re­kao je Kris Sve­ker, ko­ji je odne­dav­no na po­lo­ža­ju po­moć­ni­ka di­rek­to­ra Kri­mi­na­li­stič­kog is­tra­žnog od­se­ka FBI-ja. Sve­ker i dru­gi zva­nič­ni­ci do­da­li su da su broj­ni Al­ban­ci u ve­li­kim ma­fi­ja­škim po­ro­di­ca­ma ne­ko­li­ko go­di­na slu­ži­li kao oni ko­ji ni­že pri­pad­ni­ke ovih kri­mi­nal­nih gru­pa ute­ru­ju u red. Po­sle te­ških uda­ra­ca ko­je je FBI za­dao Ko­za no­stri u po­sled­njih ne­ko­li­ko go­di­na, Al­ban­ci su po­la­ko po­če­li da iz­bi­ja­ju u pr­vi plan i pre­u­zi­ma­ju te­ri­to­ri­ju ko­ju su ma­fi­ja­ški bo­so­vi Ko­za no­stre do ta­da ne­pri­ko­sno­ve­no kon­tro­li­sa­li. Zva­nič­ni­ci su do­da­li da u kla­no­vi­ma i gru­pa­ma ko­je sa­da po­či­nju da igra­ju glav­nu ulo­gu u or­ga­ni­zo­va­nom kri­mi­na­lu ima Al­ba­na­ca sa Ko­so­va, iz Ma­ke­do­ni­je i Cr­ne Go­re. Po nji­ho­vim re­či­ma, ru­ske i dru­ge or­ga­ni­zo­va­ne gru­pe ko­je de­lu­ju u SAD mno­go su ra­fi­ni­ra­ni­je i ma­nje na­sil­ne od Al­ba­na­ca.

Za ova­kav "uspeh" Al­ba­na­ca de­li­mič­no je za­slu­žan i sam FBI ko­ji je raz­bio mno­ge gru­pe Ko­za no­stre. Ope­ra­ci­ja "Za­kop­ča­va­nje", ka­ko je FBI na­zvao svo­ju ak­ci­ju raz­bi­ja­nja ma­fi­je, sve­la je broj po­ro­di­ca ko­je su de­lo­va­le u SAD sa 24 na de­vet, iz­ja­vi­li su po­li­cij­ski zva­nič­ni­ci. U toj ak­ci­ji pro­tiv or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la uhap­še­no je vi­še od 100 vo­đa i vi­še od 600 čla­no­va. Ma­da ni­su ot­kri­ve­ne ni­ka­kve ve­ze s te­ro­ri­sti­ma, u FBI-ju ka­žu da pom­no pra­te da li će mi­li­tant­ni mu­sli­ma­ni u no­vim or­ga­ni­zo­va­nim kri­mi­nal­nim gru­pa­ma ot­kri­ti svo­ju even­tu­al­nu po­ve­za­nost sa or­ga­ni­za­ci­ja­ma za ko­je se sum­nja da su ume­ša­ne u fi­nan­si­ra­nje te­ro­ri­sta.

Vun­dizel: Uhap­še­ni neo­na­ci­sti

Ne­mač­ka po­li­ci­ja uhap­si­la je pro­šle su­bo­te 74 neo­na­ci­sta ko­ji su u ba­var­skom gra­du Vun­di­ze­lu uče­stvo­va­li u mar­šu po­vo­dom 17. go­di­šnji­ce smr­ti Hi­tle­ro­vog za­me­ni­ka Ru­dol­fa He­sa. Pri­pad­ni­ci eks­trem­ne de­sni­ce su pri­tvo­re­ni, po­što su no­si­li za­bra­nje­ne na­ci­stič­ke sim­bo­le ili oruž­je na sku­pu u Vun­di­ze­lu, u ko­me je sa­hra­njen Heš. Po­li­ci­ja je uhap­si­la još 31 oso­bu, uklju­ču­ju­ći če­ti­ri pri­pad­ni­ka le­vi­ce ko­ja je s dru­gim an­ti­na­ci­stič­kim gru­pa­ma or­ga­ni­zo­va­la kon­tra­de­mon­stra­ci­je. Vi­še od 3000 neo­na­ci­sta iz Ne­mač­ke i ino­stran­stva uče­stvo­va­lo je u mar­šu, ko­ji je po­stao go­di­šnji ri­tual upr­kos po­ku­ša­ju grad­skih vla­sti da za­bra­ne to oku­plja­nje. Or­ga­ni­za­to­ri su ulo­ži­li žal­bu na od­lu­ku grad­skih vla­sti i do­bi­li sud­ski spor. Gra­do­na­čel­nik Vun­di­ze­la Karl-Vi­li Bek, op­štin­ski sa­vet­ni­ci i sta­nov­ni­ci us­pe­li su, me­đu­tim, da na ne­ko vre­me za­dr­že ko­lo­nu neo­na­ci­sta, ta­ko što su se­li na uli­cu. To­kom mar­ša neo­na­ci­sta i pro­te­sta nji­ho­vih pro­tiv­ni­ka ni­je bi­lo ve­ćih in­ci­de­na­ta. Ru­dlof Hes, je­dan od glav­nih sa­rad­ni­ka Adol­fa Hi­tle­ra i nje­gov lič­ni se­kre­tar, obe­sio se 17. av­gu­sta 1987. go­di­ne u za­tvor­skoj će­li­ji u ber­lin­skoj če­tvr­ti Špan­dau. Mno­gi pri­pad­ni­ci ma­lo­broj­nih neo­na­ci­stič­kih gru­pa u Ne­mač­koj sma­tra­ju da su ga ubi­li nje­go­vi bri­tan­ski ču­va­ri. Hes je za­ro­bljen 1941. go­di­ne po­što se pa­do­bra­nom spu­stio u Škot­sku, po­ku­ša­va­ju­ći da lič­no iz­dej­stvu­je mir sa Bri­ta­ni­jom. Treći čo­vek na­ci­stič­ke par­ti­je od 1933. do 1941. go­di­ne osu­đen je na do­ži­vot­ni za­tvor na su­đe­nju u Nir­nber­gu 1945. i 1946. go­di­ne.

Prag: Ko­rup­ci­ja u par­la­men­tu

Če­ški pre­mi­jer Sta­nji­slav Gros šo­ki­ran je op­tu­žbom da opo­zi­ci­ja po­ku­ša­va da nov­cem pod­mi­ti po­sla­ni­ke ka­ko bi pa­la vla­da, ali vla­da­ju­ća ko­a­li­ci­ja će ipak 24. av­gu­sta tra­ži­ti od par­la­men­ta da se iz­ja­sni o po­ve­re­nju no­voj vla­di. Afe­ra je iz­bi­la pro­šlog pet­ka ka­da je dnev­nik "Mla­da fron­ta dnes" ob­ja­vio da je naj­po­pu­lar­ni­ja če­ška par­ti­ja, opo­zi­ci­o­na Gra­đan­ska de­mo­krat­ska stran­ka (ODS), po­nu­di­la po­sla­ni­ku vla­da­ju­će ko­a­li­ci­je Zde­nje­ku Kor­žist­kom 300.000 evra da po­mog­ne u oba­ra­nju vla­de sle­de­ćeg utor­ka. "Uko­li­ko je isti­na, to je fa­tal­na stvar ko­ja do­vo­di u pi­ta­nje funk­ci­o­ni­sa­nje par­la­men­tar­nog si­ste­ma kod nas. Neo­p­hod­no je da se od po­čet­ka po­sta­vi­mo pro­tiv ta­kve ma­fi­ja­ške prak­se", iz­ja­vio je Gros

dnev­ni­ku "Pra­vo". Is­tra­gu je od­mah po­kre­nu­la po­li­ci­ja a li­der ODS-a Mi­rek To­po­la­nek

po­tvr­dio je da su nje­go­vi lju­di pre­go­va­ra­li sa Kor­žist­kim da po­mog­ne da vla­da pad­ne i ze­mlja na­pra­vi ko­rak ka pre­vre­me­nim iz­bo­ri­ma. To­po­la­nek je re­kao da će iden­ti­tet pre­go­va­ra­ča obe­lo­da­ni­ti sa­mo po­li­ci­ji, a po­re­kao je da su Kor­žist­kom nu­đe­ne pa­re. Do sa­da naj­o­zbilj­ni­ja op­tu­žba za po­li­tič­ku ko­rup­ci­ju u Če­škoj ni­je pr­va. Opo­zi­ci­ja sa ODS-om na če­lu upo­zo­ri­la je to­kom pre­go­vo­ra o sa­sta­vlja­nju no­ve vla­de da je sum­njiv od­la­zak jed­nog od ne­po­slu­šnih po­sla­ni­ka vla­da­ju­će ko­a­li­ci­je Ma­ri­ja­na Bje­le­ša. ODS je ta­da op­tu­ži­o vla­da­ju­ću ko­a­li­ci­ju da je svom po­sla­ni­ku obe­ća­la 600.000 evra da na­pu­sti par­la­ment i oslo­bo­di pro­stor za ne­ko­ga ko ne­će pra­vi­ti pro­ble­me vla­di.

Iz istog broja

Fe­no­men ru­skog tu­ri­ste

Kad milioneri letuju

Mar­ko Sa­vić

Sje­di­nje­ne Dr­ža­ve

Jen­ki se vra­ća ku­ći

De­jan Ana­sta­si­je­vić

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu