Mozaik

Prohibicija na hrvatskim putevima

Trezni i vezani

Nakon četiri dana primene novih odredaba u saobraćaju, statistike idu u prilog kritičarima zakona koji su tvrdili da se restriktivnim merama neće smanjiti broj nesreća na hrvatskim saobraćajnicama. Broj prekršaja jeste smanjen, ali broj žrtava nije

OPREZNO SA VINSKIM SIRĆETOM: Rigorozni saobraćajni zakon u Hrvatskoj

No­vi hr­vat­ski za­kon o si­gur­no­sti pro­me­ta na ce­sta­ma, pre­ma ko­jem vo­za­či­ma vi­še ni­je do­zvo­lje­no ni naj­ma­nje pri­su­stvo al­ko­ho­la u kr­vi, stu­pio je na sna­gu pro­šle su­bo­te tač­no u po­noć uz bur­ne re­ak­ci­je gra­đa­na. Po­naj­vi­še onih ko­ji vo­le da po­pi­ju poko­ju ča­ši­cu i onih dru­gih ko­ji ži­ve od pro­da­je al­ko­ho­la ovim pr­vi­ma.

Sve TV stanice pri­ka­za­le su kon­tro­le po­li­ci­je i na­pla­te pr­vih ka­zni uz po­ru­ku da se svi po­la­ko na­vi­ka­va­ju na no­ve za­kon­ske od­red­be. Isto­vre­me­no, na­ci­o­nal­na te­le­vi­zi­ja pri­ka­za­la je i one ko­ji su po stu­pa­nju no­vog za­ko­na na sna­gu ipak že­le­li da uve­če ne­što po­pi­ju i iz­beg­nu na­pla­tu ka­zni. Ne­ki od njih opre­de­li­li su se za al­ter­na­tiv­ni­je vi­do­ve pre­vo­za, za­vi­sno od mo­guć­no­sti; ka­me­re su pri­ka­za­le i sta­ri­jeg Za­grep­ča­ni­na, ko­ji je, či­ni se, je­dva odr­ža­vao te­lo u us­prav­nom po­lo­ža­ju, ka­ko se­da na tri­cikl par­ki­ran is­pred vra­ta ka­fa­ne i po­li­cij­skoj sa­o­bra­ćaj­noj pa­tro­li ne­da­le­ko od nje­ga do­ba­cu­je: "Je l’ mi tre­ba i ka­ci­ga za gla­vu?" Naj­va­tre­ni­je re­ak­ci­je su ipak bi­le u unu­tra­šnjo­sti Hr­vat­ske. U Za­gor­ju su sta­nov­ni­ci se­la od­lu­či­li da do lo­kal­nih ka­fa­na odu ja­šu­ći na ko­nji­ma, a go­sti­o­ni­ča­ri su u vi­še me­sta u znak pro­te­sta na­ja­vi­li štraj­ko­ve i za­tva­ra­nje ugo­sti­telj­skih obje­ka­ta na je­dan dan. Pri­dru­ži­će im se i vla­sni­ci re­sto­ra­na, vi­na­ri i tu­ri­stič­ki rad­ni­ci. Za­gor­ci tvr­de da ni Ti­to ni Tuđ­man ni­su do­no­si­li ta­ko stro­ge za­ko­ne ko­ji ni­su u nji­ho­vom in­te­re­su, a to je po­šlo za ru­kom vla­di ko­ju pred­vo­di Ivo Sa­na­der. "La­ko je po­li­ti­ča­ri­ma ko­ji ima­ju pro­fe­si­o­nal­ne vo­za­če", re­kao je hr­vat­skim me­di­ji­ma je­dan Za­go­rac.

Hr­vat­ski pro­iz­vo­đa­či al­ko­hol­nih na­pi­ta­ka zbog uvo­đe­nja no­vog za­ko­na oče­ku­ju zna­t­no sma­nje­nje pro­da­je svo­jih pro­iz­vo­da u na­red­nom pe­ri­o­du. Pred­stav­ni­ci naj­ve­ćeg hr­vat­skog pro­iz­vo­đa­ča al­ko­ho­la, kom­pa­ni­je Ba­del, tvr­de da je vla­din pro­je­kat po­ve­ća­nja bro­ja vi­no­gra­da posle nji­ho­vog po­sled­njeg po­te­za po­stao pot­pu­no be­smi­slen. Ne­ke kom­pa­ni­je već pla­ni­ra­ju ka­ko da sma­nje bu­du­će gu­bit­ke, pa je Za­gre­bač­ka pi­va­ra na­pra­vi­la plan po ko­jem u sle­de­ćoj go­di­ni na­me­ra­va da udvo­stru­či pro­iz­vod­nju bez­al­ko­hol­nog pi­va. Udru­že­nje vi­na­ra isto­vre­me­no je upo­zo­ri­lo da dr­ža­va zbog pri­me­ne no­vog za­ko­na dnev­no iz­gu­bi sko­ro mi­lion evra.

ZA­KON I STA­TI­STI­KA: Pre­ma do­sa­da­šnjem za­ko­nu ko­ji je re­gu­li­sao si­gur­nost na pu­te­vi­ma, to­le­ri­sa­na ko­li­či­na al­ko­ho­la u kr­vi iz­no­si­la je, kao i u Sr­bi­ji, 0,5 pro­mi­la. Pre­ma no­voj ver­zi­ji za­ko­na, uko­li­ko vo­zač po­pi­je jed­no pi­vo i pri­li­kom po­li­cij­ske kon­tro­le se utvrdi prisustvo nekadašnje do­zvo­lje­ne ko­li­či­ne al­ko­ho­la, pla­ti­će nov­ča­nu kaznu iz­me­đu 500 do 1500 ku­na (oko 75 do 200 evra) i do­bi­ti je­dan ne­ga­tiv­ni bod. Od­u­zi­ma­nje i po­ni­šta­va­nje vo­zač­ke do­zvo­le sle­di sa de­vet ne­ga­tiv­nih bo­do­va, posle če­ga iz­no­va mo­ra da se po­la­že vo­zač­ki is­pit, ali tek po is­te­ku go­di­nu da­na od od­u­zi­ma­nja do­zvo­le.

Nov­ča­no naj­te­ža ka­zna za pi­jan­stvo ili od­bi­ja­nje te­sti­ra­nja, pre­ma no­vom za­ko­nu, iz­no­si 3000 ku­na ili 400 evra, a u tu ka­te­go­ri­ju ula­zi i pro­na­đe­no pri­su­stvo dro­ga u or­ga­ni­zmu vo­za­ča. Ne­ve­ro­vat­na od­red­ba za­ko­na je da vo­za­či­ma ko­ji u pe­ri­o­du od dve go­di­ne bu­du dva pu­ta ka­žnje­ni zbog al­ko­ho­la, ma­kar se ra­di­lo i o 0,1 pro­mi­lu, pre­ti ka­zna za­tvo­ra od 60 da­na i od­u­zi­ma­nje vo­zač­ke do­zvo­le u tra­ja­nju od jed­ne do dve go­di­ne. No­vi za­kon stro­ži­ je i što se ti­če nov­ča­nih ka­zni za dru­ge vr­ste pre­kr­ša­ja. Do­sa­da­šnja naj­ma­nja ka­zna za br­zi­nu iz­no­si­la je 50, a sa­da čak 300 ku­na, skoro pe­de­set evra.

Nakon četiri dana primene novih odredaba u saobraćaju, statistike idu u prilog kritičarima zakona koji su tvrdili da se restriktivnim merama neće smanjiti broj nesreća na hrvatskim saobraćajnicama. Broj prekršaja jeste smanjen, ali broj žrtava nije. Pro­šlog vi­ken­da u sa­o­bra­ćaj­nim ne­sre­ća­ma po­gi­nu­la je jed­na oso­ba vi­še. Naj­ve­ći uspeh za­be­le­žen je za sa­da kod vo­za­ča mo­to­ra ko­ji sa­da u sve ve­ćem bro­ju slu­ča­je­va no­se za­štit­ne ka­ci­ge.

U pro­šlo­ne­delj­noj vi­kend ak­ci­ji po­li­ci­je ot­kri­ve­no je šest vo­za­ča kod ko­jih je u uzor­ku plju­vač­ke pro­na­đe­no pri­su­stvo dro­ga, tač­ni­je THC-a ko­ji se na­la­zi u ma­ri­hu­a­ni. Pre­ma sa­op­šte­nji­ma le­ka­ra, pri­su­stvo dro­ge u kr­vi mo­že da se pro­na­đe, za­vi­sno od me­ta­bo­li­zma i te­le­sne gra­đe, čak i se­dam da­na na­kon nje­nog kon­zu­mi­ra­nja. Jav­no je re­a­go­va­la i skup­štin­ski po­sla­nik Ma­ri­ja Lu­ga­rić iz So­ci­jal­de­mo­krat­ske par­ti­je, ko­ja je iz­ja­vi­la ka­ko se jed­no pu­še­nje džo­in­ta mo­že analizom mo­kra­će ili ko­se ot­kri­ti i na­kon me­sec da­na od nje­go­vog kon­zu­mi­ra­nja. Re­a­go­va­li su i le­ka­ri za­gre­bač­ke bol­ni­ce Se­sta­ra mi­lo­srd­ni­ca iz Kli­ni­ke za psi­hi­ja­tri­ju, al­ko­ho­li­zam i dru­ge ovi­sno­sti, ko­ji tvr­de da se kod ne­kih od nji­ho­vih pa­ci­je­na­ta mo­gu pro­na­ći psi­hoak­tiv­ne sup­stan­ce. Me­đu­tim, pre­ma nji­ho­vim re­či­ma, te sup­stan­ce po­treb­ne su za nor­mal­no funk­ci­o­ni­sa­nje nji­ho­vih pa­ci­je­na­ta, a uko­li­ko pre­sta­nu da ih uzi­ma­ju, po­sta­ju opa­sni kao vo­za­či i uop­šte ri­zič­ni za se­be i svo­ju oko­li­nu. Po­li­ci­ja će mo­ra­ti da pra­vi iz­u­zet­ke u primeni za­ko­na, ali na ko­ji na­čin će to da ra­di, za sa­da ni­je ja­sno.

KRST I TAK­SI: Za raz­li­ku od pro­iz­vo­đa­ča i pro­da­va­ca al­ko­ho­la, tak­si­sti bi mo­gli da pro­fi­ti­ra­ju u no­vo­na­sta­loj si­tu­a­ci­ji. Ugo­sti­te­lji su, na­i­me, po­sti­gli pri­vre­me­ni spo­ra­zum sa vo­de­ćim tak­si-udru­že­nji­ma u Za­gre­bu da nji­ho­vim pri­pi­tim go­sti­ma po­nu­de pre­voz do ku­će tak­si-vo­zi­li­ma uz 25 od­sto po­pu­sta. Me­đu­tim, tak­si-pre­voz u hr­vat­skom glav­nom gra­du spa­da me­đu sku­plje u re­gi­ji, a tre­ba ura­ču­na­ti i da je tak­si-pre­voz no­ću, ka­da se obič­no pi­je, sku­plji za 20 od­sto, pa po­me­nu­ti po­pust i ne vre­di mnogo za obič­ne gra­đa­ne. Vi­še ko­ri­sti mo­gu da ima­ju je­di­no tak­si­sti ko­ji pla­ni­ra­ju da do kra­ja go­di­ne napra­ve zlat­ne, sre­br­ne i bron­za­ne kar­ti­ce za pre­voz.

Pre dve go­di­ne je Cr­ven krst u Hr­vat­skoj po­kre­nuo spe­ci­fič­nu ak­ci­ju pod nazivom "Za va­šu si­gur­nost u pro­me­tu", to­kom ko­je je al­ko­ho­li­zo­va­nim vo­za­či­ma nu­dio bes­pla­tan pre­voz svo­jim vo­zi­li­ma do nji­ho­vih pre­bi­va­li­šta. Posle stu­pa­nja na sna­gu no­vog za­ko­na, Cr­ve­ni krst pla­ni­ra na­sta­vak ove ak­ci­je ohra­bren već ve­li­kim bro­jem po­zi­va gra­đa­na ko­ji na­me­ra­va­ju da is­ko­ri­ste ovu po­god­nost.

I gra­đa­ni i ana­li­ti­ča­ri sma­tra­ju da će ovaj po­tez vla­sti ko­šta­ti vla­da­ju­ću Hr­vat­sku de­mo­krat­sku za­jed­ni­cu pada po­pu­lar­no­sti me­đu bi­ra­či­ma. U dr­ža­vi gde se tra­di­ci­o­nal­no pi­je vi­no i kon­zu­mi­ra al­ko­hol, gra­đa­ni­ma je te­ško ob­ja­sni­ti da će pla­ća­ti ka­zne sa­mo za­to što su se­li za vo­lan pošto su po­je­li ne­ko­li­ko uku­snih čo­ko­la­di­ca pu­nje­nih li­ke­rom ili po­je­li ze­le­nu sa­la­tu sa vin­skim sir­ćetom.

Iz istog broja

Olimpijski debakl

Ugled u ko­šu

Vla­di­mir Stan­ko­vić

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu