Dodatno

Izgradnja kapaciteta

Treninzi i obuke

U sklopu izgradnje kapaciteta SEED sprovodi programe obuke za mala i srednja preduzeća (MSP), predavače i konsultante. Programi su napravljeni sa ciljem da unaprede celokupno poslovno okruženje tako što omogućavaju poboljšanje u ključnim oblastima stavlajući naglasak na: strateško planiranje, važnost i upotrebu finansijskih izveštaja, kadrovsko usavršavanje, upravljanje proizvodnjom, opšti i administrativni menadžment, marketing i upravljanje prodajom.

U protekle tri godine SEED je razvio preko petnaest programa obuke. Najviše interesovanja učesnici su pokazali za sledeće kurseve: "Šta bi međunarodni zajmodavac želeo da zna o mojoj kompaniji", "Program razvoja izvršnog menadžmenta", "Izrada ugovora prema pravilima Međunarodne federacije građevinskih inženjera i konsultanata (Federation Internationale des Ingenieurs Conseils, FIDIC)" i "Finansijski lizing".

Jedan od programa koji je pokrenut u martu mesecu ove godine predstavlja niz specijalizovanih modula namenjenih lokalnim konsultantima (vidi "Vreme" br. 698 od 20. maja 2004). Ovoj seriji treninga prisustvovao je tim budućih mladih stručnjaka koji su aktivno bili uključeni u kompletan program obuke tokom protekla tri meseca. Program ima za cilj razvijanje i unapređenje konsultantskih veština, kao i angažovanje pomenute grupe mladih konsultanata na budućim projektima SEED-a.

Veliko interesovanje, naročito među mladima, iskazano je i za takmičenje u izradi biznis plana, koje je SEED organizovao tokom prošle godine. Takmičenje je bilo otvoreno za postojeće i buduće preduzetnike, kao i za studente završnih godina. Tri prvoplasirana učesnika u ovom takmičenju su dobila novčane nagrade. Pored toga, SEED-ovi konsultanti održavali su javne seminare za poslovno planiranje.

Inicijativa za razvoj preduzetništva među omladinom je program u kome je SEED u saradnji sa OEBS-om (Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju) razvio jednodnevni i dvodnevni seminar o preduzetništvu za omladinu. SEED je obučio domaće konsultante koje je angažovao i finansirao OEBS. Takvi seminari su u proteklih nekoliko meseci održani u sedam gradova Srbije i Crne Gore: Kraljevu, Novom Pazaru, Medveđi, Bujanovcu, Vranju, Preševu i Budvi.

U narednom periodu SEED će organizovati trening program "Analiza opasnosti kritičnih tačaka" (HACCP). Radi se o sistemu pomoću koga se – primenom pomenute analize u prehrambenoj industriji – identifikuju, procenjuju i kontrolišu opasnosti koje značajno mogu da ugroze ispravnost hrane. Obuka, koja će trajati dve nedelje, ima za cilj da edukuje lokalne konsultante o proceduri HACCP implementacije. Planirano je da se u okviru ovog programa posete kompanije u Solunu, gde će grupa konsultanata imati i praktičan uvid u HACCP implementaciju.

U okviru razvoja domaćih konsultantskih kapaciteta, koji je od nesumnjive važnosti za domaće tržište, SEED sprovodi i obuke namenjene predavačima i tako obezbeđuje dalju održivost dostignutog kvaliteta obuke. Bitno je napomenuti da se SEED-ovi programi obuke naplaćuju. Pokazalo se da su preduzetnici voljni da plate za kvalitetne savete i usluge koje se obračunavaju po stopama sa domaćih tržišta.

Iz istog broja

Alternativno rešavanje sporova

Medijacija

Intervju - Slobodan Nakarada, direktor SEED-a za SCG

Četiri programa za četiri zemlje

Intervju - Roberto Albiseti, šef beogradske kancelarije Međunarodne finansijske korporacije

Katalizator stranih investicija i razvoja domaćih preduzeća

Finansijski lizing

Razvoj lizinga u Srbiji

Dodatak – SEED

Kako da mala i srednja preduzeća postanu velika

Dodatak pripremili: Vojislav Milošević i Marija Vidić

Intervju - Đorđe Staničić, generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština

Kontekst odgovorne vlasti

Biljana Vasić

Okrugli sto "Principi javne etike na lokalnom nivou"

Kodeks kao dokument i argument

Dodatak – Javna etika na lokalnom nivou - stalna konferencija gradova i opština

Etički kodeks za predstavnike lokalnih vlasti u Srbiji

Dušan Vasiljević

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu