POŠTA

Frano Cetinić

Urednik zabranio

O "misionarskim intelektualcima"

U polemici koja se poslednja dva mjeseca vodila na stranicama "Vremena", povodom priloga Slobodana Antonića o "misionarskoj inteligenciji" u Srbiji, jedan je od kritičara "metodološke orijentacije" iznio i slijedeću ocjenu o francuskom političkom misliocu Raymondu Aronu: "Remon Aron, koji je bio levičar, objavljivao je svoje članke protiv rata u Alžiru u desničarskom ‘Figarou’ jer je mislio da su njegovi čitaoci ona publika koju treba uveriti da je taj rat loša avantura." ("Vreme" br. 636, u prilogu "Greška u koracima".)

Budući da smo kod grešaka, recimo odmah da je, osim interpunkcija, sve ostalo strogo pogrešno u navedenoj rečenici! Raymond Aron nikada nije bio ljevičar, a u "Figarou" je objavljivao – od 1947. do 1977. godine – na sve velike teme iz međunarodnih odnosa, jedino ne o alžirskome ratu. I samo površna analiza predmetnog kazala u tri sveska Aronovih članaka što su objavljivani u "Figarou": "Hladni rat", "Koegzistencija", "Krize" – a koji ukupno broje četiri tisuće i sedam stotina stranica ! – brojkom: 4700 – izdavač: Fallois, Pariz 1990. godine – pokazuje kako u prvom svesku (1400 stranica) nema ni jednog jedinog članka na alžirske teme. I s pravom, budući da taj svezak pokriva razdoblje od 1947. do 1955. Ali ni u drugom svesku – 1500 stranica – koji se odnosi na razdoblje 1955–1965, dakle na godine alžirskoga rata – nema nijednog naslova koji se bavi ratom što bjesni na drugoj obali Sredozemlja. Isto tako ni u završnom, trećem svesku koji broji svega 1800 stranica.

Svoj stav o alžirskome ratu Aron je najjasnije iznio u knjizi Alžirska tragedija (1957), ne i u slavnim komentarima u "Figarou", i to iz veoma jednostavnog ali posve djelotvornog razloga: Pierre Brisson, urednik lista, zabranio je bio Aronu da u svojim komentarima piše na alžirske teme!!!

Raymond Aron, jedan od najdubljih francuskih političkih mislilaca, čitavog je svog intelektualnog života (umro u oktobru 1983) bio kritičar marksizma, zagovornik atlantizma i liberalizma. Nije dakle mogao, on "koji je bio levičar", nijednog čitatelja "desničarskog ‘Figaroa’" uvjeriti da je rat "loša avantura".

Arona je trebalo čitati, kao protuotrov, u vrijeme epidemije jednoumlja. U vrijeme mnogoumlja ne bi se smjelo njime manipulirati.

P. S. Uključio bih se bio na vrijeme u već minulu polemiku da me praćenje misionarske humanizacije i demokratizacije Mezopotamije nije jedno vrijeme bilo udaljilo od redovitog praćenja "Vremena".

Iz istog broja

Slobodan Divjak

Manjak samorazumevanja

Slobodan Divjak, Beograd

Slobodan Jaredić

Ljubitelj plavog kruga

Slobodan Jaredić, Aranđelovac

Jovana Todorović

Bez razloga za paniku

Jovana Todorović, studentkinja

Sonja Ćirić

Ton ispravan

Sonja Ćirić

Milovan Brkić

Strašno lice ništavila

Milovan Brkić

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu