Kultura

Dani evropske baštine

Otvoreni grad

Posebnost ovogodišnjih poseta predstavljala je mogućnost da se prvi put uđe u dosad "zabranjeni grad " – Kraljevske dvorove na Dedinju, koji su – iz razumljivih razloga – predstavljali izuzetnu atrakciju i koje je tokom dva dana posetilo nekoliko stotina ljudi

Trebalo je da prođe više od jedne decenije da se i naša zemlja uključi u evropsku manifestaciju ustanovljenu 1991. godine: Dani evropske baštine su pokrenuti na inicijativu Saveta Evrope i uz pomoć Evropske zajednice da bi se razvila svest o očuvanju zajedničkog nasleđa, da bi se svim građanima svih generacija i kulturnih slojeva na svim evropskim, pa i svetskim meridijanima, skrenula pažnja na vrednosti koje postoje i koje treba štititi, a koje su često skrivene i nepristupačne. Cilj je da se preko kulturne baštine uspostavi bolje razumevanje i postigne dublje poznavanje svih različitosti koje postoje na našem kontinentu, da se afirmiše kulturni identitet i da se na taj način uspostavi (još jedan) front borbe protiv rasizma, netolerancije, ksenofobije, da se na taj način izgradi svest o evropskom identitetu kao kompleksnoj i raznorodnoj celini i u kulturnom i u ekonomskom, političkom i društvenom pogledu. Zbog toga se Dani evropske baštine od pre tri godine odvijaju pod parolom: Evropa – zajedničko nasleđe.

MASOVNI KARAKTER: U 40 evropskih zemalja ova manifestacija dobila je masovni karakter: uvek se odvija septembra meseca, najčešće tokom vikenda kada se otvaraju inače zatvorena zdanja, organizuju atraktivni i neobični događaji u njima, nude besplatni ulazi, pripremaju posebni programi za mlade, decu i osobe s posebnim potrebama.

Nakon skromnih pokušaja, počev od 1997. godine, da se i mi uključimo u proslavu evropske baštine, tek je ove sezone, 14. i 15. septembra, organizacija bila mnogo kompleksnija i uspešnija i odvijala se u više gradova – u Beogradu, Novom Sadu, Kraljevu, Valjevu, Loznici, Sremskoj Mitrovici, Subotici i drugim mestima, s autonomnom organizacijom, različitim programima, ali sinhronizovano u osnovnim idejama. Dogovoreno je da iduće godine zajednička tema bude posvećena mladima i baštini.

Nevladine organizacije i profesionalna udruženja turizmologa Beograda, konzervatora Srbije, muzejskih radnika, Serbia Nostra kao deo panevropske organizacije Europa Nostra, Jugoslovenski nacionalni komitet ICOM-a, Kulturna mapa i Udruženje za zaštitu ambijentalne celine Savamale dobili su logističku i materijalnu podršku od brojnih republičkih i gradskih institucija – Ministarstva kulture i informisanja, Ministarstva trgovine, turizma i usluga, Skupštine grada i Turističke organizacije Beograda, Republičkog i Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Evropskog pokreta u Srbiji, Narodne biblioteke, Gradskog saobraćajnog preduzeća… Beotelnet je pomogao da se postavi veb-sajt manifestacije, a Volonterski centar da se organizuju vođenja i čuvanja spomenika. Ovi, i još mnogi drugi saradnici na zajedničkom poslu bili su dokaz velike spremnosti da se pronađu novi putevi masovnijeg upoznavanja s kulturnim, istorijskim i umetničkim vrednostima, da se pokrenu kreativni potencijali mladih i da se steknu nova znanja, u želji da se izgradi svest da čuvanjem baštine ne treba da se bave isključivo specijalizovani stručnjaci, već da je to odgovornost svakog civilizovanog građanina. S druge strane, zahvaljujući ovoj inicijativi, Savet Evrope će Srbiju i Jugoslaviju uvrstiti u kalendar evropskih događaja vezanih za zaštitu spomeničkog nasleđa. Najzad, ovogodišnji cilj je bio i jednodnevni obilazak pod geslom "Despotovim putem" u organizaciji Kulturne mape preko Pavlovca, Mladenovca, Koporina, Manasije, kako bi se podstakla pažnja na vredan spomenik Despotu Stefanu Lazareviću, tzv. Stub Đurđa Zubrovića i izvršila njegova neophodna sanacija.

AMBIJENTALNE CELINE: Projektni tim je predvodio Jovo Anđić iz Udruženja turizmologa Beograda. On je, razume se, sam podneo najveći organizacioni teret, a zaslužan je i za dvojezični informativni letak i malu brošuru s podacima o svim znamenitim građevinama i ambijentima koji su bili uključeni u ovogodišnji obilazak Beograda. Posebnost ovogodišnjih poseta predstavljala je mogućnost da se prvi put uđe u dosad "zabranjeni grad " – Kraljevske dvorove na Dedinju, koji su – iz razumljivih razloga – predstavljali izuzetnu atrakciju i koje je tokom dva dana posetilo nekoliko stotina ljudi. To se odnosi i na Saveznu skupštinu, uglavnom u celini rekonstruisanu posle požara i haranja 5. oktobra 2000. godine, zatim na jedno od najznamenitijih beogradskih zdanja – Ambasadu Republike Francuske ili najmisteriozniju, uvek zatvorenu Narodnu banku Srbije u Ulici kralja Petra. Bila je to prilika da se nauči nešto o Starom dvoru u koji je smeštena Skupština grada Beograda, o zgradi Srpske akademije nauka i umetnosti, o Kapetan-Mišinom zdanju, Beogradskoj zadruzi u Karađorđevoj ulici, Botaničkoj bašti "Jevremovac", Patrijaršiji, mnogim ambijentalnim celinama – Savamali, Knez-Mihailovoj ulici, modernoj arhitekturi, muzejima i drugim znamenitostima kojih u Beogradu ima preko tri stotine. Bilans: mnogo zainteresovanih, srećnih, zahvalnih posetilaca i još više onih koji nisu bili na vreme obavešteni, ili koji su zakasnili da se prijave i dobiju retku privilegiju da posete mesta od posebnog značaja. To samo govori da za prave ideje ne treba čekati naročito priliku, već se dobro organizovati i rezultat neće izostati.

Iz istog broja

Autoportret Uroša Predića (5)

Voleti predeo

Savremeni teatar

Cirque macabre, DAH Teatar

Ivana Milanović Hrašovec

Izložba

Hoteli, Vesna Pavlović

Slobodan Jovanović

Uložak za mržnju

Dragan Ilić

Knjige - Istorija ljudske gluposti

Za ličnu, porodičnu i državnu upotrebu

Nebojša Grujičić

Bob Vilson, zvezda Bitefa

Kuća na sceni

Ivan Medenica

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu