Kupovina mobilnog telefona
Moj telefon, moj šampion
Mobilni telefon ne služi duže od nekoliko godina i koliko god vam prirastao za srce, mora se kupiti novi. U želji da pomognemo onima koji bi u novu godinu s novim modelom, napravili smo malo istraživanje
Tekstualni displej je tako sitan i nepregledan, mobilni iz profila izgleda velik i debeo, anfas tako star i izgreban, antena je prevelika, dugmići tvrdi a plava boja iritira. Međutim, došao je i taj dan, kupuje se novi mobilni. U vreme novogodianjih praznika vreme je za promenu, skupila se neka para, temeljno se pristupa proulavanju raspoloživih modela mobilnih telefona na domaćem tržištu, raspituje se kod prijatelja o kvalitetu i osobenosti pojedinih tipova, slušaju se legende o pojedinim modelima, razgledaju se lasopisi, prate se modni trendovi. Oni koji kupuju svoj prvi mobilni, bez prethodnog staža na polju korišćenja mobilne telefonije, joa više uživaju, barem prvih mesec dana pokazivaće svoje ledo prijateljima, razmenjivane sličice, menjane melodije, isprobavaće internet kako bi videli horoskop i proverili vremensku prognozu.
Za potencijalnog kupca je težak posao napraviti pravi izbor između skoro stotinu modela mobilnih telefona koji se prodaju na domaćem tržištu. Svaki proizvođač nudi nešto posebno, a nove generacije mobilnih aparata naprosto slude kupca svojim novim primamljivim funkcijama: GPRS standard (General Packet Radio Service), WTLS sigurnosni sistem, CLIPit maske, sjajni ekrani, svemirski dizajn, a pojedini modeli su ujedno i radio prijemnici, komunikatori, personalni kompjuteri, MP3 plejeri, diktafoni, digitalni foto-aparati.
ODABRATI PRAVI: Prilikom kupovine mobilnog telefona poželjno je obratiti pacnju na nekoliko linjenica, posebno faktor prevare. Lesto se dešava da preko oglasa pojedinci prodaju telefone s lošim prijemom tako ato za mesto sastanka izaberu tik uz baznu stanicu, gde i najlošiji mobilni ima fantastičan prijem. Nije retka ni pojava da se uz cvaku "treba ga samo dekodirati" proda apsolutno neupotrebljiv telefon. Takođe, garantni listovi koji se dobijaju uz kupljeni aparat obično služe samo za "duševni mir" kupca, jer pacljivo formulisane tačke garancije neretko ne pokrivaju lak ni kvarove izazvane višom silom ili nastale usled funkcionisanje mobilne mreže.
"Sinonim kvaliteta u poslednje vreme je Simens. Kvalitet u svakom pogledu, nema softverskih bagova, a ova firma je popularna i kod poslovnog sveta i kod mlađe populacije. Njihov model A 40 izbio je na treće mesto po prodaji u svetu, a za cenu od 160 nemačkih maraka dobijate sve ato je potrebno za normalnu upotrebu. Novi modeli Erikson T20, T29 odlikuju se velikom autonomijom baterije, a testove koje je model iste firme R310s prošao nijedan drugi telefon nije. Otporan je na autiranje, padove", kaže za "Vreme" Darko Jeremin, serviser i saradnik u više lasopisa koji se bave temom mobilne tehnologije.
Istog mialjenja je i Aleksandar, suvlasnik jedne beogradske prodavnice za servis i prodaju mobilnih telefona, koji kaže da se simens telefoni prave za neku lepu evropsku državu, ali da u našim uslovima rade besprekorno. "Nokia nije kao pre, ali zbog kvaliteta naših mreža. Obavezno je da kod nas odlični telefoni ne rade kako treba. Subjektivno je ata je za koga dobar telefon. Za mene je to simens S35", dodaje isti sagovornik. Koliko su telefoni kompanije Simens popularni u ovim krajevima govori podatak da je ova kompanija u zemljama bivae Jugoslavije uspela da osvoji 20 do 40 odsto tržišta mobilnih telefona, a u Sloveniji više od 77 odsto. Oba sagovornika ističu da je poželjno izbegavati telefone kompanije Sagem za koje Aleksandar ističe da ih niko nikada nije uspeo popraviti, a Jeremin tvrdi da je povika na ovu firmu opravdana, jer inače "na zapadu sagem telefone ne bi poklanjali uz kupljeni deterdcent".
Kako je ekipa "Vremena" saznala u pet većih beogradskih prodavnica mobilnih telefona, modeli koji se u svakoj od njih najviše prodaju su: simens A40, nokia 3310 i erikson T20. U odnosu na cenu koja se plati za određeni tip mobilnog telefona i kvalitet koji se pri tom dobije, "Vreme" je za svoje litaoce uz saradnju nekoliko servisera pripremilo predlog najekonomičnijih telefona za kupovinu, po dva modela iz niže, srednje i jedan iz visoke klase. Za svačiji dcep po nešto.
MOTOROLA T–2288: Uz dimenzije 11130x47x27 milimetara i težinu od 140 grama ovaj model ne izgleda isuviše privlačno, ali u ruci lepo leži, dok za cenu od 130 nemačkih maraka dodatno obećava. Iako nema ni sat ni alarm, najzanimljivija stvar kod ovog telefona je WAP mikro brauzer koji omogućava trenutačan pristup internetu, ato je najjači adut ovog modela. Grafilki displej (Full Matrix Graphics Display) 96×64 piksela omogućava prikaz tri reda sitnog teksta te jednog reda ikonica, a korisnički interfejs je postavljen tako da se pojedinim tasterima mogu dodavati funkcije po izboru. Aparat je opremljen troćelijskom NiMH baterijom, liji period pracnjenja iznosi 210 minuta razgovora ili 135 sati u stanju mirovanja. Kvalitet samog zvuka i prijem signala su, po rečima korisnika, odlični.
SIEMENS A40: Dual band telefon, sličnih dimenzija kao njegov prethodnik A36, težak 120 grama, uz jednostavan meni, A40 ima ugrađeno sve ato lini jedan telefon kvalitetnim, ukljulujući sat, vibraciju i listu poziva. Nikl-metal hidridna baterija omogućava letiri sata razgovora i 150 sati mirovanja. Najveće zamerke kod ovog telefona su mali displej u koji staje samo dva reda teksta i nedostatak WAP pristupa internetu. Ipak za cenu od 160 nemačkih maraka više nego dovoljno.
ERICSSON T–20: Ergonomskog oblika, ovaj model usled optičke varke dizajna izgleda minijaturno. Po navodima zvaničnika kompanije Erikson, T20 namenjen je prvenstveno mladima – internet populaciji, pa je pored standardnih funkcija, zatim atoperice, budilnika, glasovne komande, aktivnog preklopa, kalkulatora, letiri igrice, ovaj telefon obogaćen i softverom za internet chat, WAP surfovanje, swatch vreme, a dodatno se može spojiti MP3 plejer i FM radio. Posebna prednost ovog telefona je litijum-jonska baterija koja treba da izdrži 200 sati rada u mirovanju i 10 sati razgovora. T-20 ima prikljulak za eksternu antenu i serijski port pomoću kojih njegov integrisani modem sa računarom komunicira brzinom od 9,6 kbps. Dimenzija je 101x54x28 milimetara, težine 128 grama i sa cenom od oko 245 nemačkih maraka veoma je isplatliv, a ovako niska cena navodno je postignuta proizvodnjom ovog modela u zemljama sa jeftinom radnom snagom. Spominju se Kina i Rumunija.
NOKIA 6210: "Kameleon" mnogi smatraju kao jedan od najboljih telefona, ističući da u našim uslovima radi perfektno. Karakterističnog dizajna za ovu finsku kompaniju, integrisane antene, sitan i lagan (114 g) staje u svaki dcep. Ucivanje je preko grafilkog displeja pregledavati poruke sa slikom ili surfovati internetom WAP brauzerom 1,1 uz ugrađen HSCSD (High Speed Circuit Switched Data), protokol koji omogućava prenos podataka brzinom od 42,2 kbps. Pomoću infracrvene veze mogu se transferovati podaci na PC ili drugi kompatibilni telefon. Uz korianenje trivoltne platforme i bateriju kapaciteta 900 mAh, ovaj telefon u stanju mirovanja, bez dopune baterije može da radi lak 260 sati. Nokia 6210 je ujedno i organizator pošto memoriše 500 telefonskih brojeva i 220 kalendarskih napomena. Cena je oko 500 maraka.
SIEMENS SL45: Poznavaoci kažu da ovaj srebrnasti telefon u Britaniji košta 600 funti, koliko i 40 grama zlata. Na domaćem tržištu cena ovog telefona iznosi oko 900 nemačkih maraka. U televizijskoj reklami za SL45 kaže se da je ovaj aparat prvobitno MP3 plejer, zatim dual band mobilni telefon, digitalni diktafon i na kraju organizator. Muzika se sluša preko headset slušalica, pomoću kojih se može razgovarati ili snimiti govor u trajanju do pet sati. Muzika se pohranjuje na MMC kartice veličine 32 mb, od kojih je 9 mb rezervisano za druge datoteke. U standardnu opremu spadaju WAP, glasovno biranje, slanje faksova, port za infracrvenu vezu, adresar sa 500 mesta, agenda, kreiranje korisničkih profila, VIP funkcija, ugrađen modem. Dimenzije telefona su 105x42x17 milimetara, težina je 88 grama, a litijum-jonska baterija omogućava 170 sati rada u mirovanju ili 240 minuta aktivnog razgovora, s tim da jedan minut sluaanja muzike potroši koliko i telefon u stanju mirovanja. Java MIDleti osobenost su ovog modela, koji jedini među standardnim mobilnim telefonima podržava ovaj programski jezik.