Tragedija u Nepalu
Kralj je mrtav, živeo kralj
Dok u nedostatku prihvatljivog objašnjenja Katmanduom kruže svakakve verzije zločina koji je zadesio kraljevinu, uključujući i ono o ispunjenju vekovima starog proročanstva, pobunjenici su se oglasili saopštenjem u kojem tvrde da je reč o planiranom masakru i političkoj zaveri reakcionarnih, fundamentalističkih i hegemonističkih snaga u zemlji i inostranstvu kojima je smetao kralj liberalnih nazora
Himalajska kraljevina Nepal za samo tri dana sahranila je kralja, kraljicu, prestolonaslednika i još sedam članova kraljevske porodice, dva puta proglašavala novog monarha i suočila se s uličnim neredima zbog kojih je na snazi policijski čas. Epilog krvoprolića u kraljevskoj palati je desetoro mrtvih, ali i uzdrmana stabilnost jedne od najsiromašnijih zemalja sveta.
Prema prvoj verziji naoko bizarnog zločina koji se dogodio prošlog petka u Katmanduu, za vreme tradicionalnog obeda u kraljevskoj palati, na kralja Birendru i kraljicu Aisvarju pucao je njihov sin, prestolonaslednik Dipendra, ogorčen zbog toga što mu nisu dozvolili da se oženi devojkom kojom želi. Pošto je usmrtio roditelje, brata i još šestoro rođaka, Dipendra je, navodno, digao ruku i na sebe.
KRUNISANJE I SAHRANA: Kralj i kraljica su sahranjeni uz najveće počasti, a teško ranjeni prestolonaslednik, koji nije dolazio svesti, proglašen je za novog vladara. Istovremeno je usledila zvanična verzija po kojoj je ubistvo kralja Birendre i drugih članova kraljevske porodice bilo nesrećan slučaj.
Međutim, u priču o pušci koja je sama opalila usmrtivši desetoro ljudi malo je ko poverovao. Na hiljade podanika izašlo je na ulice oplakujući kralja, ali i tražeći istinu. Prestolonaslednik je u međuvremenu umro, a istog dana kada je njegov pepeo rasut po svetoj reci na presto je doveden njegov stric.
"Kralj je mrtav, živeo kralj", javio je nepalski državni radio, potvrđujući da je državni savet za novog kralja proglasio princa Gjanendru, koji je nakon tragedije u palati nekoliko dana obavljao dužnost regenta, dok su se ulicama prestonice razmeštale vojska i policija.
Ogorčeni demonstranti koji su u potrazi za istinom krenuli na kraljevsku palatu zaustavljeni su suzavcem i pendrecima, a potom je proglašen policijski čas. Preko državnog radija građani su pozvani da ne izlaze na ulice, a novi kralj je obećao da će učiniti sve da se zločin što pre razjasni.
NEPOPULARAN: Na putu do palate kralj Gjanendra prošao je pored brojnih podanika, ali ga niko, kažu, nije pozdravljao. Bivši princ, iako čovek od poverenja pokojnog monarha, ne uživa veliku popularnost. Dok za kralja Birendru važi da je bio džentlmen, spreman da prihvati i pomiri različita mišljenja, za njegovog brata i naslednika kažu da je čovek koji čvrsto stoji na zemlji ali nepomirljiv i strog. Dodatni odijum izaziva njegov sin, budući prestolonaslednik, koga bije glas da je nasilan i bahat. Najveću nevericu, ipak, podstiče bojazan da će se Gjanendra po dolasku na presto, založiti za povratak na apsolutističku monarhiju, koja je u Nepalu vladala do 1990.
Te godine masovni ulični protesti naterali su kralja Birendru da se odrekne neograničene vlasti, da prenese ovlašćenja na vladu i parlament i zemlju pretvori u parlamentarnu monarhiju po britanskom modelu. Borci za demokratiju koji su tada na ulicama vikali "dole kralj" verovatno nisu ni sanjali da će ga desetak godina kasnije, u strahu za budućnost, oplakivati kao velikog demokratu.
Zbog činjenice da je pristao da odustane od apsolutističke vladavine, legalizuje političke partije i, posle tri decenije, omogući održavanje izbora, kralj Birendra se i danas smatra zaslužnim za opstanak zemlje koja je pod pritiskom levičarskih pobunjenika za deset godina promenila devet vlada. Iako se nije direktno mešao u politiku, imao je veliki uticaj, i mnogi premijeri tražili su njegovu podršku.
Poznavaoci prilika kažu da će, kao novi kralj, Gjanendra morati mnogo da se trudi kako bi postao novi stub stabilnosti u 22-milionskoj zemlji suočenoj sa siromaštvom i nasiljem za koje se odgovornim smatraju levičari – maoističkog usmerenja.
DRUGA ŠANSA: Dok u nedostatku prihvatljivog objašnjenja Katmanduom kruže svakakve verzije zločina koji je zadesio kraljevinu, uključujući i ono o ispunjenju vekovima starog proročanstva, pobunjenici su se oglasili saopštenjem u kojem tvrde da je reč o planiranom masakru i političkoj zaveri reakcionarnih, fundamentalističkih i hegemonističkih snaga u zemlji i inostranstvu kojima je smetao kralj liberalnih nazora.
Oglašavanje pobunjenika koji pod kontrolom drže čitave delove Nepala analitičari vide kao njihov pokušaj da iskoriste situaciju i definitivno svrgnu monarhiju, i upozoravaju i na opasnost od građanskog rata. Većina ipak veruje da će parlamentarna monarhija, iako ozbiljno uzdrmana, uspeti da preživi, ali samo ako se ne odrekne ostavštine ubijenog kralja koji je, kako kažu, branio demokratiju.
Kralj Gjanendra, koji je pre pola veka, kao dete, kada je kraljevska porodica zbog političkih previranja u Nepalu izbegla u Indiju, bio proglašen za kralja, dobio je drugu šansu.