SB o Kosovu bez rezultata
SB UN pozvao Beograd i Prištinu da nastave dijalog. Ruski predlog predsedničkog saopštenja o krizi od 25 jula na severu Kosova blokiran
Članice Saveta bezbednosti UN su u debati o Kosovu 30. avgusta osudile su nasilje i pozvale na nastavak dijaloga Beograda i Prištine, ali ruski predlog predsedničkog saopštenja o letošnjoj krizi na severu Kosova nije razmatran zbog protivljenja zapadnih zemalja.
Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić zatražio od Saveta bezbednosti da pošalje jasnu poruku da su jednostrani potezi Prištine neprihvatljivi i da konstatuje da je nebezbednija i nestabilnija situacija u regionu posledica takvih unilateralnih poteza Prištine, koji predstavljaju kršenje dugoročnog sporazuma između Prištine i Euleksa da specijalne jedinice ROSU ne budu raspoređene na severu Kosova, bez odobrenja ove evropske misije.
Jeremić je tražio odgovor na pitanja: Ko je naredio jednostranu akciju jedinica ROSU? Da li je neko iz međunarodne zajednice znao da će ova operacija biti izvedena? Zašto je Euleks nestao sa severa Kosova, uoči akcije ROSU, ostavljajući Srbe bez zaštite.
Vitalij Čurkin, ambasador Rusije u UN, saglasio se sa stavovima Vuka Jeremića i još jednom podsetio da zvanična Moskva podržava teritorijalnu celovitost Srbije. "Provokacije kosovskih vlasti, a posebno situacija na administrativnim prelazima, destabilizuju i onako krhku situaciju na Kosovu", istakao je ambasador Čurkin. Podržao je stav Srbije da se sve mora vratiti na stanje od pre 25. jula, jer bi, u suprotnom, vlasti u Prištini "bile nagrađene za jednostrane poteze". Takve ambicije kosovskih vlasti, prema mišljenju ruskog diplomate, "treba zauzdati".
Čurkin je optužio Kfor za kršenje statusne neutralnosti, zbog toga što je svoje helikoptere ustupio za prevoz pripadnika ROSU, i komandu međunarodnih strana poziva da ne koristi "ekstremne mere kao podršku samo jednoj strani".
On je ponovio da je stav Rusije prema nezavisnosti Kosova nepromenjen i da Moskva podržava teritorijalni integritet i suverenitet Srbije i smatra rezoluciju 1244 relevantnom.
Ambasador Kine pri UN Vang Min ponovio je da suverenitet i teritorijalni integritet Srbije treba poštovati a da rezolucija 1244 treba da bude okvir za rešavanje problema na Kosovu.
Indija, koja ovog meseca predsedava SB, izrazila je žaljenje zbog toga što SB nije usvojio predsedničko saopštenje, koje je predložila Rusija, a takvo žaljenje ispoljilo je još nekoliko ambasadora.
Predstavnik Brazila je ponovio da rezolucija 1244 pruža okvire za postizanje rešenja za pitanje Kosova, pod okriljem UN.
Predstavnik Portugala ocenio je da su incijative da se situacija na terenu promeni silom "neprihvatljive" i izrazio zabrinutost zbog povećanja kriminalnih incidenata protiv manjinskih zajednica.
Nasilje na Kosovu osudili su i predstavnici Gabona, Nigerije i Libana, koji su takođe pozvali na uzdržanost i rešavanje problema putem dijaloga.
NATO OSTAJE NA KOSOVU?
Na Kosovu se trenutno nalazi 5.000 vojnika NATO. KFOR je planirao da do kraja godine polovina vojnika NATO-a napusti Kosovo, ali u intervjuu agenciji Asošijeted pres, odlazeći komandant KFOR-a nemački general Erhard Biler je rekao da ne veruje da će u bliskoj budućnosti biti smanjenja međunarodnih trupa na Kosovu.
Bosna i Hercegovina je izrazila uverenje da je dijalog Beograda i Prištine neophodan za postizanje prihvatljivog rešenja za probleme na Kosovu i poboljšanje svakodnevnog života građana i pozdravila je dosadašnji napredak u tom dijalogu.
Južna Afrika je pozvala Beograd i Prištinu da nastave dijalog u septembru.
Stavove Prištine na sednici Saveta bezbednosti preneo je kosovski ministar spoljnih poslova Enver Hodžaj. On je zatražio da Srbija raspusti paralelne strukture na Kosovu i prekine sa "političkom podrškom organizovanim kriminalnim grupama na severu" i ukazao na to da Beograd, u procesu dijaloga, nije spreman da prihvati kosovske pečate. Kosovski predstavnik je na svojoj strani imao SAD, Nemačku, Britaniju i Francusku.
PRO-KOSOVSKI FRONT: Predstavnica SAD je rekla da Kosovo "kao nezavisna i suverena država" ima prava da jača vladavinu prava na čitavoj teritoriji uključujući severni deo, a takođe je pozvala sve zemlje koje to dosad nisu učinile da priznaju KIM.
Ambasador Velike Britanije izrazio je zabrinutost Londona zbog "situacije na severu Kosova u kojoj je stradao jedan kosovski policajac" i naglasio da se tenzije na severu moraju smiriti.
Predstavnik Francuske smatra da su tenzije na severu Kosova opale ali da "incidenti pokazuju da se mora ostati na oprezu.
Predstavnik Nemačke ocenio je da je bezbednosna situacija na KIM "mirna" i izrazio žaljenje zbog povećanja nekih manjih incidenata koji pogađaju manjinske zajednice i problema poput organizvovanog kriminala. On je međutim ocenio da "nezavisnost i teritorijalni integritet KIM nisu nešto što treba da se menja." Po njegovom mišljenju "put ka poboljšanju bezbednosne situacije je rad na rešavanje nerešenih pitanja kroz dijalog Beograda i Prištine uz posredstvom EU." Taj dijalog je jedini način da se ide napred i rešavaju pitanja uključujući carine i trgovine.
Vršilac dužnosti šefa UNMIK-a Farid Zarif, avganistanski diplomata je posle predstavljanja izveštaja generalnog sekretara Ban Kimuna posebno naglasio da će pripadnici Kfora kontrolisati administartivne prelaze Jarinje i Brnjak, kako bi dali vremena Beogradu i Prištini da pokušaju da reše sporna pitanja.
Posle sednice šef srpske diplomatije Vuk Jeremić bio je razočaran što SB UN na sednici o Kosovu nije zvanično osudio jednostrane akte Prištine: «Zašto je bilo nemoguće prihvatiti saopštenje o onome što se manje-više reklo na ovoj sednici. Oni koji su to blokirali snose odgovornost da se ponove jednostrani akti koje je preduzela Priština", rekao je Jeremić novinarima poslije sednice Saveta bezbednosti.
Jeremić je odbacio i optužbe da na severu Kosova funkcionišu paralelne strukture, navodeći da one svoju legitimnost zasnivaju na podršci većine građana koji žive na severu, kao i iz toga da one nemaju alternative koja prolazi test demokratije."
Na pitanje novinara kako komentariše stav SAD koji je na sednici iznela predstavnica te zemlje u UN Rozmari Di Karlo da svi pripadnici struktura vlasti Srbije treba da se povuku sa Kosova, Jeremić je istakao da postoje "samo jedne paralelne strukture na Kosovu i nalaze se u Prištini".
Na pitanje zašto Srbija sprečava uvoz robe sa Kosova, šef srpske diplomatije je odgovorio da Beograd to ne čini i podsetio da postoji samo jedan oblik pojavljivanja Kosova u regionalnim inicijativama, a to je UNMIK-Kosovo. "Ako koriste carinske pečate UNMIK-Kosovo, ako koriste dokumenta koja koriste od kako su postali članica CEFTA, mi nećemo sprečavati uvoz sa Kosova", rekao je Jeremić.