Više od vesti
BROJ |

Bivša premijerke Ukrajine Julija Timošenko pokazuje modrice u zatvoru u Harkivu. Timošenkova je 20. aprila stupila u štrajk glađu u znak protesta zbog odnosa zatvorskih stražara i lekara prema njoj. Ona tvrdi da su je udarali prilikom pokušaja da je odvedu u bolnicu. Foto: TANJUG

Julija Timošenko odbija lečenje u Ukrajini

Timošenko ne veruje u medicinski sistem ukrajinske bolnice i strahuje da bi tamo mogli namerno da je inficiraju

Bivšu premijerku Juliju Timošenko, ukrajinski sud je u oktobru prošle godine osudio na sedam godina zatvora zbog potpisivanja štetnog gasnog ugovora sa Rusijom, a u međuvremenu je protiv nje pokrenuto nekoliko krivičnih postupaka zbog utaje poreza i finansijskih malverzacija.

Osuđenoj premijerki se u toku boravka u zatvoru zdravstveno stanje veoma pogoršalo. Prema rečima njenog advokata, Serhija Vlasenka, ona proteklih sedam dana pati od neizdrživih bolova u leđima. U međuvremenu je odučila i da stupi u štrajk glađu jer ne želi da se leči u Ukrajinskoj bolnici Harkiv. Nakon što je odbila lečenje, u javnosti su se pojavile fotografije Julije Timošenko sa modricama po telu.

Nemačka je naročito kritična prema Ukrajini zbog slučaja Timošenko, a vlada u Berlinu je predložila da se ona leči u Nemačkoj, ali je Kijev to odbio.

Direktor univerzitetske bolnice Šarite u Berlinu Karl Ajnhojpl i njegov tim obišli su bolnicu Harkiv tokom ovog meseca, preneo je AP. On je izjavio je da su male šanse da njeno neophodno i kompleksno lečenje uspe u Ukrajini, čak i uz učešće dva ili tri nemačka lekara, jer ukrajinska bolnica Harkiv ne može da pruži dovoljnu stručnost.

"Pozivam ukrajinskog predsednika da se rukovodi humanitarnim vrednostima i da joj dozvoli da otputuje u Evropu na lečenje", rekao je Ajnhojpl.

Nedavno je, međutim, ukrajinsko rukovodstvo predložilo da nemački lekari dođu u Ukrajinu i leče je u bolnici Harkiv. Ajnhojpl i njegov kolega Norbert Has odbacili su taj predlog, rekavši da bi bile potrebne nedelje, a možda i meseci da bi je tim stručnjaka adekvatno izlečio.

Timošenko je rekla da ne veruje u medicinski sistem ove bolnice kao i da strahuje da bi tamo mogli namerno da je inficiraju, rekao je nemački lekar Ajpnhol za AP.

Ajnhojpl je istakao da su lekari zabrinuti zbog toga što Timošenko sada štrajkuje glađu, s obzirom na njeno inače slabo zdravstveno stanje, podsećajući da je ona tokom njihove posete bila "očajna" i preklinjala da je povedu na lečenje.

Doktori nisu komentarisali tvrdnje Julije Timošenko da su je prošle nedelje povredili zatvorski čuvari, udarajući je prilikom pokušaja da je odvedu u bolnicu, pošto se to, kako Ajnhopl kaže, dogodilo nakon njihovog pregleda 17. aprila.

EU, na čelu s Nemačkom, juče je oštro reagovala na izveštaje o udarcima koje je Julija Timošenko navodno zadobila u ukrajinskom zatvoru, a pojedini nemački poslanici upozorili su da bi slučaj Timošenkove mogao da ugrozi i približavanje Ukrajine EU.

Julija Volodimirivna Timošenko, bivša ukrajinska premijerka pre dolaska na funkciju 2005. godine važila je za uspešnu poslovnu ženu. Razvijajući posao u gasnoj industriji, "plinska princeza" kako joj je glasio nadimak, ušla je u krug najbogatijih ljudi u Ukrajini.

U svojoj političkoj karijeri bila je savetnik premijera Viktora Juščenka, a za vreme "naradžaste revolucije" je bila autor njegovih govora i organizator skupova. Neki mediji su joj tada pripisivali ulogu junakinje revolucije, a 2005. godine je časopis "Forbes" svrstava na treće mesto na listi najmoćnijih žena na svetu.

Od kada je postala premijerka, Julija Timošenko se zalagala za oštre reforme. Zbog radikalnih stavova, ubrzo je došlo i do razilaženja sa Viktorom Juščenkom. Na mestu premijera Ukrijne Julija Timošenko je bila do 2010. godine. Nakon toga na njenu poziciju dolazi Mikola Azarov.

Više o Juliji Timošenko čitajte u povezanim tekstovima.

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu