Više od vesti
BROJ |

GLAVNI UREDNIK NOVOSTI 13 GODINA: Manojlo Vukotić

Ostavka direktora i glavnog urednika Novosti

Obrazloženje Manojla Vukotića na pet strana. Sednica Nadzornog odbora Novosti pomerena za naredni ponedeljak. U Nadzornom odboru Novosti većinu članova ima državni kapital, iako je vlasnik većinskog kapitala Milan Beko, tvrdi se na sajtu UNS-a. Manojlo Vukotić u javnoj izjavi o svojoj ostavci: «Sva opredeljenja da se država povuče iz medija su - vanvremenska...»

Manojlo Vukotić podneo je 23. 04 ostavku na funkciju generalnog direktora i glavnog i odgovornog urednika Kompanije "Novosti", o čemu je obavestio članove Nadzornog odbora Kompanije objavilo je

Udruženje novinara Srbije na svom sajtu saznaje Manojlo Vukotić nije za UNS hteo da komentariše ove navode, a Slobodan Reljić, urednik nedeljnog broja Večernjih novosti koji se već mesecima pominje kao mogući Vukotićev naslednik na položaju glavnog urednika, kaže da o ostavci Manojla Vukotića ništa ne zna i da će se nešto više znati posle sednice Nadzornog odbora.

Vukotić je ostavku obrazložio na pet strana teksta, a kako UNS saznaje, sednica Nadzornog odbora koja je bila zakazana za sredu u međuvremenu je pomerena za naredni ponedeljak. U Nadzornom odboru državni kapital ima većinu članova, iako je vlasnik većinskog kapitala Milan Beko, kaže se u tekstu objavljenom na sajtu Udruženja novinara Srbije

Manojlo Vukotić rođen je 21. novembra 1938. godine u Cetinju. Studirao je svetsku književnost na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

Novinarstvom je počeo da se bavi u beogradskom "Studentu", a profesionalnu karijeru započeo 1963. godine u "Beogradskoj nedelji".

Vukotić je u "Večernjim novostima" radio kao novinar, urednik, bio je dopisnik Borbinih izdanja iz Rima, urednik u "Borbi", a u poslednjih 13 godina radio je kao direktor i glavni i odgovorni urednik izdanja Kompanije "Novosti". Bio je pokretač i glavni urednik nezavisnih dnevnih listova "Blic" i "Glas javnosti".

Udruženju novinara Srbije (UNS) poslednjih meseci obraćali su se dopisnici "Večernjih novosti" i "Sporta", sa primedbama da im honorari nisu isplaćivani od jula, a nekima čak i od januara prošle godine.

"Pustite vi dopisnike, neka oni meni pišu, a ne da se obraćaju vama. Honorari nisu isplaćeni jer nemamo novac. Čekamo da nam banke i država daju kredite koji su nam obećani, pa ćemo onda isplatiti novinare. Čim "Novosti" dobiju novac, honorari će biti isplaćeni," rekao je tada Vukotić UNS-u.

Manojlo Vukotić jedan je od novinara sa najdužim stažom glavnog urednika u srpskom novinarstvu, kaže se u tekstu objavljenom na sajtu UNS-a.

Vučić o privatizaciji Novosti

Kada je u pitanju privatizacija "Novosti", Aleksandar Vučić je u Dnevniku RTS-a u ponedeljak 17. septembra 2012, objašnjavajući okolnosti pod kojima je VAC prodao svoj udeo u "Politici NM", izjavio da je 18. januara 2012. potpisana cesija između "Vaca" iz Esena, i firmi "Bentoko" iz Nikozije, "Anteras" iz Lihtenštajna, i "Medijan ingendžmejt" iz Drezdena od 14.942.261 evro. Tu su ustupljena potraživanja, a dužnici zajmova imaju potraživanja prema društvima "Ardos holding" GMBH iz Austrije, "Trimaks investment" GMBH iz Austrije i "Karamat holding limiting". "Interesantno je da bi ove prve tri firme mogle, radi naplate svojih potraživanja, da od ove druge tri firme zatraže prodaju založenih akcija. To je vrlo komplikovana operacija", rekao je Vučić.
Inače, iz podataka Agencije za privredne registre ne mogu se videti ove transakcije. Prema njima, vlasnik "Večernjih novosti" je akcionarsko društvo pod nazivom "Novinsko-izdavačko društvo kompanije Novosti AD Beograd (Stari Grad)", osnovano 2001. godine.

( Politiku kupila ćerka šabačke firme Farmakom? Vreme – Više od vesti 17.09.2012 21:53)

O istoj temi možete pročitati više u tekstu
Kurirska koalicija i druge mućke
(VREME | BR 1094 | 22. DECEMBAR 2011)
kao i u tekstu Desant na »Večernje novosti« (VREME | BR 1017 | 1. JUL 2010)

Manojlo Vukotić: «Sva opredeljenja da se država povuče iz medija su – vanvremenska...»

Manojlo Vukotić saopštio je 24. aprila da je ostavku podneo zbog neslaganja s pojedinim članovima Nadzornog odbora kompanije, kao i zbog nagoveštaja da će u menadžment i kolegijum Novosti biti dovedeni državno-partijski ljudi, a ne zbog finansijsih teškoća kuće, niti zbog zbog navodnih kriminalnih radnji, kojih nema, što pokazuju sve provere finansijske, pravne, poreske i policijske…

Začuđen i gotovo zatečen informacijama koje su objavile novine, agencije, sajtovi i ini, u kojima se špekuliše o mojoj ostavci i razlozima za to, primoran sam da iznesem nekoliko činjenica.

Prvo: podneo sam ostavku (na obe funkcije) Nadzornom odboru Kompanije "Novosti" i obrazložio je na više stranica. Nadzorni odbor me imenuje (kao i ostale članove Izvršnog odbora kuće) i razrešava dužnosti.
Drugo: Ima dva osnovna razloga zašto sam se opredelio za ovaj potez, a oni teku paralelno. Jedan su neozbiljna i zlurada pitanja pojedinih članova Nadzornog odbora i njihove netačne i podrivačke ocene o radu Kompanije, pa time i o mom radu. Ako, na primer, član Nadzornog odbora misli da Kompaniji ne treba izdavačka delatnost i da je treba ukinuti – šta učiniti? Da li odgovor da smo za nekoliko godina izdavaštva prodali sedam miliona knjiga, postali najtiražniji izavač u Srbiji i na tome zaradili više od dva miliona evra, ostaje mrtvo slovo na papiru?
Član Nadzornog odbora ocenjuje da je "neinventivna i nekreativna uređivačka politika izbacila "Novosti" iz svih tržišnih utakmica"! Da li odgovor da su, prema zvaničnim podacima, "Novosti" bile najtiražnije i najprodavanije dnevne novine u Srbiji, sa oko 170.000 primeraka, govori dovoljno o nepremostivom jazu u ocenama poslovanja. Uz takve ocene nastaviti zajednički rad – zaista je nemoguće.

Takvih "bisera" ima još. Da li su to lični stavovi članova Nadzornog odbora? Njih su predložile – partije. Njih je poslala – Vlada. Treba li da gatam, svakodnevno, šta oni misle, hoće, smeraju? Šta se iza toga valja?
Stvoren je ambijent sumnjičenja, nepoverenja i preslišavanja. U njemu se ne može ozbiljno raditi.

Drugi kolosek su nagoveštaji da se u menadžment i kolegijum dovedu državno – partijski ljudi. Razmišljati uopšte o tome, kada su sva opredeljenja da se država povuče iz medija su – vanvremenska. Ne želim da radim pod bilo kakvim nadzorom partija i države. Ne želim da osvojenu demokratiju, profesionalnu slobodu i vlastite principe bacam u kantu za smeće.

To su razlozi zbog kojih sam se, na kraju pedesetogodišnje novinarske karijere, opredelio na ovaj čin. Teško ali svesno. I savesno.
Sve ostalo su buncanja, nagađanja i besmislice.

Ne odlazim zbog ekonomske krize kuće (koja postoji).

Ne odlazim zbog kriminalnih radnji (za celu deceniju nema u ovoj kući ni jednog kriminalnog poteza, pokazuju sve provere finansijske, pravne, poreske, policijske).

Ne odlazim zbog rada radne grupe oko privatizacije "Novosti" ( jedva čekam da se to završi i skine krst sa "Novosti" i mene, jer tu nigde nema korupcije ni mog učešća u bilo kojem kompromitujućem potezu).

Zaprepašćen sam neprofesionalnošću, zluradošću i lažima koje su u nepouzdanim informacijama pustili pojedini mediji o mojoj ostavci. Na žalost, u tome prednjači sajt Udruženja novinara Srbije. Onda je jasno u kojoj smo novinarskoj "farmi"!

Samoinicijativno danas su ostavke dali svi članovi Kolegijuma lista "Večernje novosti" (11), svi odgovorni urednici revija i izdanja Kompanije (10) i svi članovi Izvršnog odbora (iako oni zvanično podnose ostavke Nadzornom odboru). Naravno, svi će oni nastaviti da izvršavaju svoje obaveze, kao i do sada, do konačne odluke Nadzornog odbora i izbora novih rukovodilaca.

Saopštenje generalnog direktora i glavnog urednika svih izdanja Kompanije "Novosti"objavljeno na sajtu tog lista 24. aprila pod naslovom Manojlo Vukotić: Ne bežim nigde

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu