Autobus u provaliji
Nesreća u kanjonu Morače: 16 poginulih, 31 teško povređena
Šesnaest osoba poginulo, a 31 teško povređena kada je autobus rumunskih tablica sleteo u , 23. jun oko 17 časova kanjon Morače na mostu zvanom Grlo u blizini kafane "Počinak" na magistralnom putu Podgorica-Kolašin. Autobus se kretao iz Kolašina ka Podgorici, da bi iz, za sada neutvrđenih razloga stotinjak metara pre manastira Morača prešao na suprotnu traku i sleteo sa mosta u kanjon.
Autobus koji je sleteo s puta zaustavio se u provaliji, na 30 do 40 metara od puta, gde su policajci, pripadnici crnogorske vojske, službe spasa i medicinske hitne pomoći napravili kordon koji se spušta kroz šiblje i tako pokušavali da izvuku nastradale spasioci su te odatle izvlačili povređene.. Izveštači s lica mesta javljaju da su se na padini mogla videti tela mrtvih. Spasavanje unesrećenih otežavala je jedna nepristupačna stena.
U autobusu je u trenutku nesreće bilo mahom starijih 46 putnika iz Rumunije koji putovali u Budvu, preko jedne rumunske turističke agencije. Autobus je u Crnu Goru ušao iz Srbije, preko graničnog prelaza Dobrakovo
Policija je zatvorila jednu traku puta koja vodi ka Podgorici kako bi se probila kola hitne pomoći. Povređeni su kolima hitne pomoći prebačeni u Klinički centar u Podgorici. Među povređenima je i jedno dete koje je smešteno na dečjoj klinici. Deo povređenih je prebacivan u bolnicu privatnim automobilima, a nešto pre 19 sati stigao je i helikopter koji se spustio u mestu Seoce. U helikopteru su bili spasioci a na mesto događaja pristigli su i svi lekari iz okolnih mesta. Zbog nesreće, put je bio blokiran, a saobraćaj u jednom trenutku bio u potpunom kolapsu.
Policija je morala da blokirala jednu traku puta kako bi vozila hitne pomoći mogla da dođu do mesta nesreće, a na noge je dignuto i osoblje Kliničkog centra u Podgorici .Među njima najmanje osam lica je životno ugroženo zbog višestrukih teških povreda. Veliki broj građana ponudio je krv za nastradale.
O uzrocima nesreće se u prvim satima nije znalo mnogo. Neki su ukazivali na to da je neposredno pre nesreće u kanjonu Morače padala kiša, a neki od putnika su izjavili nakon nesreće da je vozač malo brže vozio.
DOKUMENT: Izuzetno rizična deonica i planovi
Glavni izazov za crnogorsku saobraćajnu infrastrukturu je poboljšan pristup ka susjednim zemljama i iz njih, pa tako i svjetskom tržištu i ekonomiji. Činjenica je da se postojeće veze moraju poboljšati kako bi se omogućila veza sa koridorima TEN-T, ovim postojećim putem od juga prema sjevera prođe najveći broj automobila u Crnoj Gori. Istovremeno to je i put koji je izuzetno rizičan na nekim dionicama, kao što je dionica od Podgorice do Kolašina, koja prolazi kroz kanjon rijeke Morače. Zbog terena, dubokih kanjona i nepristupačnosti, uprkos svim naporima da se poboljša stanje puta izgradnjom treće trake, zaustavne trake, sanacijom klizišta i izgradnjom zaštitnih galerija, to je još uvijek veoma rizičan put na kojem je izgubljeno hiljadu života, a zastoji su brojni i obično dugo traju. Budući da je to put koji je povezao južne i centralne djelove države sa sjeverom i da predstavlja jedinu vezu između Crne Gore i susjedne Srbije, jasno je da moramo hitno izgraditi kvalitetnu alternativu koja će konačno i zauvijek riješiti mnoge probleme koje donosi takav put.
Proces će se sprovesti u dvije faze. U prvoj fazi obaviće se studija tehničkih opcija kojom će se uporediti – iz tehničke, ekonomske, finansijske, ekološke i socijalne perspektive – različite trase i projektantski standardi za cjelokupnu dionicu Rute IV SEETO. Ova prva faza mogla bi se podržati iz sredstava WBIF. Dogovoreno je da će EIB angažovati konsultanta u bliskoj budućnosti koji će pomoći Vladi CG da pripremi projektni zadatak/budžet za taj posao kao i odgovarajući projektnu aplikaciju za WBIF, koja će biti podnesena septembra 2011. Studija treba da započne početkom 2012. godine i mogla bi trajati od 3 do 6 mjeseci. Zavisno od nalaza studije tehničkih opcija i nakon što Vlada CG preispita svoju strategiju nabavki, u drugoj fazi možda će se morati pripremiti detaljniji projekat i analiza uticaja na životnu sredinu za jednu ili više dionica. Ova faza imala bi za cilj da se pripremi novi set tenderske dokumentacije kao i da se pribave potrebne saglasnosti iz oblasti zaštite životne sredine i da se završi sva potrebna eksproprijacija zemljišta. Ova pripremna aktivnost u drugoj fazi mogla bi se takođe eventualno finansirati iz sredstava WBIF što bi moglo biti predmet posebne aplikacije u toku 2012. godine. Finansijski plan za svako naknadno sprovođenje projekta takođe bi trebalo pažljivo razmotriti i utvrditi prije bilo kog novog tendera za radove. Komisija je naglasila da je važno da Vlada CG usvoji integrisan pristup u sektoru saobraćaja. – (Put Ruta IV SEETO. Razvoj u Crnoj Gori – sastanak predstavnika Crne Gore, Evropske komisije i Evropske investicione banke, Brisel, 31. maj 2011, Zaključci.)