Više od vesti
BROJ |

Tanja Miščević glavni pregovarač sa EU

Miščevićeva je bila članica pregovaračkog tima Vlade Srbije za pregovore o zaključenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i vodila pregovarački tim Vlade za zaključenje Sporazuma o viznim olakšicama i Sporazuma o readmisiji između Srbije i EU

Tanja Miščević izabrana je za šefa pregovaračkog tima Srbije za pregovore o članstvu u EU.

U saopštenju potpredsednika vlade Aleksandra Vučića navodi se da je nakon konsultacija sa premijerom Ivicom Dačićem i predsednikom Tomislavom Nikolićem, na sastanku Vlade Srbije predložio Miščevićevoj da preuzme tu funkciju, što je ona prihvatila.

Tanja Miščević rođena je 1966. godine u Zemunu.

Na smeru za međunarodne odnose Fakulteta političkih nauka (FPN) u Beogradu diplomirala je 1989. godine. Na istom fakultetu magistrirala je 1997. godine, odbranivši magistarsku tezu "Pridruženo članstvo Evropske unije". Doktorat je stekla 2002. godine odbranom teze "Uloga odluka međunarodnih organizacija u savremenom razvoju međunarodnog prava".

SSP stupio na snagu

Sporazum između Srbije i EU o stabilizaciji i pridruživanju stupio je na snagu 1. septembra. Prethodno je krajem jula okončan postupak ratifikacije sporazuma u državama članicama EU. Istovremeno prestaje primena Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU.

Sledi formiranje tela koja će pratiti sprovođenje Sporazuma. U njima će predstavnike imati Srbija i EU – Savet za stabilizaciju i pridruživanje, Odbor za stabilizaciju i pridruživanje, kao i Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje.

Evropski komesar za proširenje Štefan File čestitao je Srbiji predstojeće stupanje na snagu SSP-a, navodeći da će Sporazum pomoći Srbiji da dostigne evropske standarde u ključnim oblastima kao što su konkurentnost, pravila o državnim subvencijama i zaštiti potrošača.

Tanja Miščević je povodom stupanja na snagu SSP-a izjavila da Srbija treba da se potrudi da uskladi svoje spoljnopolitičke stavove sa stavovima Evropske unije, zato što je stvara koja EU meri.

"Nema novih rokova, nema novih para, ni fondova koji nam postaju dostupni, ali je ovo zaokruživanje prethodnog procesa. Ovim je naš proces priduživanja prerastao u proces pristupanja Srbije", objašnjava Miščevićeva.

Specijalizaciju iz oblasti Evropske unije stekla je pohađajući poslediplomske studije "Evropske studije u politici" na FPN-u, zatim na Univerzitetu u Bonu i na Evropskom koledžu u Brižu.

Od 1995. godine zaposlena je na FPN-u kao asistent pripravnik i asistent na predmetu Međunarodna organizacija. U zvanje docenta na tom predmetu izabrana je 2003. godine. Kao gostujući profesor predavala je na Univerzitetu u Bonu, Centru za evropske integracije, Diplomatskoj akademiji Ministarstva inostranih poslova Republike Hrvatske i Ekonomskom fakultetu u Podgorici.

Od 2001. godine rukovodi Odeljenjem za evropske studije G17 Instituta u Beogradu. U periodu od 2003. do 2004. bila je koordinator obuke administracije SCG po pitanjima EU-a.

Bila je i članica pregovaračkog tima Vlade Srbije za pregovore o zaključenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i vodila pregovarački tim Vlade za zaključenje Sporazuma o viznim olakšicama i Sporazuma o readmisiji između Srbije i EU.

Potpredsednica je Evropskog pokreta u Srbiji, a od aprila 2009. do novembra 2010. bila je članica i potpredsednica Odbora Agencije za borbu protiv korupcije. Izabrana je i za državnog sekretara u Ministarstvu odbrane novembra 2010. godine.

Autor je većeg broja članaka iz oblasti teorije i prakse funkcionisanja međunarodnih vladinih organizacija, institucionalne strukture Evropske unije, istorijskog razvoja procesa evropske integracije, politike proširenja EU-a, Procesa stabilizacije i pridruživanja i odnosa Srbije i Crne Gore i Evropske unije.

Govori ruski i engleski jezik.

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu