Navijačko nasilje
Suspendovani stadioni Zvezde i Partizana
Klubovi su dužni da podstiču organizovanje i sportsko ponašanje svojih navijača, a ne obrnuto. DOKUMENTI: Zakon o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, Disciplinski pravilnik, Pravilnik o bezbednosti i sigurnosti na fudbalskim utakmicama
Fudbaleri Partizana i Crvene zvezde do daljeg će kao domaćini igrati pred praznim tribinama svojih stadiona zbog incidenata na 145. ’večitom’ derbiju, odlučila je Zajednica fudbalskih klubova Jelen superlige ističe u čijem saopštenju se kaže da će stadioni biti suspendovani sve do konačne odluke Disciplinske komisije Fudbalskog saveza Srbije, koja će hitno uslediti posle dobijanja dodatnih izveštaja.
Derbi utakmica 11. kola fudbalske Superlige Srbije između Crvene zvezde i Partizana prekinuta je na 10 minuta zbog toga što su pristalice Partizana na više mesta zapalile svatru na tribinama stadiona u Ljutice Bogdana, nakon čega se razvio gust dim.
Tuča u Umci
Tri sata pre početka večitog derbija, 2. novembra oko 15 časova, izbila je navijačka tuča na autobuskoj stanici u prigradskom naselju Umka. Prema pisanju medija navijača Crvene Zvezde sukobili su se s navijačkom grupom Partizana iz Obrenovca "Head hunters"…
U rutinskim pregledima koje je policija izvršila pre, za vreme i posle odigranog derbija kod pripadnika obe navijačke grupe zaplenjena je veća količina sekira, motika, čekića, noževa, palica čak i mesarske kuke i satare koje se koriste za tranžiranje mesa.
U prekršajnom sudu je po skraćenom postupku osudjeno 17 lica na novčane kazne do 25 hiljada dinara, javlja Studio B.
Niko nije kažnjen po Zakonu o sprečavanju nasilja, ali se očekuje da policija podnese prijave nakon pregleda snimaka i identifikovanja počinica krivičnih dela.
Jedan od prethodnih sukoba navijačkih grupa Zvezde u Partizana odigrao se 17. novembra prošle godine ispred kluba "Stefan Braun" na Vračaru. U svojevremenoj tuči u Ulici Vojislava Ilića kod Centralnog zatvora korišćene su baklje, motke, cigle, kamenice…
Na drugoj strani, na ’severu’ korišćena su pirotehnička sredstva, koja su zabranjena na sportskim borilištima.
Komesar za takmičenje Jelen superlige Srbije Vladimir Butulović je u nedelju najavio oštre kazne…
U saopštenju Zajednice fudbalskih klubova Jelen superlige se apeluje na nadležne državne organe da uzmu učešće i pomognu u donošenju trajnog rešenja ovih problema, koji su u dužem periodu prisutni na našim stadionima.
Neredi na utakmici Crvene zvezde i Partizana narušili su integritet sporta i predstavljaju poziv državi da pruži snažan odgovor, rekao državni sekretar Nenad Borovčanin u intervjuu u Jutaranjem programu RTS-a 4. novembra. Ako bude dosledna u tome, ovakve stvari se neće ponavljati.
On naglašava da političari u sportskim savezima i klubovima moraju uticati da do ovakvih pojava ne dolazi, da vođe navijača ne smeju da budu ohrabreni da prave incidente, a da rukovodstva klubova ne smeju da prave "dilove" sa huliganima, već da se takvi razdvoje od navijača.
Borovčanin je ocenio da su neredi na utakmici Crvene zvezde i Partizana narušili integritet sporta i da predstavljaju poziv državi, a da odgovor države mora biti snažan – onakav kakav je u Britaniji, kada su skinuli zaštitne ograde, uveli dežurne sudije i tužioce i svako ko napravi prekršaj dobio je na licu mesta izuzetno visoku kaznu.
Po srpskom zakonu o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama za nasliničko ponašanje zaprećene su kazne od od tri meseca do jedne godine zatvora, ako se krivično delo izvrši u grupi – od šest meseci do tri godine, a kolovođi grupe – od jedne godine do pet godina. (videti u okviru dole).
Prema podacima MUP-a, koje objavljuje RTS na svakoj 330. sportskoj priredbi u Srbiji dogodi se incident uz korišćenje pirotehnike, bacanje predmeta na teren, uništavanje hala i stadiona, utrčavanje na teren, vređanje na nacionalnoj, rasnoj i verskoj osnovi. U proteklih deset godina zbog nereda na utakmicama podneto je 4.600 krivičnih prijava i 900 prekršajnih prijava protiv organizatora sportskih priredaba zbog propusta.
Borba protiv huligana je na dnevnom redu sednice Biroa za koordinaciju službi bezbednosti u petak 7. novembra. List Blic, pozivajući se na vladine izvore, piše da se priprema opsežna akcija protiv huliganskih grupa, narko dilera i onih koji su ometali lokalne izbore u severnoj Mitrovici 3. novembra.
U prilično fluidnoj
Nacionalnoj strategiji za borbu protiv nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama za period od 2013. do 2018. godine koju je Vlada Srbije usvojila 12. jula 2013. kaže se: «Navijačke grupe u sportskim objektima tokom navijanja prikazuju unapred pripremljene scenarije za odlučniju konfrontaciju sa društvenim subjektima zaduženim za sprečavanje nasilja, napadaju i lica koji nisu navijači, uništavaju imovinu, koriste ekstreman govor mržnje, a korišćenje pirotehnike je ilustracija njihove odlučnosti. Ponašanje navijača je sve organizovanije sa tendencijom militarizacije.»
<a href="http://www.fss.rs/sr/news/newsArchive/story/5771/%D0%9E%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0+%D0%94%D0%B8%D1%81%D1%86%D0%B8%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B5+%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B5+%D0%A4%D0%A1%D0%A1.html
" target="_blank"> Disciplinska komisija FSS je četvrtak, 7. novembra 2013. odlučila potvrđene su izrečene mere od strane komesara za takmičenje Jelen Super lige i nadležnih organa Zajednice klubova Jelen Super lige, a na osnovu kojih je izrečena mera suspenzije oba stadiona – FK Crvena zvezda i FK Partizan. To znači da će Partizan utakmicu 12. kola protiv Donjeg Srema, zakazanu za 9. novembar, odigrati bez prisustva gledalaca. Prema rečima predsednika Disciplinske komisije FSS Slobodana Pajovića disciplinske mere će biti izrečene kad budu dostavljenizvanični izveštaji nadležnih državnih organa – Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, na osnovu postojećeg Protokola o saradnji između Ministarstva unutrašnjih poslova i FS Srbije.
DK je uvažila zahtev FK Crvena zvezda, da joj se omogući dodatno izjašnjavanje na prispele dopunske izveštaje službenih lica. Na osnovu tih izveštaja odluke DK biće donete na narednoj sednici Disciplinske komisije FS Srbije, zakazane za sredu, 13. novembar 2013.
Dopunjeno 7. novembra
Više u tekstovima:
MALOLETNIČKA DELINKVENCIJA I KRIMINAL U SRBIJI: Karike koje su popustile,
Vreme 1192, 7. novembra 2013.
CRNA HRONIKA: Ranjen vođa «Zabranjenih», izgoreo džip mercedes ML «Firme»
Alena Kostića (28), jednog od vođa navijačke grupe "Zabranjeni", nepoznate osobe su u ponedeljak 4. novembra uveče, sačekale ispred kuće na uglu ulica Radoja Prvulovića i Braće Lukić i sa više hitaca ranile u nogu.
Novosti pišu da je Alen Kostić, zvani Kubi, poznat policiji, kao i srpskom pravosuđu, da je protiv njega je 2006. godine podneto 14 krivičnih prijavazbog raznih krivičnih dela, ali da nijedna nije okončana presudom, da je gotovo isti broj prijava protiv njega podnet i posle 2006, da se pred Višim sudom u Beogradu, protiv njega vode četiri postupka.
Džip "mercedes ML" novosadskih registarskih oznaka, koji je izgoreo u utorak 5. novembra uveče u požaru u Novom Sadu u Ulici Kosančić Ivana na parkingu ispred broja 18, zapaljen je namerno, pišu «Novosti». List navodi da je skupoceni automobil koristio Slobodan Milutinović (27) iz Novog Sada, jedan od vođa "Firme", navijačke grupe fudbalskog kluba Vojvodina. "Mercedes" je registrovan na devetnaestogodišnju Novosađanku, a Milutinović ga je koristio na osnovu pismenog ovlašćenja. «Novostima» je potvrđeno u novosadskom sudu, da je protiv Milovanovića vođeno nekoliko sudskih postupaka zbog droge, krađe i nanošenja teških povreda.
Vladimir L. (35) ubijen je 28. oktobra u 1.30 časova u kafiću "Penzija", preko puta Mašinskog fakulteta u Beogradu. Prema pisanju Politike, koja se poziva na sagovornika iz policije ubijeni Vladimir L. je navijač jedne od grupa FK Rad, ali motiv njegovog ubistva nema veze sa navijačkim okršajem, već sa sukobom unutar jedne grupe koja je sedela za istim stolom.
U petak 25. oktobra u beogradskom naselju Karaburma, nožem je izboden Vladimir Ž. (37), član Partizanove navijačke grupe "Zabranjeni", a pojedini mediji su objavili se to dogodilo u zakazanom okršaju dva suprotstavljena navijačka tabora crno-belih "Zabranjenih" i "Alkatraza". Iako učesnici okršaja jesu iz navijačkih grupa "Zabranjeni", "Alkatraz" i navijači OFK Beograda, taj sukob prema tom izvoru, nema veze sa navijačkim obeležjima – nije bilo organizovane ni zakazane tuče, dve grupe se se slučajno srele i kada su se napadač i žrtva prepoznali došlo je do okršaja…
Zajednica klubova: Odluka o suspenziji stadiona FK "Partizan" i FK "Crvena Zvezda"
Dokument
Povodom nereda koji su se dogodili na prvenstvenoj utakmici FK "Crvena Zvezda" – FK "Partizan" koja je odigrana 02.11.2013. godine, Zajednica klubova Super lige, koja vodi takmičenje je preko svog direktora lige donela Odluku da se suspenduju stadioni FK "Partizan" i FK "Crvena Zvezda", sve do konačne Odluke Disciplinske komisije FS Srbije, koja će hitno uslediti posle dobijanja dodatnih izveštaja.
Ovom prilikom apelujemo na nadležne državne organe da uzmu učešće i pomognu u donošenju trajnog rešenja ovih problema, koji su u dužem periodu prisutni na našim stadionima.
Smatramo da je na našim fudbalskim utakmicama prisutna ogromna većina pravih i iskrenih navijača klubova i da su oni taoci manje grupe navijača koji su vinovnici nereda i koji mogu da dovedu do ozbiljnih posledica. Stoga smo svi u obavezi da preduzmemo adekvatne mere iz svoje nadležnosti kako bi zaštitili prave navijače i druge učesnike fudbalske igre na sportskim priredbama.
Izvor: Saopštenje Zajednice fudbalskih klubova Jelen super lige
Mere za sprečavanje nasilja i nedoličnog ponašanja na fudbalskim utakmicama
Pravilnik o bezbednosti
Član 3.
Bezbednost u fudbalskoj organizaciji ostvaruje se kroz:
• jedinstveno postupanje u primeni bezbedonosnih mera i aktivnosti na području Fudbalskog saveza Srbije, u svim stepenima takmičenja i u skladu sa odgovarajućim propisima,
• saradnju fudbalske organizacije sa svim subjektima sistema bezbednosti, a naročito sa nadležnim organom unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: MUP) inspekcijama i drugim organima i organizacijama koji su zaduženi za ostvarivanje bezbedonosnih zadataka,
• organizovano preduzimanje preventivnih mera i aktivnosti kojima se efikasno sprečava ugrožavanje života ljudi i imovine,
• doslednu primenu zakona i drugih propisa kojima se uređuju bezbedonosna pitanja, a naročito propisa fudbalske organizacije kojima se konkretnije utvrđuju obaveze i način organizovanja takmičenja i fudbalskih utakmica, koji garantuju bezbednost svim učesnicima takmičenja i gledaocima koji prisustvuju utakmicama.
Član 4.
U cilju preventivnog delovanja i smanjenja rizika izbijanja nasilja i nedoličnog ponašanja gledalaca, klubovi su dužni da:
• podstiču organizovanje i sportsko ponašanje klubova svojih navijača,
• ostvaruju saradnju sa klubovima svojih navijača i iniciraju određivanje redara iz njihovih redova, radi pružanja pomoći organizatorima sportskih priredbi u održavanju reda,
• ostvaruju odgovarajuće informisanje svojih navijača (sastanci sa navijačima, izdavanje biltena i dr.),
• koordiniraju aktivnosti sa klubovima svojih navijača prilikom odlaska na sportske priredbe na kojima su ti klubovi i njihovi navijači gostujući,
• preduzmu druge mere i aktivnosti u skladu sa zakonom, propisima donetim na osnovu zakona i propisima FS Srbije.
Član 5.
Pod nasiljem i nedoličnim ponašanjem na sportskim priredbama, u smislu ovog Pravilnika, smatra se naročito:
• fizički napad na učesnike fudbalske utakmice,
• fizički obračun između učesnika na fudbalskoj utakmici,
• bacanje na teren ili u gledalište predmeta koji mogu da ugroze život, fizički integritet ili imovinu,
• izazivanje mržnje ili netrpeljivosti koja može da dovede do fizičkih sukoba učesnika,
• oštećenje stadiona, opreme, uređaja i instalacija na sportskom objektu na kome se organizuje fudbalska utakmica,
• izazivanje nereda prilikom dolaska, odnosno odlaska sa stadiona ili na stadionu, remećenje toka fudbalske utakmice ili ugrožavanje bezbednosti učesnika utakmice ili trećih lica,
• neovlašćeni ulazak na fudbalski teren,
• neovlašćeni ulazak u službene prostorije i službene prolaze stadiona na kome se igra fudbalska utakmica,
• unošenje u stadion i upotreba alkohola ili drugih opojnih sredstava,
• unošenje u stadion, odnosno korišćenje pirotehničkih sredstava i drugih predmeta i sredstava kojima može da se ugrozi bezbednost učesnika fudbalske utakmice ili ometa njen tok,
• neovlašćeni ulazak u deo gledališta stadiona koji je namenjen protivničkim navijačima.
…
Član 20.
U smislu ovog Pravilnika težim slučajevima ugrožavanja bezbednosti ljudi i imovine, smatraju se:
• prodor gledalaca u teren i fizički napad na igrače ili službena lica,
• masovna tuča igrača dva tima,
• masovna tuča između navijača klubova koji igraju utakmicu,
• neredi koje karakteriše bezobzirno bacanje u teren za igru i atletsku stazu pirotehničkih i drugih sredstava čije je unošenje na stadion zabranjeno, a posebno bacanje sredstava kojima se mogu ugroziti životi gledalaca i imovina (eksplozivna i druga sredstva podobna za povrede gledalaca),
• masovno i kontinuirano izazivanje nacionalne, rasne, verske ili međustranačke mržnje koja može dovesti do fizičkih sukoba na utakmici.
Izvor: Pravilnik o bezbednosti i sigurnosti na fudbalskim utakmicama
Slaba organizacija utakmice i neredi na igralištu
Disciplinski pravilnik
Član 63.
Klub koji ne organizuje utakmicu u skladu sa propisima FSS, kazniće se:
• opomenom,
• novčanom kaznom,
Član 64.
Klub organizator utakmice na čijem se igralištu, bilo da je vlasnik ili korisnik igrališta, u vezi sa utakmicom pre, za vreme ili posle utakmice dogode neredi, a utvrdi se da nije preduzeo mere da ih spreči, ili da ih nije preduzeo u dovoljnoj meri, kao i gostujući klub čiji navijači izazovu ili učestvuju u neredu u lakšem slučaju, kazniće se:
• novčanom kaznom, a u težem ili još jednom ponovljenom slučaju:
• odigravanjem 1 do 6 utakmica na svom igralištu bez prisustva publike
• zabranom odigravanja od dve do dvanaest utakmica na svom igralištu ili svim igralištima određenog područja.
• zabranom prisustva navijača na utakmicama kada klub gostuje od 1 – 6 utakmica,
• diskvalifikacijom iz tekućeg takmičenja u slučaju drugog ili višestrukog ponovljenog slučaja.
Organ koji rukovodi takmičenjem može da suspenduje igralište za odigravanje utakmica kluba iz stava 1. ovog člana za vreme vođenja postupka do donošenja konačne odluke vodeći računa da taj postupak mora biti hitan.
Fizički napad navijača bilo domaćeg ili gostujućeg kluba na učesnike igre – igrače, zamenike, stručna, tehnička ili službena lica – sudije i delegate i veći neredi gledalaca, na ili oko stadiona, pre, za vreme ili posle utakmice, paljenje i bacanje zapaljivih predmeta, nedopušten ulazak na igralište – smatraće se prekršajem u smislu stava 1 ovog člana.
Član 65.
Ukoliko se zbog slabe organizacije, nereda i incidenata nanese materijalna šteta protivničkom klubu ili službenim licima (oštećenja opreme, odeće i obuće, krađa novca i opreme, oštećenje privatnih automobila, autobusa protivničkog kluba i sl.), klub organizator utakmice je dužan da nadoknadi sve troškove oštećenih, odnosno, gostujući klub ukoliko je svojim radnjama prouzrokovao štetu domaćem klubu na utakmici i povodom utakmice.
Visinu troškova iz prethodnog stava ovog člana, na obrazloženi zahtev oštećenih, utvrđuje svojom odlukom nadležni disciplinski organ
Izvor: Disciplinski pravilnik
Nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi - krivično delo
*
Zakon o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama
III. KAZNENE ODREDBE
1. Krivično delo
Nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi
Član 20.
Ko u nameri da izazove nasilje uđe na sportski teren ili ulaskom u sportski teren izazove nasilje, fizički napadne na učesnike sportske priredbe, unese u sportski objekat ili baca na sportski teren ili među gledaoce predmete, pirotehnička sredstva ili druge eksplozivne, zapaljive ili škodljive supstance koji mogu da izazovu telesne povrede ili ugroze zdravlje učesnika sportske priredbe ili učestvuje u fizičkom obračunu na sportskoj priredbi,
kazniće se zatvorom od tri meseca do jedne godine.
Ko u grupi izvrši krivično delo iz stava 1. ovog člana, kazniće se zatvorom od šest meseci do tri godine.
Kolovođa grupe koja izvrši krivično delo iz stava 1. ovog člana, kazniće se zatvorom od jedne godine do pet godina.
Član 4.
Pod nasiljem i nedoličnim ponašanjem na sportskim priredbama, u smislu ovog zakona, smatra se naročito:
1) fizički napad na učesnike sportske priredbe;
2) fizički obračun između učesnika na sportskoj priredbi;
3) bacanje na sportski teren ili u gledalište predmeta koji mogu da ugroze život, fizički integritet lica ili imovinu;
4) izazivanje mržnje ili netrpeljivosti koja može da dovede do fizičkih sukoba učesnika;
5) oštećivanje sportskog objekta, opreme, uređaja i instalacija na sportskom objektu na kome se održava sportska priredba;
6) izazivanje nereda prilikom dolaska, odnosno odlaska sa sportskog objekta ili u sportskom objektu, remećenje toka sportske priredbe ili ugrožavanje bezbednosti učesnika sportske priredbe ili trećih lica;
7) neovlašćeni ulazak na sportski teren;
8) neovlašćeni ulazak u službene prostorije i službene prolaze sportskog objekta na kome se održava sportska priredba;
9) unošenje u sportski objekat i upotreba alkohola ili drugih opojnih sredstava;
10) unošenje u sportski objekat odnosno korišćenje pirotehničkih sredstava i drugih predmeta i sredstava kojima može da se ugrozi bezbednost učesnika u sportskoj priredbi ili ometa njen tok;
11) neovlašćeni ulazak u deo gledališta sportskog objekta koji je namenjen protivničkim navijačima.
Zabrana prisustvovanja sportskom događaju
Član 22.
Uz kaznu za prekršaj fizičkom licu se može izreći zaštitna mera zabrane prisustvovanja određenim sportskim priredbama, pod uslovima propisanim ovim zakonom.
Zabrana prisustvovanja određenim sportskim priredbama sastoji se u obavezi učinioca prekršaja, da se neposredno pre početka određenih sportskih priredaba lično javi službenom licu u odeljenju unutrašnjih poslova, odnosno policijskoj stanici, na području na kojem se učinilac prekršaja zatekao i da boravi u njihovim prostorijama do završetka sportske priredbe.
Zaštitna mera iz stava 1. ovog člana može se izreći u trajanju od tri meseca do jedne godine.
Izvor: Zakon o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama
Saopštenja Zvezde i Partizana
*
Zvezda: U neredima učesvovali navijači gostujućeg tima
Fudbalski klub Crvena zvezda najoštrije osuđuje sve činove nasilja koji su pratili 145. "večiti derbi" odigran u subotu, 2. novembra.
Ujedno, najoštrije osuđujemo pojedince i određene interesne grupe koje u danima posle derbija pokušavaju da podele i prebace krivicu, zanemarujući činjenicu da su u neredima tokom utakmice učestvovali isključivo i samo navijači gostujućeg tima, navijači Partizana. Prvi incident napravili su dva sata pre početka meča kad je jedan od njih ušao na teren želeći da se obračuna sa padobrancima, zatim smo bili svedoci tuče između dve frakcije navijača Partizana tokom koje je interevenisala i Žandarmerija. Najteži incident dogodio se u drugom poluvremenu kad su navijači sa južne tribine uzrokovali požar (onemogućavajući vatrogasce da ga ugase) koji je izazvao veliki prekid meča, a mogao je i konačno da prekine utakmicu.
Navijači Crvene zvezde nisu tokom meča imali nijedan sličan incident.
Ipak, to ne sprečava raznorazne analitičare, komesare, "rukovodioce", nažalost i pojedine medije da u svojim analizama, izveštajima i izjavama dele i prebacuju krivicu koristeći množinu. Takav odnos prema problemu neće dovesti do rešenja stanja koje je svakako alarmantno. Vreme kolektivne odgovornosti je davno prošlo i FK Crvena zvezda insistira da svako ponese svoj teret odgovornosti shodno učinjenim delima.
FK Crvena zvezda neće dozvoliti da takav stav dela javnosti i nadležnih funkcionera dovede do eventualnog kažnjavanja našeg kluba suspenzijom stadiona ili igranjem bez publike, što bi mogao da bude konačan cilj ovakvog scenarija.
Očekujemo od nadležnih fudbalskih i državnih organa da ne podlegnu takvom načinu razmišljanja i pritiska već da odluke donose na osnovu činjenica koje je čitava Srbija, sa zgražavanjem, gledala tokom utakmice.
FK Crvena zvezda napominje da neposredni akteri derbija, fudbaleri oba tima i sudije, zaslužuju sve pohvale za ponašanje i činjenicu da ničime nisu doprineli pomenutim incidentima.
Fudbalski klub Crvena zvezda, kao najveći klub u Srbiji, je svestan svoje odgovornosti i zato nam je veoma bitno da sve svoje utakmice organizujemo na najbolji način, iako to često nije lako.
Izvor: Saopštenje FK Crvena zvezda
*
Partizan: lančano nasilje se nastavilo
Poštovani navijači Partizana, ljubitelji fudbala,
Srpski fudbal je ponovo poslao u svet ružnu sliku o sebi. Kao i mnogo puta do sada posle "večitog derbija" se ne priča o golovima, igri i igračima, već o incidentima, obračunima navijača na stadionu, ulicama i drumovima Srbije …
Razočarani smo saopštenjem našeg "večitog rivala". Svaljivanje odgovornosti na navijače jednog kluba, zatvaranje očiju pred očiglednim i dubokim problemima ne vodi njihovom rešavanju, može da bude samo kontraproduktivno.
Ne želimo da polemišemo i licitiramo čiji su navijači bolji ili gori, ali moramo da podsetimo na "večiti derbi" 08.04.2009. godine kada je na Stadionu Partizana spaljeno i uništeno 1.125 stolica na severnoj tribini, na 18.05. ove godine kada je spaljeno i uništeno 535 stolica, na utakmicu od 26.11.2011. godine kada su na stadionu "Crvene zvezde" igrači Partizana gađani pirotehničkim sredstvima i u poluvremenu nisu mogli da dođu do svlačionice. Tada se nije adekvatno reagovalo i lančano nasilje se nastavilo. Crna lista incidenata je, na žalost, dugačka. Budimo pošteni jedni prema drugima i priznajmo da je, da su se pravila strogo primenjivala, većina "večitih derbija" u poslednjih petnaestak godina mogla da bude prekinuta, a neki nisu trebali ni da otpočnu.
Najveće žrtve ovog stanja su fudbalski sport i fudbalski klubovi, pokrenimo zajedničku akciju da onaj ko poseduje moć i sredstva, a to je država i državni organi, likvidira, uz našu pomoć, nasilje na sportskim borilištima. Uvereni smo da i naši sportski rivali iz FK "Crvena zvezda" dele to mišljenje.
Ne slažemo se sa metodom pritiska na disciplinsku komisiju i takmičarske organe i pozivamo ih da incidente sa poslednjeg "večitog derbija" sankcionišu u skladu sa propisima. Svako treba da bude svestan svoje odgovornosti i da prihvati zakonski izrečenu kaznu. Naravno, i propise i njihovu primenu u praksi treba menjati, jer trenutno jedino klubovi snose posledice nasilja na sportskim priredbama.
Priključujući se opštoj osudi svih incidenata koji su se dogodili na stadionu "Crvene zvezde" i van njega, apelujemo na sve, pre svega na državne organe, sportske organizacije i klubove da zajedničkim snagama odstranimo huligane iz sporta.
Izvor: Saopštenje FK Partizana,
Beograd, 05.11.2013. godine