Vesti
Srbija i EU: Otvoren klaster o zaštiti životne sredine
Nakon pune dve godine Srbija bi iduće nedelje trebalo da otvori klaster „Zelena agenda i održiva povezanost“, najzahtevniji i najskuplji u pristupnom procesu. To se dešava u trenutku kada se svako malo širom Srbije organizuju ekološki protesti
Ovo je prvi put posle dve godine da Srbija napravi formalni napredak na putu ka EU. Poslednje pregovaračko poglavlje otvoreno je u decembru 2019. U međuvremenu, novom metodologijom proširenja poglavlja su reorganizovana u klastere.
Odluka da se sa Srbijom otvori ekološki klaster dolazi u trenutku kada se odvijaju ekološki protesti zbog nezadovoljstva građana lošim kvalitetom vazduha, vode i uopšte nebrigom vlasti za životu sredinu.
Tokom osam godina Srbija gotovo da nije ostvarila nikakav napredak u usklađivanju sa politikama EU iz oblasti ekologije, pa je tek sada stekla uslove za otvaranje ovog poglavlja.
Poglavlje 27 koje se odnosi na ekologiju jedno je od najzahtevnijih i najskupljih u procesu pristupanja. Primera radi, rok za potpuno usklađivanje Bugarske je 2045, iako je ova država Evropskoj uniji pristupila 2007. godine.
Srbija, ipak, u novembru nije dobila zeleno svetlo za otvaranje dva klastera, iako je to preporučila Evropska komisija. Tada se moglo čuti da pojedine države članice smatraju da i pored napretka mora da se učini više. Iz Vlade i resornog Ministarstva za evropske integracije stigle su poruke da je to uspeh i dokaz da je Srbija napravila napredak. Najavljeno je da će srpsku delegaciju na Međuvladinoj konferenciji 14. decembra predvoditi predsednica Vlade Ana Brnabić.
Prema novoj metodologiji proširenja, kada se otvori klaster koji obuhvata tematski grupisana poglavlja, pregovara se o svakom pojedinačnom poglavlju, a svako se i zatvara – što je cilj i krajnji ishod čitavog procesa. Za zatvaranje svakog poglavlja je od ključne važnosti ispunjavanje kreterijuma iz oblasti vladavine prava, funkcionalne demokratije i slobode medija kao fundamentalnih vrednosti EU. Srbija u oblasti vladavine prava dobija godinama unazad najgore ocene.
S.P./European Western Balkans
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue ma www.vreme.com