Rat u Ukrajini

Razaranje Ukrajine: Ruševine u Borodijanki

Foto: AP Photo/Vadim Ghirda

6. 4. 2022. / 11.56

Sporadične borbe u okolini Kijeva: Rat na Crnom moru i opsada Mariupolja

Opsada Mariupolja i dalje traje. Ruske rakete padaju širom Ukrajine. Crno more više nije bezbedno za plovidbu. Buka zbog masakra koji su Rusi počinili u Buči se ne stišava, traže se forenzički dokazi, EU uvodi nove sankcije Rusiji, a ruske firme pokušavaju da ih zaobiđu

Opsada Miriupolja

U iščekivanju ruske ofanzive u Donbasu širom Ukrajine se vode sporadične borbe.

U opkoljenom Mariupolju se prema informacijama britanske obaveštajne službe i dalje vode teške borbe. Polazi se od toga da je razrušenom  gradu zarobljeno oko 160.000 ljudi. Nema struje, vode, gasa, namirnica, medicinske pomoći, komunikacije su prekinute. Nakon prizora zatečenih u Buči strahuje se od toga šta bi moglo da se zatakne u Mariupolju kada jednom utihnu borbe.

Ruske snage navodno sprečavaju transporte sa humanitarnom pomoći da uđu u grad kako bi ubrzali kapitulaciju branilaca. Retke nformacije koje do zapadnih medija dopiru iz Mariupolja gotovo je nemoguće proveriti.

Rat na moru

Ukrajinska vojska je raketama gađala dva broda koja su iz Rusije plovila u pravcu Turske. Nije utvrđeno čija bomba je pogodila teretni brod koji je plovio pod zastavom Maršalskih ostrva iz Odese u pravcu Rumunije.U luci Mariupolj brod sa zastavom Dominikanske republike pogodila je ruska raketa, na njemu je izbio požar, 12 članova posade prebačeno je na druga plovila.

Ako se uzmu u obzir i plutajuće mine, plovidba Crnim Morem postaje sve opasnija, zbog čega osiguravajuća društva dižu cene, što preti da uguši transport.

Borbe oko Kijeva

Iako se dobar deo ruskih trupa povukao iz okoline Kijeva, sporadične borbe se nastavljaju. Prema ukrajinskim podacima u nekolicini sela je u utorak ruska artiljerija ubila dvanaestoro ljudi, a bilo je i puškaranja.

Eksplozije kod Lavova

U regiji Lavova na zapadu Ukrajine je u utorak uveče odjeknulo više eksplozija. Zvaničnici su pozvali stanovnike da odu u skloništa.

"Njujork tajms“ verrifikovao autentičnost snimka iz Buče

Slike Maskra u Buči i dalje pune naslovne strane svetskih medija. "Njujork tajms“ je verifikovao autentičnost videa iz Buče koji je krajem februara objavila ukrajinska vojska. Na snimku se vidi kako jedan civil gura bicikl kroz grad, a dva ruska tenka otvaraju vatru na njega. Leš je po povlačenju ruskih trupa bio tačno na onom mestu, na kome se vidi i na videu.

Groblje u Buči / Foto: AP Photo/Felipe Dana

"Njujork tajms“ je takođe objavio satelitske snimke snimljene sredinom marta, na kojima se vide više leševa, opet tačno na onim mestima, na kojima su bili kakda su se ruske trupe povukle. Uzrok smrti se, naravno, na osnovu snimaka ne može utvrditi, konstatuje nemački "Špigel“. Ozbiljni nemački mediji su uzdržaniji po pitanju objavljivanja fotografija i snimaka pokolja u Buči.

Uklanjanje leševa u Buči / Foto: AP Photo/Felipe Dana

Austrijski list "Prese“ postavlja pitanje koliko slika masakra i leševa ozbiljne novine treba da objave.

Kontradokazi Rusije

Rusija je sa dva videosnimka pokušala da dokaže da se radi o nameštenim prizorima. Na jednom se vidi kako "leš“ diže ruku, na drugom na retrovizoru jednog automobila da se "leš“ kreće.

Ekspert austrijskog "Standarda“ je analizirao te snimke. Kod prvog tvrdi da je snimljen kroz kap vode koja je pala na kameru, što iskrivljuje sliku. Kod drugog takođe nalazi razlog zašto se čini da se nešto kreće, što je možda mrtvo.

Ekspertkinja UN zahteva da se što pre ekshumiraju posmrtni ostaci u Buči i proveri uzrok i način smrti. EU bi trebalo da pošlje tim forenzičara.

Kina kaže da se  Rusija ne može optuživati bez forenzičkih dokaza.

Nove sankcije Rusiji

Prizori iz Buče zapadne zemlje teraju da ubrzano reaguju. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lejen kao novu sankciju Rusiji navela je embargo na ruski ugalj, drvo i votku. Fon der Lajen je najavila posetu Kijevu.

Zaobilaženje sankcija

Firma registrovana u Nemačkoj Gazprom-Germania se samoukinula, umesto nje su osnovane dve nove: Usc Palmery i GREBS. Nemačka vlada je posumnjala da su to fiktivne firme ne bi li se zaobišle sankcije, pa im je odredila prinudne upravitelje.

J.H. /CNN/NTV/ New York Times/Al Jazeera/Zeit/RTL/Spiegel/Standard/Presse

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu