Vesti

Da li Srbin rado ide u vojnike: Vojska Srbije

Foto: Marija Janković

11. 5. 2022. / 18.24

Vraćanje vojnog roka: Da muškarci sazru i nauče šta je rodoljublje

Odluka o vraćanju obaveznog vojnog roka samo što nije doneta, ako je verovati političkom vrhu. Samo što još uvek nije jasno kako bi sve to trebalo da izgleda, koliko bi koštalo, a ni kako bi uticalo na borbenu gotovost Vojske Srbije koja poslednjih godina blista samo na medijskim prezentacijama. Jasno je šta Vučić misli o tome: valjalo bi ga vratiti, da muškarci sazru i nauče šta su rodoljublje, obaveze i posao  

Priča o odmrzavanju vojnog roka vrti se u političkom diskursu srpskih zvaničnika već duže vreme. Intenzivirala se kada je Nebojša Stefanović zamenio plavu uniformu maskirnom i postao ministar odbrane. Obećavalo se da će do oktobra prošle godine biti razrađen plan kako bi to izgledalo, da će vojni vrh sve pripremiti. Od toga nije bilo ništa.

Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže za portal “Vremena” da nije jasno da li su srpski zvaničnici zaista prepoznali potrebu za uvođenjem vojnog roka, ili je to posledica nestručnog upravljanja. Objašnjava da je proteklih godina povećavan broj jedinica, ali da nisu rešili problem popune, te da se tako uvođenje vojnog roka nameće kao izlaz.

S obzirom da bi se eventualni vojni rok služio u centrima za obuku, gde se obučavaju regruti na dobrovoljnoj bazi kojih je mnogo manje, Radić smatra da su potrebne godine da se ti centri osposobe za prijem većeg broja regruta.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je prošlog petka da predlaže da se “uvede vojni rok u trajanju od 90 dana”, dodajući da kao “vrhovni vojni komandant ne želi da prihvati izgovor vojske da nemamo dovoljno kadra za obuku”.

On smatra da bi služenjem vojnog roka muškarci sazreli, da bi naučili šta je “rodoljublje, šta je posao, obaveza”. Na drugoj strani postoji mišljenje da su regruti koji su u Jugoslaviji, SRJ i SCG i Srbiji išli na obavezno služenje vojnog roka samo izgubili vreme i da ništa korisno nisu naučili.

Ministar Stefanović oglasio se simbolično na Dan pobede 9. maja, rečima da će u naredne dve nedelje biti poznat plan sa analizama kako bi vojni rok trebalo da izgleda, kao i da će se utvrditi financijski aspekt vraćanja ove obaveze. Ponovio je svoj stav da podržava odmrzavanje vojnog roka.

“Srbija je vojno neutralna zemlja i kao takva smatram da treba da ima obavezni vojni rok, baš kao što ga imaju i Austrija i Švajcarska. Njegovim uvođenjem bismo, pre svega, pojačali odbrambene kapacitete naše zemlje“, zaključio je Stefanović.

Za vraćanje vojnog roka zalaže se i deo opozicije, pogotovo one sa desnog ideološkog spektra. Predsednik POKS-a i jedan od lidera koalicije NADA Vojislav Mihajlović podržava tu ideju, ali smatra da je tri meseca malo, te da ne sme biti ispod šest meseci. Kako stoji u njihovom saopštenju, “obavezno služenje vojnog roka nesumnjivo jača naš sistem odbrane, a što je srpska vojska jača, to su veće šanse da nacionalne interese sačuvamo u miru”.

Lider Dveri Boško Obradović smatra da je Vučić svojim predlogom zapravo prihvatio ideju koju su oni još ranije predlagali.

Vojni rok je ukinut 2010. godine, a odluka je stupila na snagu 1. januara naredne godine.

Danas nije poznato ni sa koliko rezervista raspolaže Srbija, koliko je vojnika dobrovoljno služilo vojni rok, kao ni sa koliko vojnika raspolaže Vojska Srbije. Sve je državna tajna.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu