Vesti
17. 5. 2022. / 10.11
Nepouzdan partner Zapada: Srbija da uvede sankcije Rusiji
Što duže Srbija bude odugovlačila sa odlukom da li da uvede sankcije Rusiji ili ne, to manje može da računa na podršku i ruske i zapadne strane. Na kraju svega, ma kako Vučić bude odlučio, biće i za jedne i za druge nepouzdan partner na koga se gleda sa podozrenjem. Što duže Srbija bude insistirala na principijelnosti neuvođenja sankcija Rusiji, to će neprincipijelnije izgedati njeno eventualno priklanjanje Zapadu
Ministar spoljnih poslova Nikola Selaković izjavio je juče u Briselu, posle sastanka Saveta EU za spoljnu politiku kome su prisustvovali i šefovi diplomatija Zapadnog Balkana, da se od Srbije očekuje usklađivanje sa zajedničkom spoljnom politikom EU što, kaže, prosto znači uvođenje sankcija Rusiji.
Selaković je rekao da su u tome prednjačile Poljska i baltičke republike, ali da je Srbije bila "jasna“, da je ukazala da je od početka ukrajinsko-ruskog sukoba "zauzela jasnu poziciju da nema podrške oružanim rešenjima sporova i da je za poštovanje ključnih načela međunarodnog javnog prava, a to je poštovanje teritorijalnog integriteta (Kosovo) i političke nezavisnosti međunarodno priznatih država (Srbija), članica Ujedinjenih nacija, što Ukrajina jeste“.
Podsetio je Selaković "da smo mi“ svoju poziciju utvrdili glasanjem u Generalnoj skupštini UN". Nije Selaković podsetio kolikom je pritisku Beograd bio izložen ne bi li predstavnik Srbije u UN osudio rusku agresiju, a ne glasao protiv ili otišao iz sale tokom glasanja.
I dalje: naglasio je on, Selaković, odakle Srbija dobija gas, naftu i ukazao na različitu poziciju Srbije u odnosu na sve druge koji su juče nastupali na Savetu za spoljne poslove.
Jedna od razlika je i u tome što ni jedna druga zemlja, ne samo iz regiona i Evrope, već na celom svetu nije organizovala vojnu paradu u čast Vladimira Putina (2014), nije organizovala prevoz za desetine hiljada ljudi da dođu u Beograd i mašu Putinu, nijedan drugi evropski državnik se kao predsednik Srbije nije hvalio da uči ruski ne bi li se Putinu obratio na ruskom. Razlika je i u tome što se u Srbiji deceniju unazad sa vrha vlasti širi proruski i antizapadni narativ, što nije imalo toliko veze sa tim odakle Srbija dobija naftu i gas.
Zbog svega toga Srbija već dugo nosi oreol nepouzdanog partnera Zapada.
Šef evropske diplomatije Žozep Borel izjavio je posle jučerašnjeg sastanka da Srbija treba što pre da se u potpunosti uskladi sa sankcijama EU Rusiji i da održavanje bliskih odnosa sa režimom ruskog predsednika Vladimira Putina više nije kompatibilno sa evropskim integracijama, ma koliko on, Borel, razumeo srpske nedaće i ma koliko da cenio srpski glas u osudi Rusije u Generalnoj skupštini UN.
J.H./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com