Vesti
27. 5. 2022. / 16.43
Nije Buča nego Račak: Povlačenje Kosova u ruske svrhe
Svako malo ruski zvaničnici iz rukava izvlače Kosovo kako bi opravdali invaziju Rusije na Ukrajinu ili relativizovali optužbe Zapada. Sergej Lavrov je tako dešavanja u i oko Buče uporedio sa Račkom
Lavrov je uporedio Račak i Buču i, kako su preneli mediji, naveo da su u oba slučaja osobe čija su tela tamo pronađena bile "militanti koje su preobukli u civilnu odeću", to jest da se radi o američkoj propagandi i nameštenim scenama ratnog zločina. Isto to su tvrdile i srpske vlasti u slučaju Račak, koji je bio neposredan povod da NATO započne brzopotezne pripreme za bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije.
U Račku je, prema srpskoj verziji, 15. januara 1999. godine došlo do sukoba između srpskih policijskih snaga i albanskih terorista, što je, tvrdi se, bila legalna antiteroristička akcija, dok su Albanci i zapadne zemji tvrdili da je srpska policija počinila maskr nad albanskim civilima. Ovaj stav je bio zasnovan na izjavama Vilijama Vokera, u to vreme šefa Kosovske verifikacione misije (KVM) pod okriljem OEBS-a. Voker je tvrdio da je srpska policija, uz podršku Vojske Jugoslavije (VJ), izvršila masakr nad nedužnim civilima albanske nacionalnosti.
Postjeljcinovska Moskva je kasnije stala iza srpske verzije događaja.
"Pokušajima da se ponovo napiše i negira dobro dokumentovana istorija masakra u Račku, se veličaju ratni zločini, obeščašćuju sećanja na mrtve i ponovo otvaraju rane preživelima“, poručio je u petak američki ambasador u Prištini Džef Hovenijer reagujući na izjavu ruskog šefa diplomatije, prenosi Kossev.
Hovenijer je dalje rekao da oni koji "poriču zločine o Račku“ nastoje da poremete napredak regionalnog pomirenja, demokratske konsolidacije i evropske i evroatlantske integracije.
Američki ambasador u Prištini je na Tviteru objavio i izveštaj OEBS-a iz 1999. godine koji govori o Račku, kao i saopštenje Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, takođe iz 1999. godine, u kojem se navodi da to telo najoštrije osuđuje masakr nad kosovskim Albancima u selu Račak.
Istovremeno se oglasila američka ambasada u Prištini na svom Tviter nalogu, optužujući Rusiju za širenje dezinformacija. "Kampanja dezinformacija Putinovog režima kao odgovor na otkrivanje očiglednih zločina u Buči se ističe po svojoj brzini i prilagodljivosti", poručili su iz ambasade.
Prethodno je tehnička premijerka Ana Brnabić u pokušaju da vodi nekakvu izbalansiranu spoljno-odbrabenu politiku i predstavi Srbiju na čelu sa Alekdandrom Vučićem kao "najhrabriju i najprincipijelniju“ zemlju na svetu, rekla "da Rusija danas radi ono što su neke druge zemlje uradile Srbiji 1999. i 2008. godine.“ Odmah je stigla packa iz Moskve: portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je poređenje Brnabićke nazvala "neprikladnim“.
Kosovo se sve više uvlači u žižu sukoba između Rusije i Zapada, što povećava pritisak na Beograd da reši kosovsko pitanje u skladu sa shvatanjima Vašingtona, Berlina, Pariza ili Londona.
Prema informacijama nekih medija Lavrov bi 7. juna trebalo da dođe u službenu posetu Beogradu.
J.H./FoNet/N 1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com