Komentar
29. 5. 2022. / 17.28
Alibi politika na ruski gas: Šta je cena živog fućkanja na zvaničnu orijentaciju države
Dok se Vučić hvališe koliko dugo nije uveo sankcije Rusiji, ostatak Evrope broji dane rata u Ukrajini. Hoće li Srbija ponovo slaviti pobedu nad NATO-m kao 1999. Vulin i družina iz JUL-a
Iznad predsjednika Srbije dok drži telefonsku slušalicu i razgovara sa ruskim kolegom, uzdiže se ogromna slika Aleksandra Vulina vizionarski mrkog pogleda. On nije samo ministar policije, već i najuticajniji ideolog aktualnog režima.
Sva ona Evropa koja je zavela sankcije Rusiji za Vulina je "skup teritorija, a ne skup država.“ Francusku, Njemačku, Španiju, Italiju i druge zemlje u Evropskoj uniji, niko ništa ne pita – drugi im biraju i prijatelje i neprijatelje. Za razliku od njih, moćna Srbija je posljednja suverena država u Evropi. Zato nije, niti će zavesti sankcije Rusiji. I kako da se čitalac ne naježi od miline i nacionalnog ponosa poslije ovog istupa nekadašnjeg zaštitnog lica JUL-a, partije koja je 1999. onoliko slavila pobjedu na NATO-m?
Činjenica je da niko iz Evropske unije ne zove Srbiju da joj se pridruži. U tom kontekstu, razgovor i dogovor Putina i Vučića vjerojatno neće posebno opteretiti odnose Beograda i Brisela. Pojedine evropske zemlje ionako su pristale da plaćaju ruski plin u rubljama, nisu imale drugog izbora. Problem je druge vrste.
Izjave poput Vulinove i te kako moraju iritirati evropske diplomate. Slično je i sa Vučićevim hvalisanjem koliko dugo nije uveo sankcije Rusiji dok ostatak Evrope broji dane rata u Ukrajini. Ovo i još mnogo toga drugog ukazuje kako se Srbiji živo fućka za vlastitu orijentaciju o pridruživanju Evropskoj uniji. Jedno je nužda u izvarednim okolnostima, a sasvim drugo vulinizacija politike države.
Sam Vučić govori o velikim pritiscima sa Zapada i dopušta moćnost da, kada postanu neizdrživi, zavede sankcije Rusiji. Ali – kakav će tada biti položaj Srbije? Sasvim sigurno neće biti smatrana za kredibilnog partnera podjednako na Istoku i Zapadu, već kao država s kojom se može razgovarati isključivom jezikom prijetnji. Alibi politika – pristaću na sve kad me baš jako pritisnete – nikad nikom ništa dobro nije donijela. U kakav je ponor strovalila Srbiju, najbolji primjer predstavlja vlast Slobodana Miloševića.
Da li je zato cijena ruskog plina toliko povoljna? Odnosno – vrijedi li od nužde praviti tobožnji alternativni, turbo suverinističku i tabloidno-izazivački put koji ugrožava budućnost zemlje? Goran Bregović je davno primjetio da "ko ne plati kurvi – platiće doktoru.“
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com