Evropska unija

Da se Srebrenica nikada više ne ponovi: Potočari

Foto: AP Photo/Amel Emric, File

10. 7. 2022. / 14.00

EU i Srebrenica: Nema mesta za poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca

Evropa nije zaboravila šta se desilo u Srebrenici, nije zaboravila sopstvenu odgovornost, jer nije mogla da spreči i zaustavi genocid, navodi se u zajedničkoj izjavi visokog predstavnika Evropske unije Đozepa Borelja i evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija povodom 27. godišnjice masovne likvidacije Muslimana u Srebrenici

Odajemo poštu 27. godišnjici sećanja na sve žrtve i sve nestale osobe tokom genocida u Srebrenici, stojimo zajedno u tuzi, sa njihovim rođacima i prijateljima koji su preživeli genocid, navodi se u zajedničkoj izjavi visokog predstavnika Evropske unije Đozepa Borelja i evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija objavljenoj na sajtu Spoljnopolitike službe EU.

Evropske diplomate ovim povodom upozoravaju da se mir ni danas ne može uzeti zdravo za gotovo, jer je "neopravdana i ničim izazvana agresija Rusije na Ukrajinu vratila brutalni rat na evropski kontinent.“

I dalje: "Masovna ubistva i ratni zločini koje vidimo u Ukrajini vraćaju živa sećanja na one koji su bili svedoci rata na Zapadnom Balkanu devedesetih godina. Naša je dužnost više nego ikada da se sećamo genocida u Srebrenici, kao dela naše zajedničke evropske istorije.“

Diplomate EU navode da su bezbednost i stabilnost Evrope i međunarodni poredak, zasnovani na pravilima, duboko poljuljani i podsećaju na "potrebu da ustanemo u odbranu mira, ljudskog dostojanstva i univerzalnih vrednosti, te da Evropa nije zaboravila šta se desilo u Srebrenici i sopstvenu odgovornost što nije mogla da spreči i zaustavi genocid.

Podvlači se da je u Srebrenici "propala Evropa“ koja je zbog toga suočena sa sopstvenom sramotom.

EU u ovim opasnim vremenima želi da vidi Bosnu i Hercegovinu koja napreduje u pomirenju, prevazilaženju nasleđa prošlosti i odlučno napreduje na putu evropskih integracija.

Političkim liderima Bosne i regiona se poručuje da "moraju da pretvore reči u dela, da treba da izaberu istinu, pravdu i saradnju umesto straha i mržnje, kako bi prevazišli tragično nasleđe prošlosti i izgradili svetliju i prosperitetniju budućnost za naredne generacije.“

Borelj i Varhelji zaklčuju da "u Evropi nema mesta za poricanje genocida, revizionizam i veličanje ratnih zločinaca“ i da svi građani BiH "zaslužuju društvo u kojem preovladavaju pluralizam, pravda i ljudsko dostojanstvo“, i da je Evropska unija je izgrađena kao zajednički mirovni projekat pa je budućnost BiH u EU.

M.N./FoNet

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu