Italija

Patriota starog kova: Mario Dragi

Foto: AP Photo/Andrew Medichini

21. 7. 2022. / 13.23

Ostavka Marija Dragija: Jedan dosledan političar

Usred energetske krize i rata u Ukrajini Italija je upala u političku krizu. Iako je imao tanku većinu u parlamentu, on je kao jedan od retkih doslednih političara dao ostavku

Napuštajući zgradu italijanskog Senata dosadašnji predsednik vlade Mario Dragi novinarima je samo mahnuo rukom i poslao im tužno-ironičan osmeh, pa se službenim kolima uputio u sedište predsednika Republike Serđa Matarele da mu po drugi put za nekoliko dana podnese ostavku. Prvi put je predsednik odbio da je primi i zamolio da premijer pokuša ponvo da obezbedi većinu, ali danas, drugi put, formalno je morao da je prihvati. Doduše, i sada je zamolio Dragija da nastavi da vodi poslove do formiranja nove vlade, kako se kriza ne bi produbila.

Dragi je, doduše, dobio relativnu većinu u Senatu, komotno je mogao da nastavi da vlada, ali on je čovek dosledan svojim principima, kao takav redak primerak među političarima današnice. Nije dobio glasove krajnje desnice, bez kojih bi svakako udobno mogao da nastavi da radi posao u koji se itekako razume, ali ni glasove poslanika pokreta  "Pet zvezdica“ bez kojih, kako reče, neće i ne može da vlada.

Dragi je bio veoma uspešan kao predsednik Evropske centralne banke i nameravao je da posle isteka mandata ode u penziju, piše nemački "Špigel“. Međutim, njegova domovina Italija, treća po veličini i značaju članica Evropske Unije, ali po svom političkom sistemu i nesrećnim finansijama, razlikama između juga i severa i uticajem mafije nesređena i problematična zemlja, je zatražila od njega pomoć. Dragi je patriota u onom plemenitom značenju te reči i odazvao se, sastavio vladu od veoma različitih partija -od desničarskih pristalica kontroveznog Silvija Berluskonija, preko čudne političke, specifično italijanske grupacje "Pet zvezdica“, do levice. Zluradi srpski posmatrači upoređuju je sa prvom vladom DOS-a – Dragi je pokušao da izvede zemlju na zeenu granu i propao.

Predsednik Italije Matarela sada ima dve mogućnosti. Prva je, koju će svakako pokušati, da nađe neutralnog eksperta koji će sa partijama koje su u parlamentu napravi novu vladu. Druga je da raspiše nove izbore i da u osetljivom političkom trenutku otvori višemesečnu predizbornu borbu Italiju.

Zemji predstoje reforme posle kakvog-takvog izlaska iz pandemije koronavirusa i usred energetske krize. Osetljivi barometar, berza u Milanu, odmah je reagovala padom kursa, za sada, od samo dva procenta, a tendencijom daljeg pada.

J.H./Spiegel

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu