Velika Britanija
9. 9. 2022. / 14.10
Čarls Treći: Bože čuvaj kralja
Najstariji sin kraljice Elizabete, Čarls, je prestolonaslednik koji je u istoriji Britanije najduže čekao na krunu. Jedna od njegovih prvih odluka bila je da će vladati kao Čarls Treći. Postoji mogućnost da neće živeti u Bakingemskoj palati već u dvoru u Vindzoru. Kralj Čarls je preko noći postao najbogatiji Britanac
Čarls je prestolonaslednik koji je najduže čekao na krunu.
Jedna od njegovih prvih odluka bila je da će vladati kao Čarls Treći, a neće uzeti neko drugo od svojih imena – Filip, Artur ili Džordž. Njegov deda, Džordž Šesti zvao se Albert, ali je on izabrao da vlada pod jednim od svojih srednjih imena.
Kamila, kraljeva supruga, dobiće titulu Kraljica supruga, a princ Vilijem koji je sada prestolonaslednik, naslediće očevu titulu vojvode od Kornvela.
Pristupni savet
Čarls će biti zvanično proglašen kraljem 24 sata nakon majčine smrti u palati Sent Džejms u Londonu, ispred Pristupnog saveta.
Pristupni savet je ceremonijalno telo koje se sastoji od članova Tajnog saveta, grupe viših poslanika, bivših i sadašnjih, i kolega – kao i nekih viših državnih službenika, visokih komesara Komonvelta i gradonačelnika Londona.
Na sastanku će smrt kraljice Elizabete objaviti lord predsednik Tajnog saveta (trenutno poslanica Peni Mordant), a proglas će biti pročitan naglas.
Formulacija proklamacije može da se promeni, ali je tradicionalno bila serija molitava i zaveta, kojima se pohvaljuje prethodni monarh i obećava podrška novom.
Ovaj proglas potom potpisuju brojne visoke ličnosti uključujući premijera, kenterberijskog nadbiskupa i lorda kancelara.
Kralj ne prisustvuje ovom sastanku.
On će biti prisutan na sledećem sastanku Pristupnog saveta, obično dan kasnije, kako bi kao novi kralj dao izjavu, u skladu sa tradicijom koja datira još od početka 18. veka. Nakon toga sledi javno proglašenje novog kralja Čarlsa Trećeg.
Prvi put od 1952. godine pevaće se himna "Bože čuvaj kralja“ a ne kraljicu.
Krunisanje
Krunisanje, simbolični vrhunac proglašenje Čarlsa za kralja, neće biti uskoro – kraljica Elizabeta je nasledila tron u februaru 1952. godine a krunisana je tek u junu naredne godine.
Čarls će biti četrdeseti monarh koji će biti krunisan u Vestminsterskoj opatiji. Na vrhuncu ceremonije, kanterberijski nadbiskup će staviti krunu Svetog Edvarda na Čarlsovu glavu – krunu od punog zlata, koja datira iz 1661. godine, i koju monarh nosi samo u trenutku samog krunisanja. Teška je 2,23 kilograma. Novi kralj položiće krunisanu zakletvu pred svetom koji ga posmatra.
Tokom ove složene ceremonije on će dobiti kuglu s krstom i skiptar kao simbole nove uloge.
Čarls je postao šef Komonvelta, udruženja 56 nezavisnih zemalja i 2,4 milijarde ljudi. Za 14 od ovih zemalja, kao i za Veliku Britaniju, kralj je šef države. Ove zemlje, poznate kao kraljevstva Komonvelta, su: Australija, Antigva i Barbuda, Bahami, Belize, Kanada, Grenada, Jamajka, Papua Nova Gvineja, Sveti Kristofer i Nevis, Sveta Lucija, Sent Vinsent i Grenadini, Novi Zeland, Solomonska ostrva, Tuvalu.
Čarls je takođe usvojio simboličku poziciju poglavara nacije, što znači da postaje simbol nacionalnog identiteta, jedinstva i ponosa. On predstavlja kontinuitet i slavi izvrsnost u ime zemlje.
Kralj podela ili jedinstva
Kralj Čarls III je preko noći je postao jedan od najbogatijih ljudi u Engleskoj. On će dobiti državni grant, koji pokriva troškove njegovih službenih dužnosti i iznosi 86,3 miliona funti (99,2 miliona dolara) za finansijsku godinu 2021/2022. Preuzeće Kraljevsku kolekciju, koja uključuje jednu od najvrednijih umetničkih kolekcija na svetu. Takođe preuzima Vojvodstvo Lankaster, ogromno imanje od više od 10.000 hektara zemlje, vrhunske nekretnine u Londonu i portfelj investicija.
Tradicionalno, novi monarh bi trebalo da se preseli u Bakingemsku palatu, ali 2011. godine, BBC je izvestio da Čarls razmišlja da premesti ceo svoj dvor u Vindzor, u rezidenciju u Berkširu. To bi bila dramatična i kontroverzna promena.
Mediji pišu da on izaziva veće podele ne samo zbog svojih iskrenih stavova, već i zbog lošeg ukusa koji je još uvek ostao od njegovog oštrog razvoda od njegove izuzetno popularne prve žene, Dajane
S.Ć./BBC/ CNN
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com