Krimska platforma

Foto: FoNet

26. 10. 2022. / 9.17

Majkl Kirbi: Deluje kao da se Srbija svrstala na stranu Rusije

Bivši ambasador SAD u Srbiji je rekao da Rusi imaju značajan uticaj u važnim institucijama Srbije i Srpskoj naprednoj stranci i da je od 2012. nastupio period značajnog udaljavanja srpske Vlade od evropskog puta i veoma očiglednog okretanja prema Rusiji, a posebno prema Vadimiru Putinu

Glavni grad Hrvatske je 24. i 25. oktobra bio domaćin prvog parlamentarnog samita Međunarodne krimske platforme kome su prisistvovale delegacije iz 50 država i organizacija iz celog sveta, ali ne i Srbije. Na skupu su razmatrani načini za pomoć Ukrajini. Među svetskim zvaničnicima bila je i predsedavajuća američkog Predstavničkog doma Nensi Pelosi.

Bivši ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi veruje da postoji povezanost između očekivanja Rusije da parlamentarna delegacija Srbije ne učestvuje na Krimskom forumu u Zagrebu i faktičkog odsustva srpskih predstavnika sa tog skupa u Hrvatskoj koji je inicirala Ukrajina.

"Iz daleka deluje da je Srbija izabrala da se svrsta na stranu Rusije u rusko-ukrajinskom ratu", ocenio je Kirbi za Glas Amerike.

Hrvatski zvaničnici i organizatori skupa tvrde da je srpskim predstavnicima upućen poziv za učešće. Izostalo je zvanično obrazloženje Beograda da li je poziv za forum stigao i koji bi bili mogući razlozi za odbijanje, što su pitanja koja je Glas Amerike uputio na adresu predsednika Skupštine Srbije Vladimira Orlića.

A upravo on je, prema navodima zvanične skupštinske beleške u koju je Glas Amerike imao uvid, bio učesnik sastanka 16. septembra 2022. na kome je ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko izrazio očekivanje da delegacija Skupštine Srbije ne učestvovuje na samitu Krimske platforme.

Značajan uticaj Rusije

Kirbi je rekao da veruje da Rusi imaju značajan uticaj u važnim institucijama Srbije, kao i u Srpskoj naprednoj stranci, navodeći da je od 2012. nastupio period značajnog udaljavanja srpske vlade od evropskog puta i veoma očiglednog okretanja prema Rusiji, a posebno Vladimiru Putinu.

“Mnogi će se zapitati da li je Vlada Srbije posvećena evropskom putu. Tvrdi da je okrenuta demokratskoj budućnosti. Ako jeste, čini se da su njena dela u suprotnosti sa rečima", upozorio je Kirbi, podsetivši da je službovao u Beogradu kada je Rusija izvršila nelegalnu agresiju ukrajinskog poluostrva Krim.

"Imajući u vidu protivljenje Srbije nezavisnosti Kosova – deluje da Srbija po dvostrukim aršinima prihvata rusko otimanje teritorije", kazao je Kirbi.

Kada bi on bio sused Srbije i posmatrao njeno očigledno divljenje Putinu, čoveku koji je napao susedne zemlje Ukrajinu, Gruziju, i Moldaviju, izjavio je Kirbi, upitao bi se da li bi je to moglo navesti da razmišlja o imitaciji Putinovih poteza, a ne samo da mu izražava divljenje.

Krim će ponovo biti ukrajinski

Na samitu Krimske raspravljalo se o "kriterijumima za reintegraciju Krima" nakon što je Moskva izvršila aneksiju ukrajinskog poluostrva 2014.

"Poslali smo Ukrajini snažnu poruku – mi smo uz vas. Osudili smo nezakonitost agresije i poručili Rusiji da se povuče iz Ukrajine i prekine rat", kazao je predsednik Hrvatskog saboraGordan Jandroković.

Skupu se videopozivom iz Kijeva obratio i predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski Rekao je da će se "ukrajinska zastava ponovno vioriti na Krimu“ i da će rat tek tada prestati.

J.H./FoNet

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

 

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu