Rat u Ukrajini
17. 1. 2023. / 9.27
Analene Berbok: Treba osnovati specijilni tribunal protiv Kremlja
Nemačka ministarka spoljnih poslova zalaže se za osnivanje specijalnog, međunarodnog krivičnog suda koji bi krivično gonio odgovorne za invaziju Rusije na Ukrajinu i ratne zločine koje su Rusi navodno počinili
"Moramo da pošaljemo jasnu poruku ruskom rukovodstvu ovde i sada da agresorski rat neće proći nekažnjeno", rekla je Berbok na Akademiji međunarodnog prava u Hagu.
Ona je takođe pozvala na izmene statuta Međunarodnog krivičnog suda sa sedištem u Hagu kako bi ruskom rukovodstvu moglo da se sudi za agresiju na suverenu državu. To trenutno, kaže političarka iz redova Zelenih, nije moguće zato što ni Rusija ni Ukrajina nisu potpisnice Rimskog statuta, njihovo pravosuđe se ne temelji na njemu. Ona tu vidi rupu u međunarodnom pravu "koju bi trebalo popuniti“ jer je neophodno da se pošalje signal da napadački rat, agresija, invazija na jednu suverenu državu neće proći nekažnjeno.
Međunarodni krivični sud istražuje navodne ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u Ukrajini. Ali prema pravilima usvojenim 2018. godine, ne može da goni Rusiju, jer ona, baš kao ni Sjedinjene Američke Države, nije članica tog suda.
Trenutno bi jedini način da se to uradi bilo da se Savetu bezbednosti UN pošalje odgovarajući zahtev, na šta bi Rusija kao stalna članica sasvim sigurno stavila veto.
"Razgovarali smo sa Ukrajinom i našim partnerima o ideji da se formira specijaln tribunala za zločine agresije protiv Ukrajine", rekla je Berbok.
Govorila je i o "svesnim i ciljanim“ zločinima ruskog rukovodstva kakva "nismo mogli da zamislimo da će se dešavati u 21. veku“, pa o izveštajima da su navodno deca u anektiranim oblastima "kidnapovana“ i odvedena u Rusiju na adoptaciju.
Rusija je odbacila sve optužbe za ratne zločine, uključujući namerno gađanje ukrajinskih civila.
J.H./FoNet/ZDF
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com