Društvo
21. 2. 2023. / 17.44
Dan maternjeg jezika: Tokom ovog veka biće ih upola manje nego u prošlom
Osim na srpskom, Srbija obezbeđuje obrazovanje na još osam jezika, a osam se izučava. Unesko upozorava da više od 40 procenata svetskog stanovništva nema pristup obrazovanju na jeziku koji govori ili razume
Tim povodom, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog ističe da se u Srbiji manjinski jezici koriste u obrazovanju, medijima, upravnim i sudskim postupcima, ekonomskom, društvenom i kulturnom životu.
Srbija obezbeđuje, osim na srpskom jeziku, celokupno obrazovanje na maternjem jeziku na još osam jezika: albanskom, bosanskom, bugarskom, mađarskom, rusinskom, rumunskom, slovačkom i hrvatskom jeziku.
Osim toga, još osam jezika se izučava u okviru nastavnog predmeta Maternji jezik sa elementima nacionalne kulture: bunjevački, vlaški, makedonski, nemački, romski, slovenački, ukrajinski i češki jezik.
Oko 60.000 dece pohađa nastavu na manjinskim jezicima na svim nivoima obrazovanja. Pravo na informisanje na jeziku nacionalne manjine se ostvaruje posredstvom štampanih i elektronskih medija, a na manjinskim jezicima se izdaju novine, časopisi, publikacije, zbornici, dok elektronski mediji emituju programi na jezicima nacionalnih manjina.
Osim srpskog jezika u Srbiji je u službenoj upotrebi, osim srpskog jezika, još 12 jezika nacionalnih manjina: albanski, bosanski, bugarski, bunjevački, mađarski, makedonski, rumunski, rusinski, slovački, hrvatski, crnogorski i češki. Osim toga, vlaški i romski jezik su u službenoj upotrebi u pojedinim naseljenim mestima, kažu u Ministarstvu.
Unesko je 1999. godine proglasio 21. februar za Međunarodni dan maternjeg jezika, kao sećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu, jer su protestovali zato što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.
Unesko ukazuje da je jezička raznolikost sve ugroženija i da više od 40 procenata svetskog stanovništva nema pristup obrazovanju na jeziku koji govori ili razume.
Devedesetih godina 20. veka na svetu se govorilo na oko 6000 jezika na svetu, a veoma je verovatno da će polovina njih nestati tokom 21. veka.
S.Ć./Fonet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com