Kadrovska politika u javnim preduzećima
9. 3. 2023. / 17.13
Bratislav Dikić: Žandarm na čelu gazdinstva JP Srbijašume
Bivši šef srpske Žandarmerije i general u penziji Bratislav Dikić nalazi se na čelu šumskog gazdinstva Niš, navodi se na sajtu Javnog preduzeća Srbijašume. Svi drugi direktori gazdinstava su ili diplomirani inžinjeri šumarstva ili imaju titule master šumarstva
Odgovor o njegovim kvalifikacijama nije dobijen ni 2021. godine kada je Dikić bio na poziciji pomoćnika generalnog direktora u JP Srbijašume, što su potvrdile objavljene fotografije i saopštenja o sastancima rukovodstva tog javnog preduzeća sa predstavnicima lokalnih samouprava i mesnih zajednica.
Analizom podataka sa sajta preduzeća, vidi se da su svi drugi direktori gazdinstava ili diplomirani inžinjeri šumarstva ili imaju titule master šumarstva, dok se kod Dikića ne navodi nijedna titula, piše portal Insajdera
Bratislav Dikić je bivši komandant Žandarmerije koji je uhapšen u oktobru 2016. godine Crnoj Gori sa još 15 osoba zbog sumnje da su u toku tadašnjih parlamentarnih izbora planirali da širom te zemlje izvedu terorističke akcije, izazovu oružane sukobe, pa čak i likvidacije.
Dikić je komandant Žandarmerije postao 2009. godine, a pre toga bio je na čelu niškog odreda te jedinice. Pre dolaska u Žandarmeriju bio je 10 godina pripadnik Specijalne antiterorističke jedinice.
Poslovi Bratislava i Dragan Diklića
Međutim, žurbe nema kada je riječ o optužbama po medijima na račun komandanta Žandarmerije Bratislava Dikića i njegovog brata Dragana, inače obavještajnog oficira ove policijske formacije u Nišu.
Tabloidi, poznati i kao naprednjački službeni glasnici, ali i druge novine, 2013. godine su izveštavali o tome da su Bratislav Diklić i njegov brat Dragan, tada obavještajni oficir niške Žandarmerije, zajedno sa grupom svojih potčinjenih povezani sa reketiranjem, zelenašenjem i obezbjeđivanjem sumnjivih lokala u Nišu, pisalo je "Vreme“ u tekstu Konkurs za prvog žandarma Srbije.
Dalje se navodi da je tadašnjeg načelnika Uprave kriminalističke policije Rodoljuba Milovića po beogradskim ulicama jurilo sedam džipova za koje se sumnja da pripadaju Žandarmeriji; da su dva inspektora SUK-a, Ivan Petković i Ljubiša Puzović, morali da zatraže policijsku zaštitu zato što su ih žandarmi pratili kada su počeli da ispituju kršenja zakona u ovoj jedinici; da je Žandarmerija pred pobunom…
Tadašnji državni sekretar MUP-a Vladimir Božović se bio oglasio tek desetak dana po izbijanju afere Dikić. Rekao je da će se u naredna dva tjedna znati preliminarni rezultati istrage o dešavanjima u Žandarmeriji i navodnim kriminalnim aktivnostima njenog komandanta – "kad istraga bude završena, svi odgovorni, bez obzira na ime i prezime, treba da budu procesuirani".
Ovaj zakašnjeli Božovićev polet i energiju pokušao je da ohladi premijer i ministar unutrašnjih poslova, pisalo je "Vreme“. Ivica Dačić, pod vrlo svježim dojmom vlastite kontaminacije u aferi Banana (druženje sa članom narko-kartela Darka Šarića, Rodoljubom Radulovićem zvanim Mišom Bananom) poručio je da "treba spustiti loptu" i biti "veoma precizan jer nije isto da li je pokrenuta istraga protiv komandanta Žandarmerije ili njegovog brata", te da "ko je kriv mora da odgovara, ali treba da odgovaraju i oni koji prave kampanju protiv nekoga ko nije kriv"…
Ceo tekst možete da pročitate OVDE
M.N./FoNet/Arhiv Vremena
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com