Vanredni lokalni izbori
28. 3. 2023. / 12.42
Izbori na severu Kosova: Ko god da bude izabran neće imati realnu moć
Kosovske vlasti ozbiljne su u nameri da se lokalni izbori u četiri opštine na severu Kosova održe 23. aprila. U tome ovog puta imaju i podršku međunarodne zajednice. Srpska lista neće učestvovati na izborima. Bez političke opcije, koja jedina ima podršku zvaničnog Beograda, ko god da bude izabran neće imati realnu moć da odlučuje o procesima važnim za srpsku zajednicu
Iako se očekivalo da će nakon Ohrida stvari oko izbora na severu biti jasnije, ali i da će Srpska lista možda promeniti svoju odluku i u njima učestvovati, to se nije dogodilo.
Rok za prijavu izbornih lista istekao je 22. marta. Iz Srpske liste, koja godinama unazad osvaja neprikosnoveno najveći broj glasova Srba na Kosovu, izjavili su da na izbore neće izaći jer nisu ispunjeni njihovi uslovi zbog koji su i napustili kosovske institucije. Odnosno, nije formirana Zajednica srpskih opština (ZSO), a nije urađeno ništa ni na povlačenju specijalnih jedinica kosovske policije sa severa.
Podrška međunarodne zajednice održavanju izbora
Iz Evropske unije saopštili su u ponedeljak da "žale“ što Srpska lista neće učestvovati na izborima, koji su "kamen temeljac demokratije“. "EU žali što Srpska lista nije iskoristila svoje demokratsko pravo da učestvuje na ovim dopunskim izborima“, rekao je portparol EU Peter Stano i dodao da je važno da se stvore bezbednosni uslovi kako bi izborni dan protekao neometano.
Za razliku od situacije iz novembra prošle godine, ovog puta međunarodna zajednica podržava održavanje izbora na severu. Zemlje Kvinte (SAD, Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Italija) saopštile su u petak da "žale“ što Srpska lista neće učestvovati na izborima pozivajući obe strane da se uzdrže od bilo kakvog nasilja koje može poremetiti izborni proces, a nadležne organe da "postupaju profesionalno“.
Ko od Srba učestvuje na izborima?
Prema podacima CIK-a dve od četiri opštine na severu imaće kandidate za gradonačelnika koji dolaze iz srpskih partija – Zvečan i Leposavić.
Za gradonačelnicu Zvečana kandidovala se nezavisna kandidatkinja Slađana Pantović, opoziciona političarka koja je učestvovala i u ranijim izbornim procesima bez zapaženih rezultata.
U Leposaviću trku trči predsednik Partije kosovskih Srba (PKS), Aleksandar Jablanović, nekadašnji funkcioner Socijalističke partije Srbije (SPS) i jedan od osnivača Srpske liste. Sa Listom se razišao 2016. godine i osnovao PKS za koji kaže da "nudi promene koje su tekovina 21. veka“.
Kandidati za Severnu Mitrovicu i Zubin potok dolaze iz albanskih partija.
Izbori bez mnogo smisla
Milica Andrić Rakić iz nevladine organizacije Aktiv kaže za "Vreme“ da će izbora po svemu sudeći biti, ali da je pitanje šta će se dešavati posle lokalnih izbora jer "ko god da na izborima bude bio izabran, ti ljudi neće imati realnu moć“. Ona ocenjuje da zbog toga izborni proces neće imati mnogo smisla i neće rešiti suštinske probleme, poput povratka Srba u kosovske institucije.
Prema njenim rečima, međunarodna zajednica se našla u "nezgodnoj situaciji“ jer nije mogla da ponovo zatraži od Kosova da odloži izbore nakon što su to prištinske vlasti već uradile u decembru. Dodaje da je željena opcija bila da Srpska lista sada izađe na izbore na osnovu dogovora postignutog u Ohridu.
"Očigledno je da to što je dogovoreno nije bilo dovoljno za Srpsku listu da opravda izlazak na izbore. Jer ipak, kosovski premijer nije izašao nakon susreta i rekao ’formiraćemo ZSO’. Naprotiv, ponovio je da samoupravljanje ne može biti ZSO“, kaže Andrić Rakić dodajući da pomaka nije bilo ni kada je u pitanju povlačenje specijalnih jedinica sa severa koje unose "nemir i anksioznost“ Srbima na severu.
Zaključuje da bi situacija nakon ovakvih izbora mogla da bude još jedno "otelotvorenje pokidanih odnosa srpske zajednice i vlade u Prištini".
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com