Svetska populacija

Pixabay

UN: Indija pretiče Kinu po broju stanovnika

Indijci će sredinom godine definitivno biti najbrojnija nacija

Indija uskoro postaje najmnogoljudnija zemlja na svetu, prema podacima UN-a sredinom ove godine prestiže Kinu za skoro 3 miliona ljudi.

Kinesko stanovništvo se smanjilo prošle godine prvi put u više od šest decenija, pokazali su zvanični podaci ranije ove godine.

Prema demografskim podacima o stanovništvu iz izveštaja za 2023. godinu Fonda UN za stanovništvo (UNFPA), procenjuje se da će populacija Indije dostići 1,4286 milijardi, a Kina će imati 1,4257 milijardi.

Treće mesto trenutno zauzimaju Sjedinjene Američke Države, sa procenjenim brojem stanovnika od 340 miliona.

Izveštaj odražava informacije dostupne do februara 2023. godine.

Stručnjaci za stanovništvo su, koristeći prethodne podatke UN, predviđali da će Indija ovog meseca preći Kinu. Najnoviji izveštaj, međutim, ne precizira datum kada se događa ta promena.

Indija još uvek bez popisa stanovnika

Zvaničnici UN za stanovništvo rekli su da nije moguće navesti datum zbog "neizvesnosti” u vezi sa podacima koji dolaze iz Indije i Kine, posebno zato što je poslednji popis stanovništva u Indiji sproveden još 2011. godine, a naredni, koji je bio planiran za 2021. je odložen zbog pandemije.

Iako će Indija i Kina imati više od jedne trećine procenjene globalne populacije od 8,045 milijardi, rast stanovništva u oba ta azijska giganta se usporava, mnogo bržim tempom u Kini nego u Indiji.

Prošle godine, stanovništvo Kine je palo prvi put u šest decenija, što je istorijski preokret za koji se očekuje da označava početak perioda pada broja stanovnika, sa dubokim implikacije za njenu ekonomiju i svet.

Godišnji rast stanovništva Indije od tada je u proseku iznosio 1,2 odsto 2011, u poređenju sa 1,7 odsto u prethodnih 10 godina, prema vladinim podacima.

"Nalazi indijskog popisa sugerišu da su strepnje zbog povećanja stanovništva prodrle u velike delove javnosti”, rekla je Andrea Vojnar, predstavnica UNFPA Indije.

"Ipak, broj stanovništva ne bi trebalo da izaziva zabrinutost ili da pokrene alarm. Umesto toga, na njih treba gledati kao na simbol napretka, razvoja i težnje, ako se podržavaju prava i izbori pojedinaca”, rekla je ona.

Siromašni žive sa manje od dva dolara dnevno

Indija je pre tri godine pala u tepku recesiju, nakon blokade zbog pandemije koja je trajala gotovo četiri meseca. Dok se ekonomija oporavljala, broj nezaposlenih približio se rekordnim nivoima.

Prema analizi istraživačkog centra Pew, indijska srednja klasa se od 2020. godine smanjila za 32 miliona ljudi kao posledica ekonomskog usporavanja.

U međuvremenu se procenjuje da se broj siromašnih u Indiji, sa prihodima od 2 ili manje dolara dnevno, povećao za 75 miliona zbog recesije Covid-19.

 Z.S./Politika

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu