Privreda
Više od igre: Srpska gejming industrija protekle godine prihodovala 150 miliona evra
Godišnji izveštaj o stanju u domaćoj gejming industriji koji kreira i objavljuje Asocijacija industrije video igara Srbije (SG) pokazuje kontinuiran i stabilan rast domaćeg tržišta video igara. Nedostaju obrazovni programi na državnim fakultetima za nove talente
Domaći gejming ekosistem čini ukupno 140 kompanija, studija i timova. Takođe, u toku prethodne godine objavljena je 51 igra, dok se čak 94 trenutno nalazi u razvoju, izdvaja se u izveštaju SGA.
Obrazovni sistem ne ide u korak sa industrijom
Od početka godine u ovoj industriji je otvoreno 330 radnih mesta za nove talente, ali je pitanje da li će moći da se popune.
“Većina zaposlenih, kao i u ostatku globalne gejming industrije, su samouki profesionalci iz najrazličitijih sfera. Pored programera i umetnika, tu su i stručnjaci za marketing, dizajn zvuka, narativ, HR – sve one stvari koje su potrebne za jednu igru i njen plasman na tržište. Ima svega dva zvanična četvorogodišnja programa na državnim fakultetima koja se tiču direktno gejminga. To su Gejm dizajn na Akademiji u Novom Sadu, i novoosnovani Umetnost u igrama animacija i specijalni efekti na FDU u Beogradu”, kaže za portal "Vremena" izvršna menadžerka SGA Kristina Janković Obućina.
Glavni razvojni centri su Beograd, Novi Sad i Niš, a najtraženije pozicije su producenti, menadžeri i stručnjaci za monetizaciju.
Žene ravnopravno zastupljene
Podaci takođe govore da u gejming industriji ima iznenađujuće mnogo žena. Raširena predrasuda je da su video igre “dečačko interesovanje”, međutim praksa pokazuje suprotno.
“Pored toga što u industriji radi 30 odsto žena, čak polovina svih liderskih pozicija su takođe žene.To nam govori da imamo zdravu osnovu i bilo bi super da se taj trend nastavi. Trebaju nam dobri primeri, dakle da damo vidljivost ženama koje su uspešne u ovom poslu. Dalje, devojčice i devojke moraju da naiđu na podršku roditelja, nastavnika i profesora, a i kolega. Osim ovoga, u pitanju je vrlo mlada industrija, prosek na globalnom nivou je 35 godina”, kaže Kristina.
Mladima dostupni alati za učenje
Mladima koji žele da uđu u svet gejming industrije na raspolaganju su brojni besplatni tutorijali i alati.
“Za srednjoškolce, tu je platforma gejmlab.rs gde mogu da nauče sve o pravljenju igre. Za malo starije, tu je puno događaja koji se dešavaju svakog meseca, SGA online Discord zajednica, gde mogu da se upoznaju sa ljudima koji rade u industriji. Na našem sajtu mogu da pogledaju sve trenutno otvorene pozicije u industriji, blog, važne vesti. SGA takođe organizuje razne programe mentorstva, mini akademije i mnogo drugih inicijativa”, kaže Kristina.
Razvoj video igara u Srbiji ide u korak sa globalnim trendovima. Rast ove oblasti je kontinuiran i stabilan i očekivano je da se tako i nastavi. Rezultati svakako pokazuju da ova kreativna industrija nudi mnogo više od igre.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com