Komentar

Foto: Marija Janković

27. 4. 2023. / 9.31

Prenošenje porođaja na TikTok-u: Zašto niko nije viknuo “Rez!”

Na TikTok profilu medicinske sestre iz GAK-a čitav događaj pominje se isključivo kao “carski rez”. U fokusu je intervencija, a ne osoba. Žena je tu samo sredstvo, nešto neophodno za carski rez, da bi se imalo šta rezati

Akušersko nasilje je tema o kojoj je ovo društvo počelo ozbiljno da razgovara tek pre nešto više od godinu dana. Do sada smo uglavnom slušali i čitali ispovesti porodilja koje su nazivane kravama, glupačama, dobijale šamare i kletve od zdravstvenog osoblja. Međutim, da akušersko nasilje može da se desi i u onlajn sferi, nismo mogli ni naslutiti. Ono se ipak dogodilo, u noći između utorka i srede kada je medicinska sestra iz GAK Narodni front direktno prenosila carski rez iz operacione sale na društvenoj mreži TikTok.

Medicinska sestra je suspendovana, protiv nje je pokrenut disciplinski postupak, a ona je obrisala ceo svoj nalog na TikTok-u. Reagovali su i ministarka zdravlja Danica Grujičić i Kancelarija Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

U operacionim salama je zabranjena upotreba mobilnih telefona. Za snimanje bilo kakve medicinske intervencije potrebna je izričita saglasnost pacijentkinje ili pacijenta. Zakon o zaštiti podataka o ličnosti nedvosmisleno je prekršen, saglasnosti porodilje nije bilo. To nam je jasno iz bednog pokušaja “vađenja” sestre koja je, pre nego što je obrisala profil, objavila kako se telefon slučajno uključio i započeo prenos uživo na TikTok-u. Pošto nismo budale, zanima nas da li je telefon takođe slučajno najavio veče ranije da će prenositi carski rez. Da li je telefon sam pozvao pratioce da šalju pitanja o svemu što ih zanima o carskom rezu? Koji je to telefon koji sam sebe postavi tako dobro i sam namesti kadar da se sve vidi?

Društvene mreže su nam donele mnogo dobrog. Sasvim je legitimno, štaviše, poželjno razgovarati i edukovati publiku o zdravstvenim intervencijama. TikTok, Instagram, a pogotovo Jutjub, prepuni su video sadržaja iz kojih se može saznati sve što nas zanima o tome kako izgleda uklanjanje mladeža, test opterećenja srca, magnetna rezonanca… Sve ono čega se plašimo ako nas očekuje u skorijoj budućnosti. Dodajmo još i razne estetske hirurše intervencije. I zaista, sjajno je što to postoji.

Ali svi ljudi koje gledamo, a koji su pacijenti u tim videima, dali su saglasnost i pristanak da budu snimljeni. Takođe, ni porođaj nije neko neviđeno čudo na mrežama. Nebitno je sada šta ko od nas misli o porođaju kod kuće, ali postoje žene koje biraju da se porode na ovaj način, to snimaju i stavljaju na društvene mreže. To je njihova svesna, namerna odluka i ne može im se osporiti pravo da to rade.

Sasvim je druga priča, međutim, kada neko bez našeg znanja, dok smo u anesteziji ili u jakim bolovima snima bez našeg znanja ili, još gore, direktno prenosi medicinsku intervenciju. I hajde da se ne lažemo, medicinska sestra iz Narodnog fronta nije to uradila zato što želi da prosvećuje javnost nego zbog broja pregleda na TikTok-u i veće vidljivosti.

Ovde nije reč o akušerskoj sestri već o instrumentarki, što otvara i pitanje higijene u sali, jer, izvinite, odakle nekom ideja da pipa telefon istom rukom kojom dodaje skalpel hirurgu, onaj skalpel koji tokom carskog reza treba da iseče nekoliko slojeva tkiva? Odakle joj pravo ne samo da prenosi porođaj, nego i da, zbog popularnosti, ugrozi i zdravlje i dostojanstvo pacijentkinje?

Pa dobro, reći će neko, možda nije znala da to ne sme da se radi. Vidite, mi, žene, makar mnoge među nama, često zalazimo po kozmetičkim salonima. Tu nam lakiraju nokte, crtaju po njima, izlivaju ih akrilnim gelovima, podižu nam trepavice i sređuju obrve. Često su te divne žene ponosne na svoj rad na našim šakama, stopalima, licima. Svaka, ali apsolutno svaka kozmetičarka pitaće da li sme da fotografiše vaše nokte i objavi na Instagramu. Apsolutno svaka, verujte! Ako, dakle, postoji svest o tome da ni moje nokte (ej, nokte) ne možeš da slikaš i objaviš bez moje saglasnosti, ne želimo da čujemo za mogućnost da neko ne zna kako ne sme da snima dok smo gole, raskrečene, u bolovima, krvave, rasečene na operacionom stolu.

U prirodi je svake vrste nasilja da nasilnik ili nasilnica svoju žrtvu ne vidi kao ljudsko biće. I to se vidi i iz ovog slučaja. Na profilu ove medicinske sestre čitav ovaj događaj pominje se isključivo kao “carski rez”. U fokusu je intervencija, a ne osoba. Žena je tu samo sredstvo, nešto neophodno za carski rez, da bi se imalo šta rezati. I zapravo iz toga najbolje vidimo zašto dolazi do akušerskog nasilja: žena na porođajnom stolu nije žena, nije ljudsko biće. Ona je objekat iz kog se ima izvaditi dete, samo telo, koje svako može da zagleda, dodiruje, da se na njemu iživljava kako mu je volja.

Iza svakog nasilja stoji namerno i svesno ignorisanje činjenice da to nasilje trpi ljudsko biće. Zato je, tokom snimanja onog carskog reza, morao da se nađe neko ko će viknuti “rez!” i zaustaviti onaj pakao koji je uživo gledalo 200 ljudi.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu