Svet

Srbija kao i Nemačka takođe čini napore da se obnovljivi izvori energije što više koriste

Foto: Tanjug

Nemačka: Polovina potrošnje struje dobija se iz obnovljivih izvora energije

Građani ove države mogu biti zadovoljni prvim opipljivim podacima koji idu u prilog borbi sa klimatskim promenama. Što se Srbije tiče, obnovljivi izvori energije su 2020. godine činili 30,7 odsto bruto potrošnje električne energije

Centar za istraživanje solarne energije i vodonika Baden-Virtemberg (ZSV) i Savezno udruženje za energetiku i vodoprivredu (BDEV) saopštili su da je u prvom kvartalu 2023. godine svaki drugi kilovat-sat u Nemačkoj bio – zelen.

Od januara do aprila meseca, udeo obnovljivih izvora energije bio je 50 posto u ukupnoj potrošnji električne energije, što je podatak koji je ohrabrio građane Nemačke.

Da su na pravom putu što se tiče zaštite prirode i okoline, odnosno u borbi sa klimatskim promenama, pokazuje i to da su samo kopnene vetroturbine činile oko 27 procenata potrošnje. Ukupno je potrošeno oko 138 milijardi kilova- sati električne energije.

Dobra vest je da je to dobrih šest odsto manje nego u istom kvartalu prethodne godine. Oko 69 milijardi kilovat-sati došlo je iz regenerativnih izvora. Biomasa je bila drugi najveći snabdevač električnom energijom posle vetroturbina na kopnu. Zatim slede foto-napon, morski vetar i hidroelektrana.

"Bez obzira da li se radi o energetskoj tranziciji, toplotnoj tranziciji, transportnoj tranziciji ili povećanju vodonika, da bismo postigli klimatske ciljeve, potrebno nam je mnogo više zelene električne energije nego što imamo danas", rekla je Kerstin Andre, predsednica izvršnog odbora BDEV.

Nemačka dakle iz kvartala u kvartal sve više vodi računa o usklađenoj potrošnji "obične" i električne energije putem obnovljivih izvora.

Što se Srbije tiče, obnovljivi izvori energije su 2020. godine činili 30,7 odsto bruto potrošnje električne energije, objavio je Eurostat. Udeo energije dobijene iz obnovljivih izvora bio je pribilžno isti kao i godinu dana ranije, ali u odnosu na 2004. godinu povećan je za 12 odsto.

Što se Evropske unije tiče, obnovljivi izvori energije činili su 37 odsto bruto potrošnje električne energije u 2020. godini. Energija dobijena iz vetra činila je 36 odsto ukupne električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora, a hidroenergija 33 odsto. Preostala trećina električne energije dolazila je iz solarne energije (14 odsto), čvrstih biogoriva i drugih obnovljivih izvora (po osam odsto).

U analizi Eurostata navodi se da je solarna energija najbrže rastući izvor jer je 2008. činila samo jedan odsto potrošene električne energije u EU.

Obnovljivi izvori generisali su u toku 2022. godine jednaku količinu električne energije kao fosilna goriva, ali prelazak sa uglja i gasa i dalje se ne odvija zadovoljavajućim tempom, saopštila je neprofitna organizacija Ember u svom novom godišnjem izveštaju o stanju sektora proizvodnje električne energije u Evropskoj uniji, preneo je sajt Klima 101.

I.Đ./Spiegel

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu