"Srbija protiv nasilja"

Advokat Marko Pantić.

Foto: Marija Janković

7. 6. 2023. / 18.46

Slučaj vešala: Ista poruka, drugačija publika 

Novinar i jedan od osnivača satiričnog lista “Naša krmača” koji je nosio transparent na kom je bila lutka „obešenog predsednika Srbije Aleksandra Vučića“, osumnjičen da je ugrožavao ustavno uređenje Srbije, priznao je danas krivično delo i pušten je na uslovnu slobodu, saopštilo je Više javno tužilaštvo. Advokat Marko Pantić analizirao je ovaj slučaj za portal “Vremena” i ukazao na to da vlast ovom vrstom presude želi da pošalje poruku da je nasilje nedopustivo, ali i da ovime diskredituje proteste građana i opozicije koji se mirno, iz nedelje u nedelju bore protiv istog

Boško Savković, pisac i novinar, uhapšen u nedelju pod sumnjom da je nosio transparent na kom je bila lutka "obešenog predsednika Srbije Aleksandra Vučića“, osumnjičen da je ugrožavao ustavno uređenje Srbije, priznao je danas krivično delo i pušten je na uslovnu slobodu, saopštilo je Više javno tužilaštvo.

Njemu je izrečena uslovna osuda na kaznu zatvora od šest meseci, koja se neće izvršiti ukoliko on ne ponovi krivično delo u roku od dve godine.

“Slična situacija se desila 2019. godine sa maketom vešala, koju je na protestima ‘Jedan od pet miliona – stop krvavim košuljama’ nosio Srđan Nogo. Ono što je posebno bilo zanimljivo tada je da Nogo  nije bio uhapšen iako je sam rekao da je to napravio i doneo, a da je jedan maloletnik koji je na krtako preuzeo maketu bio uhapšen i pritvoren, oko čega se digla medijska hajlka”, kaže advokat Marko Pantić za portal “Vremena”.

Njemu se tada stavilo na teret krivično delo ugrožavanje sigurnosti , što je vrsta verbalnog delikta, kako objašnjava Pantić, u smislu da je pretio, kako je tužilaštvo smatralo, predsedniku Republike i to je bilo upitno jer nije moglo da se utvrdi kome se tačno preti. Moglo je da se tumači i da je u Srbiji obešena pravda.

Postavlja se pitanje zbog čega u ovom slučaju nije ukazano na isto krivično delo,  koje je mnogo blaže, od pozivanja na rušenje ustavnog poretka. 

Hapšenje za primer 

“Meni se čini da vlast ovde želi da pošalje poruku da će se obračunati, ne libeći se da upotrebi pravni aparat sile, protiv određenih lica, ukoliko nađu čak i ovako mali povod kao što je ova lutka”, kaže Pantić.

Transparent sa pomenutom lutkom, naneo je samo štetu protestu “Srbija protiv nasilja”, smatra Pantić i kaže da za takvu poruku nema mesta na protestu. 

“To nije dobra poruka, posebno zbog ljudi koji izlaze iz nedelje u nedelju bez obzira na to ko im se sviđa, a ko ne, da se bore protiv nasilja i žele da kažu da je svega toga dosta. Smeo bih da kažem, da su građani zloupotrebljeni jer je to u režimskim medijima preneto kao glavna poruka protesta. Ovo samo narušava integritet i sjanu energiju, kao i uzvišene ciljeve koje ovi protesti imaju, nakon strašnih tragedija , koje su se dogodile u školi na Vračaru, a potom i okolini Mladenovca i Smedereva”, kaže Pantić.

Krivično delo koje se pripisuje optuženom u ovom slučaju je veoma teško i hipotetički može da predviđa kaznu zatvora koja je duža od deset godina. 

“Postavlja se pitanje da li čovek koji nosi transparent sa znakom nekog medija i lutku, za koju se smatra da simbolizuje  predsednika Republike, na taj način poziva na nasilno svrgavanje ustavnog poretka i da li je on zaista u prilici da, sem te lutke, stvarno ugrozi ustavni poredak. Kazna koja se predviđa za ovo krivično delo, opet hipotetički, može da bude teža od one koju neko dobije za dilovanje opojnih droga ili čak u nekim slučajevima za ubistvo”, objašnjava Pantić.

Slična dela, različita sudska praksa

Sličnih ideja sprovedenih u delo bilo je i u Evropi. 

“Performansi ovakve vrste nisu nepoznati u svetu, pa smo tako imali prilike da vidimo giljotinu na protestima "žutih prsluka" u Francuskoj, kao i vešala "personalizovana" za premijerku Terezu Mej na protestima u Velikoj Britaniji pre nekoliko godina”, kaže Pantić. 

 

On ukazuje na to da ovo delo ne bi smelo da se relativizuje, lutka koja simbolizuje ubistvo, je strašna, predsednika Republike, još gora, ali treba da se razdvoji od vođenja pravnog postupka. 

“Mislim da vlast želi ovim da pošalje poruku protestantima da je to nedopustivo, ali i da u režimskim medijima koristi ovu sliku da se diskredituju protesti”, kaže Pantić.

Krivično-pravni aparat sile ne bi trebalo da se upotrebljava za obračunavanje sa politilkim protivnicima, podseća Panitć, jer kako kaže “ta batina ima dva kraja” i dodaje da je istorija pokazala da takvi primeri nisu dobri. Sa druge strane,  nakon sudskog epiloga u ovom slučaju, poruka obe strane je jasna, dosta je bilo nasilja. 

Z.S.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu