Politika

Foto: Tanjug/Miloš Milivojević

14. 6. 2023. / 15.10

Skupština Srbije: Ne daju kvorum, ali se upisali za dnevnice

Na dnevnom redu današnje sednice bio je predlog za glasanje o nepoverenju ministru unutrašnjih poslova Bratislavu Gašiću. Poslanici SNS-a su, međutim, opstruirali sednicu

Ne dešava se često, ali nije nešto neuobičajno da se sednica Skupštine Srbije ne održi zbog nedostatka kvoruma. Ume to da bude i deo političke taktike, što bi se moglo reći za današnji potez vladajuće koalicije. Ipak, to što nisu bili u skupštinskoj sali, već u skupštinskim hodnicima nije neke sprečilo da se upišu za dnevnice.

Poslanik Narodne stranke Đorđe Stanković optužio je Srpsku naprednu stranku za opstrukciju rada parlamenta i na tviteru je objavio spiskove sa potpisima poslanika vladajuće većine, navodeći da su se prijavili za troškove puta, iako nisu ušli u skupštinsku salu.

“Potpisi su vezani samo za poslanike van Beograda jer poslanici iz Beograda ne dobijaju naknadu za troškove, tako da ih je prisutno bar još 50 van ovog spiska! A na trenutnom spisku je preko 120 poslanika. Za kvorum je potrebno 84 poslanika”, napisao je Stanković.

Smena Gašića

Na dnevnom redu današnje sednice bio predlog za glasanje o nepoverenju članu Vlade, ministru unutrašnjih poslova Bratislavu Gašiću, a sednici je trebalo da prisustvuje i premijerka Ana Brnabić.

Prvobitno je početak sednice koja je trebalo da počne u 10 sati odložen za sat, a potom i za sutra, jer u parlamentu nije bilo kvoruma za rad. Na sednici je prvo bilo bilo prisutno 74 poslanika, a posle sat vremena 78. Za kvorum je potrebno najmanje 84 narodna poslanika. 

Koliko nas koštaju poslanici?

Narodni poslanici pored plata imaju prava i na dodatne naknade, ali nema prave kontrole tih naknada.

Narodnim poslanicima je tokom 2021. godine po različitim osnovama uplaćeno ukupno, ne računajući poreze, 367,9 miliona dinara, pokazuju podaci koje je svojevremeno prikupio Centar za istraživačko novinarstvo Srbije.

Toliko je ukupno isplaćeno za plate i dodatke članovima parlamenta, ali i razne troškove koje su imali obavljajući poslanički poziv.

CINS je došao i do podataka da je u preriodu od 2016. do kraja 2019. za plate i troškove poslanika Narodne skupštine isplaćeno 1,4 milijarde dinara, odnosno 1,9 milijardi sa porezom, pokazuje istraživanje CINS-a. 

Poslanici su, između ostalog, novac dobijali za plate, gorivo, službena putovanja, iznajmljivanje stanova i hotela. Za neke od neaktivnijih poslanika na skupštinskim sednicama isplaćeno je najviše para.

B.G./N1/CINS

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu